Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 3*7:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
pracus ()
oraz 26894 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Anioły i demony
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Anioły i demony


Tytuł oryginalny Angels and Daemons

Autor Dan Brown
Dodane przez ♀karamia ()
Forma powieść
Gatunek thriller/sensacja/kryminał
Tagi chrześcijaństwo, religia, tajemnica, zagadka, fanatyzm, Watykan, anioł, demon, zagadki
Pokaż podobne

Od wydawcy

W gatunku literatury sensacyjnej Dan Brown to obecnie autor nr 1 na świecie. Pisze się o nim jako o najinteligentniejszym współczesnym twórcy thrillerów, który umiejętnie łączy teorie spiskowe w stylu Roberta Ludluma z erudycją Umberta Eco oraz talentem Harlana Cobena do konstruowania skomplikowanych intryg i piętrzących się na każdej stronie zagadek. Jego dorobek literacki obejmuje cztery powieści: najsłynniejsze to "Anioły i demony" i królujący na listach bestsellerów kontrowersyjny "Kod Leonarda da Vinci". Ich bohaterem jest wykładowca na Harvardzie, historyk i badacz symboli Robert Langdon, tropiący tajemne stowarzyszenia i sekrety, których ujawnienie może odmienić losy świata.


"Anioły i demony"

Robert Langdon zostaje pilnie wezwany do położonego koło Genewy centrum badań jądrowych CERN. Jego zadanie - zidentyfikować zagadkowy wzór wypalony na ciele zamordowanego fizyka. Langdon ze zdumieniem stwierdza, że jest to symbol tajemnego bractwa iluminatów - potężnej, aczkolwiek nieistniejącej od 400 lat organizacji walczącej z Kościołem, do której należały najświetniejsze umysły Europy, jak choćby Galileusz.

Jak się okazuje, iluminaci przetrwali w ukryciu do czasów współczesnych i planują straszliwą wendettę - wysadzenie Watykanu przy użyciu antymaterii wykradzionej z genewskiego laboratorium! Langdon i Vittoria Vetra, córka zamordowanego fizyka, mają zaledwie dobę, by odnaleźć utajnioną od XVI wieku siedzibę iluminatów i zapobiec niewyobrażalnej tragedii. Czy zdołają na czas rozszyfrować wskazówki zapisane w jedynym zachowanym w archiwach Świętego Miasta egzemplarzu legendarnego traktatu Galileusza? Jak zakończy się dramatyczny wyścig z czasem - po tajemnych kryptach i katakumbach, wyludnionych katedrach, tropem symboli iluminatów zakamuflowanych przed wiekami w miejscach znanych każdemu mieszkańcowi Rzymu?

Zagadka goni zagadkę, prowadząc do najbardziej nieoczekiwanego finału...

[Sonia Draga/Albatros, 2006]

Główny bohater powieści, badacz symbolizmu i wykładowca Harvardu Robert Langdon, zostaje pilnie wezwany do szwajcarskiego ośrodka badań, by dokonać analizy tajemniczego symbolu, wypalonego na ciele zamordowanego naukowca fizyka. Ku swemu zdumieniu odkrywa, iż symbolem tym posługiwało się tajemne bractwo iluminatów, uważane już za należące do historii. Bractwo to było niegdyś najpotężniejszą podziemną organizacją na świecie. Tymczasem pojawia się znów na ziemi, by przeprowadzić ostatnią fazę swej legendarnej wendetty wobec najbardziej znienawidzonego przez siebie wroga - Kościoła katolickiego. Najgorsze obawy Langdona potwierdzają się - posłaniec bractwa przekazuje wiadomość, że w samym centrum Watykanu znajduje się bomba o niespotykanej dotąd sile rażenia. Czas jej wybuchu został zaplanowany na chwile świętego konklawe. Rozpoczyna się szalony wyścig z czasem, po tajemniczych kryptach, niebezpiecznych katakumbach, wyludnionych katedrach, tropem dawnych symbolów, prowadzących do tajnej siedziby iluminatów. Powieść trzyma w napięciu już od pierwszej strony thriller, prowadzący nas też przez kontrowersyjne zagadnienia, od oświecających epifanii po mroczne prawdy, w miarę jak walka pomiędzy nauką a religią przeradza się w prawdziwą wojnę.

webook.pl
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

♀saiguio (), dodano 2008-08-30
Powiem tak... z wielkiej chęci chciałam chwycić za jakąś książkę do przeczytania. Byłam zbyt leniwa, by pojechać do biblioteki, a "Anioły i demony" od ponad półtora roku prosiły mnie o przeczytanie. I wyprosiły.

Opowieść chyba typowa dla Browna: ukryte tajemnice Kościoła, trochę więcej nieszczęścia w ich ukrywaniu, wplątanie w to naukowców - nie tylko znawców historii i sztuki, ale także fizyki i chemii.

Zaczyna się od zamordowania fizyka, który odkrył coś, co na pierwszy rzut oka nie powinno się spodobać Kościołowi. Winę za śmierć naukowca zrzucono na iluminatów - zgromadzenie, które było przeciwne łączeniu nauki z wiarą w Boga. I napędzono machinę. Ściągnięto na miejsce zbrodni historyka sztuki - Langdona, by następnie wraz z córką zamordowanego wysłać go do Watykanu w celu... zbawienia świata? ...raczej walki o przetrwanie Kościoła.

Akcja wartka, wciągająca, trzymająca w napięciu bardziej niż w "Kodzie..." (w moim odczuciu). Nie można prawie do ostatnich stron przewidzieć finiszu. Fakt faktem, trochę końcówka jest zbyt cudowna i zbytnio obftująca w akcje, ale nawet to nie psuje ogólnego wrażenia świetnej powieści sensacyjno-kryminalnej.

Nie żałuję, że to właśnie tę książkę wybrałam do przeczytania jako przerywnik między jednymi problemami a drugimi czy też egzaminami... Mogłabym książkę nazwać "współczesną bajką" - porusza tematy na pozór nierealne, z pewnym malutkim morałem, ale przede wszystkim, jak bajka - to powieść, która działa w czasie czytania jako wyłącznik na kilka godzin z życia.

Dodaj recenzję

Cytaty

♀saiguio (), dodano 2008-08-30
Wszystkie pytania były kiedyś natury duchowej. Od początku naszych dziejów duchowość i religię wykorzystywano do wypełnienia luk, z którymi nauka nie potrafiła sobie poradzić. Wschód i zachód Słońca przypisywano niegdyś Heliosowi i jego ognistemu rydwanowi. Trzęsienia ziemi i fale pływowe tłumaczono gniewem Posejdona. Nauka udowodniła, że ci bogowie byli tylko fałszywymi bożkami. Wkrótce wszyscy bogowie okażą się tym samym. Nauka dostarczyła odpowiedzi na niemal wszystkie pytania, jakie człowiek potrafił zadać. Zostało już tylko kilka i te mają charakter ezoteryczny. Skąd pochodzimy? Co tu robimy? Jaki jest sens życia i wszechświata?
♀saiguio (), dodano 2008-08-30
Wiara nie jest od tego, żeby cię chronić. Chronią cię lekarstwa i poduszki powietrzne. Bóg cię nie chroni. Chroni cię inteligencja... wiedza. Zainwestuj swoją wiarę w coś, co da namacalne rezultaty. Kiedy ostatnio ktoś chodził po wodzie? Współczesne cuda są cudami nauki... komputery, szczepionki, stacje kosmiczne... nawet boski cud stworzenia. Materia jest z niczego... w labolatorium. Kto potrzebuje Boga? Nie! Nauka jest Bogiem.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-06
Odwaga bez umiejętności to samobójstwo.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-06
Strach obezwładnia szybciej niż jakikolwiek oręż wojenny.
♀cableracer (), dodano 2009-01-16
Media są prawą ręką anarchii.
♀cableracer (), dodano 2009-01-16
Nic nie wzbudza takiego zainteresowania, jak cudza tragedia.
♀cableracer (), dodano 2009-01-16
Religia jest ułomna, ale tylko dlatego, że człowiek jest ułomny.
♀cableracer (), dodano 2009-01-16
W jego kraju kobiety są tylko własnością, narzędziami służącymi do dawania przyjemności. Dobytkiem, którym handluje się jak bydłem. Ale rozumieją, gdzie ich miejsce. Jednak tutaj, w Europie, kobiety udają, że są silne i niezależne, co go bawi i podnieca.
♀edyta (), dodano 2011-03-06
"Cierpienie jest częścią dorastania. Dzięki niemu się uczymy."
♀edyta (), dodano 2011-03-06
"Każdy z nas jest bogiem - powiedział Budda. - Każdy z nas wie wszystko. Musimy tylko otworzyć umysły, żeby usłyszeć własną mądrość"
♀edyta (), dodano 2011-03-06
"Cuda to po prostu opowieści, w które wierzymy, gdyż pragniemy, żeby były prawdziwe."
pokaż wszystkie (11)...
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz