Logowanie/Rejestracja

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 3*0:

Ostatnio odwiedzający
♀wai ()
♀anjax8 ()
oraz 1532 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|

McKillip Patricia A.

Dodany przez system () pokaż biografię
Patricia Ann McKillip urodziła się 29 lutego 1948 w Salem - ale nie w tym Massachusetts, słynnym z czarownic, ale tym w stanie Oregon.
Ojciec był wojskowym, służył w United States Air Force i jak to wojskowy, tułał się po różnych bazach lotniczych wraz z rodziną, dlatego też dzieciństwo małej Patricii upłynęło w podróżach, a sama Patricia lubi mówić o sobie, że była typowym \"smarkaczem garnizonowym\".
Jakiś czas McKillipowie spędzili w bazie w Anglii, tutaj też czternastoletnia Patricia zaczęła pisać. Jak sama mówi - aby zabić przerażającą angielską nudę, której doznawała, patrząc z okna na bardzo angielski kościół i jeszcze bardziej angielski cmentarz. Napisanym utworem była bajka. Od tamtej pory Patricia pisze bez przerwy - a raczej z jedną krótką przerwą, kiedy to zamarzyła się jej kariera pianistki.
Studiowała w college′u Notre Dame w Belmont i (literaturę) na uniwersytecie San Jose, który ukończyła z tytułami Bachelor of Arts i Master of Arts.
Po studiach zamieszkała w San Francisco, stamtąd przeniosła się w góry Catskills w stanie Nowy Jork. Tę przeprowadzkę (3 tysiące mil) sama Patricia McKillip nazywa \"wielkim skokiem w nieznane\", ale jednocześnie przyznaje, że zmiana klimatu miała pozytywny wpływ na pisarską wenę.
Być może dlatego przeprowadziła się po raz kolejny - do Roxbury, N.Y., gdzie mieszka do dziś. Po debiutanckiej i zwykle opatrywanej etykietką \"literatury dziecięcej\" \" The Throme of Erril of Sherill\" i będącej angielską reminiscencją \"The House on Parchment Street\", w roku 1974 Patricia pisze \" The Forgotten Beasts of Eld\", łagodną, poetyczną i bardzo kobiecą fantasy. Książka cieszy się wielkim powodzeniem, zdobywa World Fantasy Award (tzw. \"Howarda\") za rok 1975 i zostaje przez Davida Pringle (w 1988) umieszczona pośród 100 najlepszych powieści fantasy wszechczasów. Patricia idzie za ciosem. Powstaje (również uważany za literaturę dla dzieci) \"Night Gift\" (1976), a po nim najsłynniejsze dzieło autorki - trylogia \"Riddlemaster\" (zwana też \"Cyklem Hed\", trylogią \"Riddle of Stars\" albo \"Kronikami Morgona, księcia Hed\"). Na trylogię składają się \"The Riddlemaster of Hed\" (1976), \"Heir of Sea and Fire\" (1977) i \"Harpist in the Wind\" (1979). \" Heir of Sea and Fire\" zdobywa nagrodę miesięcznika \" Locus\" za rok 1980 a cała trylogia miała do chwili obecnej coś około szesnastu wydań.

Dalsza bibliografia autorki, aż po dzień dzisiejszy: trochę jakby autobiograficzna \"Stepping from the Shadows\" (1982), będąca czystą SF \"Moon-Flash\" (1984) i jej sequel \"The Moon and the Face\" (1985). Potem idą \" Fool′s Run\", kolejna czysta SF w dorobku autorki (1987), moja ulubiona \" The Changeling Sea\" (1988), bardzo ciekawy dwutomowy cykl \"The Sorceress and the Cygnet\" (1991) i \"The Cygnet and the Firebird \" (1993), \"Something Rich and Strange\" (w ilustrowanej \" Brian Froud′s Faerielands\") i będące absolutnie klasyczną fantasy \"The Book of Atrix Wolfe\" (1995) i \"Winter Rose\" (1996). Ta ostatnia była nominowana do \"Nebuli\" w 1996, ale ostatecznie przegrała z twardą SF - ze \"Slow River\" Nicoli Griffith.

Ostatnią powieścią w dorobku Patricii jest \"Song for the Basilisk\" (1998). Jasna rzecz, jest też Patricia McKillip autorką licznych opowiadań, zamieszczanych w antologiach i zbiorach tak znanych jak \"Dragons and Dreams\" i \"Xanadu\" (oba pod red. Jane Yolen), \"Faery!\" (red. Terri Windling), \" Imaginary Lands\" (red. Robin McKinley), \"Tales of the Witch World\" (red. Andre Norton), \"Strange Dreams\" (red. Stephen R.Donaldson), \"Snow White, Blood Red\" (red. Ellen Datlow i Terri Windling, \"Sisters in Fantasy\" (red. Susan Shwartz), \"Full Spectrum\" i \"The Year′s Best Fantasy & Horror\" (kilka edycji, pod różnymi redakcjami) oraz osadzone w znanym cyklu shared world \"Borderlands\" zbiorki \"Elsewhere \" (pod redakcją Teri Windling i Marka Alana Arnolda) i \" The Essential Bordertown\" (pod redakcją Terri Windling i Delii Sherman). Stało się z naprawdę dużą szkodą dla polskiego czytelnika, że żadne z tych opowiadań nie zostało u nas przełożone i wydrukowane. Żadne, wliczając uhonorowaną nagrodą \"Balroga\" nowelkę \"A Troll and Two Roses\".
Patricia McKillip jest aktywnym członkiem SFWA (Science Fiction Writers of America).

[źródło: www.mag.com.pl]

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz Dodaj książkę tego autora

Dzieła autora

Dziedziczka Morza i Ognia Dziedziczka Morza i Ognia Heir of Sea and Fire
Harfista na wietrze Harfista na wietrze Harphist in the Wind
Mistrz zagadek z Hed Mistrz zagadek z Hed The Riddle-master of Hed
Wieża w kamiennym lesie Wieża w kamiennym lesie The Tower at Stony Wood
Zapomniane bestie z Eldu Zapomniane bestie z Eldu The Forgotten Beasts of Eld
Znasz inne książki tego autora? zarejestruj się, aby móc budować treść serwisu

Tagi, jakimi są określane książki autora