Logowanie/Rejestracja

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 8*2:

Ostatnio odwiedzający
♀anjax8 ()
♀wai ()
oraz 1984 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|

Carroll Jonathan

Dodany przez system () pokaż biografię
Młodość pisarza
Jonathan Carroll przyszedł na świat w Nowym Jorku w rodzinie żydowskiej. Jego ojciec, Sidney Carroll był pisarzem i scenarzystą filmowym. Matka — June Carroll, była autorką teksów piosenek, reżyserką i aktorką. Piarz wraz ze swoja siostrą i bratem wychowywał sie w środowisku artystycznego światka. Jednak Carroll nie podielał artystycznych pasji rodziców i ich przyjaciół. Jako dziecko bardzo często czuł się samotny; głównie dlatego, że wiecznie zapracowani rodzice nie byli w stanie poświęcić mu odpowiednio dużo czasu. Państwo Carroll wraz z dziećmi mieszkali w Dobbs Ferry w stanie Nowy Jork. To miasteczko stało się pierwowzorem Crane\'s View z późniejszych powieści pisarza. Młody Johnatan w szkole nie był pilnym uczniem, często mając również kłopoty z prawem. Wielokrotnie wyrzucano go ze szkół powszechnych, aż w końcu rodzice wysłali go do prywatnej szkoły męskiej z internatem, słynnej z surowej dyscypliny. Czytanie nie było lubianym przez niego zajęciem w młodości. Pierwszą książkę przeczytał dopiero mając piętnaście lat.
Studia i wchodzenie w dorosłość
Po szkole rozpoczął studia na Rutgers University i University of Virginia. Zaraz po ich skończeniu podjął pracę jako nauczyciel angielskiego. W 1971 r. poślubił malarkę i artystkę, Beverly Schreiner. W 1980 r. urodziłą im się syn, Ryder Pierce Carroll.

Wiedeń
W 1973 roku zaproponowano mu etat wykładowcy w Międzynarodowej Szkole Amerykańśkiej we Wiedniu. Tam też osiedł na stałe i mieszka do dzisiaj. Miasto to stało się miejscem akcji wielu jego powieści.

Początki twórczosci
Pierwszą swoja powieść Carroll storzył w wieku dwudziestu lat. Nigdy nie została jednak opublikowana. Swoje pierwsze \"dorosłe\" powieści napisal dopiero wtedy, gdy pracował jako nauczyciel. Nikt jednak nie był zainteresowany ich wydaniem, gdyż były jaby pomieszaniem gatunkowym. Styl Carrolla porównują niektórzy ze stylem przedstawicieli realizmu magicznego. Świat przedstawiony w jego książkach pozornie jest światem realistycznym, bliskim każdemu czytelnikowi. Jednak w miarę rozwoju fabuły pojawiają się osoby z zaświatów, elementy magii, zwierzęta mówiące ludzkim głosem, itp. To właśnie nie podobało sie wówczas wydawcom. Jego pierwsza powieść, Kraina Chichów ukazała się dopiero po rekomendacji Stanisława Lema w 1980 r. Carroll uczył wtedy języka angielskiego syna polskiego pisarza, Tomasza. W 1974 ukazało się jego opowiadanie pt. Hand-Me-Downs. Następnie ukazały sie kolejne: Impreza u Brendy i Pokój Jane Fondy.

Dojrzały pisarz
Elementem charakterystycznym w jego twórczości jest także to, że wiele ze stworzonych przez niego postaci występuje w kilku książkach. Najczęściej bohater epizodyczny w innej powieści staje się bohaterem pierwszoplanowym i na odwrót. Szczególny przypadek stanowi tu trylogia Crane\'s View obejmująca Całując ul, Zaślubiny patyków i Drewniane morze.

Do tej pory napisał 13 powieści (wszystkie opublikowano w Polsce). Wydał dodatkowo 3 zbiory opowiadań (Upiorna dłoń, Czarny koktail i inne opowiadania, Cylinder Heidelberga) oraz scenariusz filmowy Durne serce. Ponadto publikował swoje opowiadania m.in. w Cosmopolitan i Playboyu. W roku 2006 ukazał się przetłumaczony ze strony internetowej blog autora, wydany tylko w Polsce Oko dnia.

wiki

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz Dodaj książkę tego autora

Dzieła autora

Białe jabłka Białe jabłka White Apples
Całując ul Całując ul Kissing the Beehive
Cylinder Heidelberga Cylinder Heidelberga The Heidelberg Cylinder
Czarny koktajl i inne opowiadania Czarny koktajl i inne opowiadania Black Coctail; Uh-oh City
Drewniane morze Drewniane morze The Wooden Sea
Durne serce Durne serce The Idiot Heart; Shoes At War
Dziecko na niebie Dziecko na niebie A Child Across the Sky
Głos naszego cienia Głos naszego cienia Voice of Our Shadow
Kobieta, która wyszła za chmurę Kobieta, która wyszła za chmurę The Woman Who Married a Cloud: The Collected Short Stories
Kości księżyca Kości księżyca Bones of the Moon
Kraina chichów Kraina chichów The Land of Laughs
Muzeum Psów Muzeum Psów Outside the Dog Museum
Na pastwę aniołów Na pastwę aniołów from the teeth of angels
Oko dnia Oko dnia Carrollblog
Poza Ciszą Poza Ciszą
Szklana zupa Szklana zupa Glass Soup
Śpiąc w płomieniu Śpiąc w płomieniu Sleeping in Flame
Upiorna dłoń Upiorna dłoń The Panic Hand
Zakochany duch Zakochany duch The Ghost in love
Zaślubiny patyków Zaślubiny patyków The Marriage of Sticks
Znasz inne książki tego autora? zarejestruj się, aby móc budować treść serwisu

Tagi, jakimi są określane książki autora

Cytaty autora

Głos naszego cienia, ♀Aleksandra0709 ()
Autentyki pociągają nas również z innej przyczyny, sięgającej prehistorycznych wierzeń w magiczne właściwości rzeczy. Gdy posiadamy coś autentycznego, czy będzie to czaszka, czy pukiel włosów, autograf czy rysunek, sądzimy, że uda nam się również posiąść jakąś cząstkę mocy lub jakąś cechę osoby, do której dany przedmiot należał lub która go zrobiła.
Kości księżyca, ♀Aleksandra0709 ()
Kochać jest łatwo. To, można powiedzieć jak z samochodem: wystarczy włączyć silnik, dodać gazu i wyznaczyć sobie cel podróży. Ale być kochaną to tak jak przejażdżka z kimś innym, jego samochodem. Nawet jeśli uważasz tego kogoś za dobrego kierowcę, zawsze pozostaje jakiś podskórny strach, że może się pomylić, a wtedy w ułamku sekundy wystrzelicie oboje przed przednią szybę na spotkanie śmierci. Być kochaną może oznaczać największy koszmar. Bo miłość to rezygnacja z panowania nad własnym losem. A co się stanie, jeśli w połowie drogi postanowisz zawrócić albo skręcić w bok, a nie masz na to jako pasażer żadnego wpływu?
Szklana zupa, ♀Aleksandra0709 ()
Część naszego życie polega na poszukiwaniu tej jednej osoby, która zrozumie naszą historię. Często okazuje się, że wybraliśmy niewłaściwie. Człowiek, o którym sądziliśmy, że zrozumie nas najlepiej, odnosi się do nas później ze współczuciem, obojętnością albo wręcz antypatią. Z kolei ludzie, których obchodzimy dzielą się na dwie grupy: tych, którzy nas rozumieją i tych, którzy wybaczają nam najgorsze grzechy. Rzadko zdarza się trafić na kogoś, kto ma obie te cechy naraz.
Więcej