Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 7*7:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀wai ()
♀edyta ()
oraz 3959 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Baltazar i BlimundaAutor José Saramago
Dodane przez ♀Aleksandra0709 ()
Forma powieść
Gatunek literatura współczesna
Tagi Baltazar, literatura portugalska, noblista
Pokaż podobne

Od wydawcy

José Saramago - jeden z najbardziej poczytnych portugalskich pisarzy współczesnych, którego dzieła ukazały się w dwudziestu pięciu językach. W Polsce dotychczas znany tylko ze swojej ostatniej książki, „Ewangelii według Jezusa Chrystusa” (Poznań 1993). „Baltazar i Blimunda”, powieść nagrodzona prestiżową nagrodą portugalskiego PEN Clubu oraz Nagrodą Literacką Miasta Lizbony, przyniosła autorowi jako pierwsza szeroki rozgłos międzynarodowy.

Niedorozwinięty Don Jõao V, władca królestwa portugalskiego u progu XVIII stulecia, za dnia bawi się zabawkami, a noce spędza na igraszkach z potulnymi zakonnicami. Król żarliwie pragnie męskiego potomka, którego Opatrzność uparcie mu odmawia. Ślubuje zatem, że jeśli małżonka-królowa obdarzy go wreszcie synem, na koszt korony wzniesie wspaniały klasztor. Za oknami pałacu płoną na stosach heretycy: trwa morderczy czas inkwizycji. Wkrótce, gdy królowa zachodzi w ciążę, rozpoczyna się mobilizacja pięćdziesięciu tysięcy niewolników potrzebnych do budowy klasztoru. Tymczasem gdzieś na uboczu pewien ksiądz-heretyk realizuje odmienne marzenie: konstruuje „wielkiego ptaka – Passarole”, maszynę do latania, która, napędzana siłą ludzkiej woli, ma go przenieść z ponurej krainy do innego, bardziej szczęśliwego świata. Dzielni jego pomagierzy to Baltazar, żołnierz pozbawiony jednej ręki, i olśniewająca piękność Blimunda, córka deportowanej do Angoli czarownicy. Niesamowite przygody księdza i niecodziennych kochanków to nie tylko opowieść o determinacji ludzkiej oraz czarodziejska bajka o miłości, to również – jak odnotował krytyk - „objawienie heroldów wolności i wolności samej na chwilę przed ich prawdziwymi narodzinami w historii”.

[Plus Publications Ltd, 1993]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

♀Aleksandra0709 (), dodano 2009-01-24
Dużo gorsze od wstydu z tego powodu, że zamiast oczekiwanych Francuzów zjawiły się dorsze, byłoby spodziewać się dorszy i zobaczyć Francuzów.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2009-01-24
Te dwadzieścia tysięcy [robotników] to prawie wyłącznie mężczyźni, nieliczne kobiety skupiły się na obrzeżach tłumu, nie tyle z powodu zwyczaju każącego mężczyznom i kobietom stać po przeciwnych stronach nawy podczas mszy, ale głównie dlatego, że gdyby wmieszały się w tę ciżbę, to może i uszłyby z życiem, ale niechybnie zostałyby, jak to się dziś mówi, zgwałcone.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2009-01-24
Bo czymże w rzeczywistości jest człowiek, którego człowieczeństwo mierzy się siłą mięśni, otóż jest ucieleśnieniem strachu, boi się, że ta siła okaże się niewystarczająca, by powstrzymać potwora, który go bezlitośnie ciągnie ze sobą.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2009-01-24
Każdy dzień jest kawałkiem historii, nikt nie jest w stanie opowiedzieć jej do końca.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2009-01-24
Nie należy mówić, choćby nie wiem co się stało, gdyż zawsze mogą stać się rzeczy nieprzewidziane, których nie braliśmy pod uwagę.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2009-01-24
Nikt z nas nie siedzi przecież w drugim człowieku, skąd więc możemy wiedzieć, co mu chodzi po głowie, przypisujemy po prostu innym własne myśli i później mówimy, Blimunda myślała, Baltazar pomyślał, a to wyłącznie nasze osobiste wrażenia.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2009-01-24
Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy.
pokaż wszystkie (7)...
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz