Logowanie/Rejestracja

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
2018-12-11 19:04:35
Anonim
Enter
Jako niezalogowany oblicz: 6-9:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
♀wai ()
oraz 2917 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|

Pitera Zbigniew

Dodany przez system ()

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz Dodaj książkę tego autora

Dzieła autora

500 zagadek filmowych 500 zagadek filmowych
Diabeł jest kobietą. Z historii filmowego wampa Diabeł jest kobietą. Z historii filmowego wampa
Dzieje Gwiazdy Dzieje Gwiazdy
Filmowy sezam Filmowy sezam
Leksykon reżyserów filmowych. Reżyserzy zagraniczni Leksykon reżyserów filmowych. Reżyserzy zagraniczni
Miłe kina początki Miłe kina początki
Przeminęło z filmem Przeminęło z filmem
Trzech wspaniałych Trzech wspaniałych
Znasz inne książki tego autora? zarejestruj się, aby móc budować treść serwisu

Tagi, jakimi są określane książki autora

Cytaty autora

Dzieje Gwiazdy, ♀Aleksandra0709 ()
Już przeszło pół wieku angielskie słowo \"star\" (gwiazda) zadomowione jest w międzynarodowym słownictwie związanym z rozrywką i kulturą masową. Przyzwyczailiśmy się, że pojęcie \"gwiazda\" w przenośnym sensie łączy się przede wszystkim z filmem. Wprawdzie mówimy także \"gwiazda opery\", \"gwiazda rewiowa\", \"gwiazda sportu\" czy nawet \"gwiazda nauki\", ale gwiazda filmowa jest określeniem, które w powszechnym odczuciu najbardziej chyba zatraciło ów sens przenośny. Gwiazda to przede wszystkim kino. Bo też gwiazda jest nie tylko jednym z wielu elementów widowiska filmowego, ale całą instytucją, która odegrała wielką rolę w historii kinematografii. Używano nie tylko określenia \"gwiazda\", ale także \"gwiazdor\", gdy chodziło o mężczyzn. I choć w dziejach kina instytucja ta przechodziła różne metamorfozy, a apogeum jej świetności należy już do dnia wczorajszego - to jednak w oczach wielu miłośników filmu wciąż zachowuje swe walory i siłę atrakcyjną.

Może więc właśnie teraz, gdy gwiazdy przeżywają swój zmierzch, ale ich sława i pamięć o triumfach wciąż jest żywa, warto odtworzyć dzieje gwiazdy, wskrzesić postacie najsłynniejszych bohaterów kina, przypomnieć blaski i nędze ich życia na ekranie i poza nim.
Diabeł jest kobietą. Z historii filmowego wampa, ♀Aleksandra0709 ()
Od Autora

W moich wydanych dotychczas przyczynkach do historii kina, wśród rozważań o wybitnych realizatorach, bohaterach filmowych i ich odtwórcach przewija się często jako niezwykłe zjawisko postać kobiety fatalnej, wielkiej uwodzicielki i grzesznicy - kobiety-wampa. Wątek ten należy z pewnością do najbardziej fascynujących w filmowej mitologii i nie jest rzeczą przypadku, że swą barwność, przemiany i długowieczność zawdzięcza najwybitniejszym gwiazdom, które kino stworzyło.

Dlatego postanowiłem do historii wampa powrócić, starając się wyodrębnić jego cechy szczególne i rozszerzyć opowiadanie o tym, co na ekranie i w życiu złożyło się na główne rozdziały burzliwej epopei tego kobiecego typu.

Poświęcam w tej książce sporo uwagi fabule i dramatycznym perypetiom wampów w dziesiątkach filmów, gdyż chciałbym choć w części przywołać atmosferę, urok i żywioł tego, co kiedyś pasjonowało, wzruszało i bawiło miliony widzów.

Styczeń 1985, Zbigniew Pitera