Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 8+4:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
pracus ()
oraz 1749 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Astronomia popularnaAutor < praca zbiorowa / wielu autorów >
Dodane przez ♀Aleksandra0709 ()
Forma nie wiem
Gatunek popularnonaukowa
Tagi astronomia
Pokaż podobne

Od wydawcy

"...Przez pustkowia Układu Drogi Mlecznej mknie karłowata gwiazda, podobna do miliardów gwiazd tego typu, nagminnie w nim występujących. To Słońce. W każdej sekundzie przebywa ono drogę aż 250 km. Siły odpowiedzialne za jego ruch orbitalny mają siedlisko w środku masy układu, zwanego krótko Galaktyką. Dla obserwatora z Ziemi owo jądro Galaktyki znajduje się gdzieś poza obłokami ciemnej materii międzygwiazdowej widocznymi na tle gwiazdozbiorów: Strzelca i Tarczy Sobieskiego...

Żadne przeszkody nie zakłócają ruchu galaktycznego Słońca, jedynie przyciąganie mijanych z dala gwiazd i przejścia przez obłoki pyłowo-gazowe modelują nieco orbitę słoneczną. W Galaktyce jest bowiem tyle wolnego miejsca, że zderzenie zupełnie gwiazdom nie grozi. Dość powiedzieć, że światło Słońca dociera do najbliższych gwiazd dopiero po upływie kilku lat, a przecież w każdej sekundzie przebywa aż 300 tys. km".


Tak się zaczyna "Astronomia popularna", by od powszechnie na ogół znanych wiadomości o naszym Układzie Słonecznym zaprowadzić Czytelnika w krainę współczesnej wiedzy astronomicznej. Wiadomości wyniesione ze szkoły przestają już obecnie wystarczać, tym zwłaszcza, którzy garną się do nauk przyrodniczych. Dla nich przeznaczona jest ta książka, która w krótkich monografiach pióra wybitnych naszych astronomów przybliża Czytelnika do ciągle przesuwających się granic wiedzy o Kosmosie. Z tego względu lektura "Astronomii popularnej" będzie ciekawa i pożyteczna nie tylko dla wszystkich żywiej interesujących się budową otaczającego nas Wszechświata, ale można ją zalecić nawet studentom pierwszych lat astronomii i fizyki.

[Państwowe Wydawnictwo "Wiedza Powszechna", 1990]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

W tej chwili jest dodany żaden cytat
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz