Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 8+8:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
Karolina Widłak ()
oraz 1363 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

A.A. Milne. Jego życie


Tytuł oryginalny A.A. Milne. His Life

Autor Ann Thwaite
Dodane przez ♀Aleksandra0709 ()
Forma nie wiem
Gatunek biografia/autobiografia
Rok pierwszego wydania 1990
Tagi biografia, biograficzna, pisarz, życie, Milne
Pokaż podobne

Od wydawcy

Historia życia Alana Alexandra Milne’a (1882–1956) pióra Ann Thwaite to właśnie to, co tygrysy lubią najbardziej.

Pierwsza w Polsce biografia twórcy "Kubusia Puchatka" jest jednocześnie najpełniejszą spośród wszystkich istniejących. Pisarska biegłość Ann Thwaite w połączeniu z jej erudycją, dociekliwością, a także umiejętnością znajdywania niewykorzystanych dotąd źródeł gwarantują wciągającą i smakowitą lekturę:

"W zasadzie w szkole poszło mu całkiem nieźle. Nie ma jednak wątpliwości, że jedna negatywna opinia, którą otrzymał mając dwanaście lat, zmieniła jego spojrzenie na samego siebie i nastawienie do szkoły. Nauczyła go, by nigdy bezkrytycznie nie przyjmować ocen tych, którzy są u władzy. W jego wypadku była to ocena niesprawiedliwa; władza potrafi być niesprawiedliwa. […] Westminster sprawiło, że nie potrafiłby zostać urzędnikiem, jednym z ludzi, którzy »jadą rano do pracy i wracają wieczorem na obiad«. Niechcący szkoła popchnęła go ku pisarstwu".

Kubuś Puchatek i jego przyjaciele to oczywiście najbardziej znani ze stworzonych przezeń bohaterów, ale nie uważał się za twórcę literatury dziecięcej i pisał głównie dla dorosłych, odnosząc niebagatelne sukcesy jako autor dramatów. Jego książki i sztuki pełne są wątków autobiograficznych (pierwowzorem Krzysia, przyjaciela Puchatka, był syn, Christopher Robin). Niezwykle utalentowany, dowcipny twórca był drażliwym, zamkniętym w sobie człowiekiem. To jedna z przyczyn, dla których jego relacje rodzinne obrosły wieloma legendami. Niektóre z nich, jak opowieści o nieudanym małżeństwie z Dorothy "Daphne" de Sélincourt, mają pokrycie w rzeczywistości. Inne (np. plotka o tym, jakoby Milne nie znosił dzieci) zostają na kartach biografii podważone.

Ann Thwaite subtelnie i ze zrozumieniem opisuje trudne życie jednego z najwybitniejszych (i najbardziej znanych) twórców brytyjskich.


"Thwaite bardzo szczegółowo opowiada historię życia Alana Alexandra Milne’a (1882–1956). Pisze o jego dzieciństwie, spędzonym z uwielbianymi rodzicami i dwoma starszymi braćmi, o nauce pod okiem ojca, dyrektora szkoły prowadzonej wedle bardzo nowoczesnych zasad, wreszcie o blaskach i cieniach, towarzyszących wkraczaniu w dorosłość. [...] Thwaite podkreśla niezwykłą drażliwość Milne’a, która w znacznym stopniu wpływała na jego stosunki z najbliższymi".
"Publishers Weekly"

"Ann Thwaite, niczym Coleridge, obdarzona jest darem wczuwania się w to, o czym pisze – w człowieka, epokę, styl".
"London Review of Books"

"W Pani osobie mój ojciec znalazł doskonałego biografa. Miałem co do tego pewne wątpliwości, zwłaszcza na początku Pani pracy, ale teraz jestem zachwycony i szczęśliwy".
Christopher Robin Milne, syn A.A. Milne’a

[Wydawnictwo W.A.B., 2009]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

W tej chwili jest dodany żaden cytat
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz