Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
2018-12-11 19:04:35
Anonim
Enter
Jako niezalogowany oblicz: 4-8:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
♀wai ()
oraz 1698 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Bal na ugorze


Tytuł oryginalny Jachère-party

Autor Roland Topor
Dodane przez ♀cableracer ()
Forma powieść
Gatunek literatura współczesna
Rok pierwszego wydania 1996
Tagi bal, literatura francuska
Pokaż podobne

Od wydawcy

W tej chwili nie jest dodana notatka od wydawcy
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

♀Aleksandra0709 (), dodano 2009-07-26
Roland Topor nazywał siebie niszczycielem papieru. Żałował, że jest "tylko" rysownikiem, malarzem, grafikiem, plakacistą, prozaikiem, poetą, dramaturgiem, tekściarzem, scenarzystą, reżyserem teatralnym, scenografem i aktorem, a nie ma talentu do rzeźby i muzyki. (...)

To ostatnia powieść i - mimo że wiele innych utworów Topora też ma wątki autobiograficzne - najbardziej osobista. To książka gorzka, poważniejsza od poprzednich, walcząca z myślowymi "gotowcami", bliższa prawdziwego Rolanda, zwinnie wymykającego się definicjom (...). To dziennik cygana, miejskiego włóczęgi i podglądacza rzeczywistości, od której bezskutecznie próbuje uciec, "usiłując chwycić się czegoś nierealnego".

(...) powieść ta wiedzie nas po paryskich bistrach, bulwarach, kamienicach zamieszkanych przez chimerycznych lokatorów i tajemnicze lokatorki. Jak dawniej, fikcja jest pieczołowicie przemieszana z rzeczywistością, od której nie ma ucieczki. Banał codzienności - na skalę zakupów w sklepiku na dole i telewizyjnych wiadomości ze świata - mierzi autora, ale i nie pozwala całkiem poddać się rozpaczy. Ponad sto pięćdziesiąt stron zabawnych przygód i poważnych, czasem sentymentalnych refleksji (...).

"Bal na ugorze" jest jeszcze jedną niespodzianką, jakiej nie oczekiwali ani miłośnicy, ani krytycy pisarza. To pożegnanie, pełne humoru, ironii i nostalgii, lepiej niż jakakolwiek inna książka tłumaczące zagadkę Rolanda Topora.

(fragment posłowia)
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz