Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 1*3:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
pracus ()
oraz 2598 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Anna Karenina


Tytuł oryginalny Aнна Kapeнина

Autor Lew Tołstoj
Dodane przez ♀karamia ()
Forma powieść
Gatunek klasyka obca
Rok pierwszego wydania 1877
Tagi ekranizacja, śmierć, tragedia, Wroński, kochanek, romans, małżeństwo, literatura rosyjska, klasyka, Anna Karenina, Anna, samobójstwo
Pokaż podobne

Od wydawcy

Tom I

Pomysł napisania "Anny Kareniny" powziął Tołstoj w r. 1870, dopiero jednak w marcu 1873 r. rozpoczął pracę nad powieścią. W początku 1874 r. Tołstoj oddał do druku pierwsze pięć arkuszy. Druk został jednak przerwany. Tołstoj znacznie rozwinął i pogłębił swój pierwotny pomysł. "Anna Karenina" stała się wielką powieścią ukazującą losy bohaterów na tle życia rosyjskiego i stosunków społecznych Rosji w latach 1870-75. W wydaniu książkowym powieść w całości po raz pierwszy ukazała się w r. 1878.

W Polsce pierwszą wzmiankę o "Annie Kareninie" znajdujemy w r. 1876 w "Dzienniku Warszawskim" wydawanym przez carskie władze zaborcze.


Tom II

Instynkt artysty i widzenie prawdy życia stwarza z postaci Anny jedną z najpiękniejszych postaci literatury światowej. A jednocześnie wiedza życia daje Tołstojowi możność oczyszczenia Anny z wszelkiego cienia winy i przeniesienia oskarżenia na rzeczywistego winowajcę, na ustrój społeczny, w którego ramach szczera, namiętna natura Anny nie może się pomieścić. W rezultacie powieść Tołstoja staje się oskarżeniem społeczeństwa stwarzającego warunki życia Anny.

I jeżeli Tołstoj usiłuje konfliktowi Anny ze społeczeństwem przeciwstawić patriarchalną idyllę Lewina - z jego wsią i chłopami - to zamiar ten Tołstojowi się nie udaje, nie ma w nim bowiem prawdy.

Jarosław Iwaszkiewicz

[Państwowy Instytut Wzdawniczy, 1984]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

♀Aleksandra0709 (), dodano 2009-12-28
Wszystkie rodziny cieszą się tak samo, każda cierpi na swój sposób.
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz