Logowanie/Rejestracja

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 4-8:

Ostatnio odwiedzający
♀wai ()
♀anjax8 ()
oraz 4596 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|

Deaver Jeffery

Dodany przez system () pokaż biografię
Autor Kolekcjonera Kości jest bez wątpienia jednym z najbardziej znanych i uznanych autorów thrillerów na świecie, którego książki rozchodzą się w milionowych nakładach. Cieszy się także ogromną popularnością w Polsce. Kilka dni temu jadąc ledwie pół godziny środkami komunikacji miejskiej w Krakowie, natknąłem się na trzy osoby poczytujące książki Devera. Przypadek? Jeśli nawet – to przypadek znaczący.

Swoją drogą, autor Panieńskiego grobu ma pewne związki z naszym krajem. Bywa tutaj od czasu do czasu, między innymi w roku 2006 był gościem trzeciej edycji Festiwalu Kryminału, podczas którego otrzymał prestiżową Nagrodę Wielkiego Kalibru. I to właśnie wtedy, będąc w Krakowie, wpadł na pomysł książki Manuskrypt Chopina, którą napisał razem z kilkunastoma innymi amerykańskimi twórcami prozy sensacyjnej. Fakt krakowskiej inspiracji znalazł swoje odbicie w tekście powieści: jej akcja rozgrywa się między innymi w Krakowie i Warszawie, a jedną z drugoplanowych, acz ważnych postaci jest w niej polski policjant, młodszy inspektor Józef Padło.

Jeffery Deaver urodził się 6 maja 1950 roku w okolicach Chicago. Jego ojciec był copywriterem, matka zaś zajmowała się domem. Ma młodszą siostrę Julie, która także zajmuje się pisaniem – jest autorką książek dla młodzieży. Po studiach początkowo pracował jako prawnik i dziennikarz, będąc między innymi korespondentem „The New York Timesa” i „Wall Street Journal”. Jednocześnie próbował swoich sił w pisarskim fachu. W roku 1990 postanowił poświęcić się pisaniu i jak się okazało, było to ze wszech miar słuszne posunięcie.

Nim zajął się pisaniem thrillerów, Deaver tworzył wiersze i teksty piosenek. Jako prozaik starał się kierować mottem jednego ze swoich mistrzów, Mickey’a Spillane’a: Ludzie nie czytają powieści po to, by dotrzeć do środka, ale by dotrzeć do finału, dlatego zawsze starał się, aby jego książki zalecały się do czytelnika atrakcyjną fabułą. Choć początkowo udawało mu się to gorzej niż średnio. Debiutancka powieść Deavera, thriller z elementami fantastyki zatytułowany Voodoo (1988) przeszedł praktycznie bez echa, a i sam autor woli pomijać go milczeniem. W świadomości amerykańskich czytelników zaistniał jako autor popularnego cyklu powieściowego, zapoczątkowanego przez Manhattan Is My Beat (1988), którego główną bohaterką jest trzydziestoletnia Rune, pracująca w wypożyczali kaset video i raz po raz wikłająca się w kryminalne intrygi.

Światową sławę i uznanie przyniósł Deaverowi wydany w 1997 Kolekcjoner Kości, otwierający serię powieści, których głównymi bohaterami są kryminalistyk Lincoln Rhyme i jego pomocniczka, policjantka Amelia Sachs. Deverowi udało się stworzyć bohatera wyjątkowego: Rhyme to błyskotliwy, diablo inteligentny analityk, który potrafi rozwikłać nawet najbardziej pokomplikowane kryminalne zagadki. Tyle tylko że jest… sparaliżowany. Kontakt ze światem i możliwość prowadzenia śledztw zapewnia mu piękna Amelia, z którą Lincoln prowadzi skomplikowaną grę psychologiczną (a i miłosną!). Sam Deaver stwierdził, że obmyślając postać Rhyme’a, chciał stworzyć emanację „czystego rozumu”. Udało mu się wykreować tak ciekawego bohatera, że Kolekcjonerem Kości zainteresowali się filmowcy. Ekranizację powieści wedle hollywoodzkich reguł (a więc sporo zmieniając w wymyślonej przez pisarza historii) wyreżyserował Philipe Noyce a w rolach głównych zagrali Denzel Washington i Angelina Jolie.

Do tej pory Deaver opublikował 23 powieści i 2 tomy opowiadań. Jego książki przełożone zostały na 25 języków i od lat utrzymują się w czołówkach list światowych bestsellerów.

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz Dodaj książkę tego autora

Dzieła autora

Błękitna pustka Błękitna pustka
Dar języków Dar języków Speaking in tongues
Dwunasta karta Dwunasta karta The Twelfth Card
Kamienna małpa Kamienna małpa
Kolekcjoner kości Kolekcjoner kości The Bone Collector
Konflikt interesów Konflikt interesów Mistress of Justice
Krwawa rzeka Krwawa rzeka Bloody River Blues
Lekcja jej śmierci Lekcja jej śmierci The Lesson Of Her Death
Łzy diabła Łzy diabła The Devil\ s Teardrop
Mag Mag The Vanished Man
Modlitwa o sen Modlitwa o sen Praying For Sleep
Ogród bestii Ogród bestii Garden of Beasts
Panieński grób Panieński grób A Maiden\ s Grave
Piekielna dzielnica Piekielna dzielnica Hell\'s Kitchen
Płytkie groby Płytkie groby Shallow Graves
Porzucone ofiary Porzucone ofiary Bodies Left Behind
Puste krzesło Puste krzesło The Empty Chair
Rozbite okno Rozbite okno The Broken Window
Spirale grozy Spirale grozy More Twisted
Spirale strachu Spirale strachu Twisted
Śpiąca laleczka Śpiąca laleczka The Sleeping Doll
Tańczący trumniarz Tańczący trumniarz The Coffin Dancer
Zegarmistrz Zegarmistrz The Cold Moon
Znasz inne książki tego autora? zarejestruj się, aby móc budować treść serwisu

Tagi, jakimi są określane książki autora