Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
2018-12-11 19:04:35
Anonim
Enter
Jako niezalogowany oblicz: 3-6:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
♀wai ()
oraz 2917 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Błękitny zamek
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Błękitny zamek


Tytuł oryginalny The Blue Castle

Autor Lucy Maud Montgomery
Dodane przez ♀Lusinka1992 ()
Forma powieść
Gatunek literatura dziecięca/młodzieżowa
Rok pierwszego wydania 1926
Tagi przemiana, humor, Joanna, szczęśliwa miłość, feministki, szczęście, feminizm, literatura piękna, dla kobiet, Kanada, romans, staropanieństwo, marzenia, miłość, literatura kanadyjska
Pokaż podobne

Od wydawcy

Bohaterka powieści Lucy Maud Montgomery, autorki "Ani z Zielonego Wzgórza", to dziewczyna z tak zwanej dobrej rodziny, brzydka, niewydarzona stara panna, pełna kompleksów i - jak sądzi cały klan rodziny Stirlingów - trochę nierozgarnięta.
I oto pewnego dnia Joanna dowiaduje się, że jest ciężko chora na serce i ma przed sobą zaledwie rok życia. Postanawia przeżyć go zupełnie inaczej niż wszystkie dotychczasowe lata - odrzucając wszelkie konwenanse, ku oburzeniu całej rodziny, zrywa ze swoim środowiskiem i podejmuje pracę służącej. Nareszcie czuje się wolna i szczęśliwa.
Ale to dopiero początek drogi, która poprowadzi Joannę do Błękitnego Zamku...
Oddajemy do rąk czytelników pierwszy pełny przekład „Błękitnego zamku” na język polski. Poprzednie tłumaczenie, pochodzące z 1926 roku, było znacznie skrócone w porównaniu z oryginałem.

Niezwykła metamorfoza niepozornej starej panny, która spotyka na swej drodze mężczyznę podejrzewanego o najgorsze przestępstwa. Historia Valancy Stirling dowodzi, że czasem warto zaryzykować, a mówienie krewnym tego, co się myśli, może się stać nie lada przyjemnością.

[Novus Orbis, 1993]
Valancy Stirling żyje w samolubnej i egoistycznej rodzinie z surowymi zasadami i regułami. Apodyktyczna matka i inni członkowie rodziny od zawsze uważają Valancy za nudną, niezbyt ładną istotę bez osobowości i charakteru. Bohaterka jest niedowartościowana i nieszczęśliwa – trudno się dziwić, krewni faworyzują jej kuzynkę – Olive. W dzieciństwie bohaterki nie można by się doszukać ani jednej szczęśliwej chwili. Teraz ma 29 lat, a nadal nie umie się sprzeciwiać i walczyć o jakieś przywileje. Kielich goryczy przelewa się, kiedy wszyscy zaczynają uważać, że do końca życia Valency zostanie starą panną. Jedynym pocieszeniem dziewczyny jest jej Błękitny Zamek. Od dziecka w świecie fantazji i wyobraźni żyje w Błękitnym Zamku. Zamku, który jest przesycony radością i szczęściem. Pewnego dnia, po wizycie u lekarza, Valency dowiaduje się, że jest śmiertelnie chora. Pożyje jeszcze najwyżej rok. Po tej wiadomości coś w niej się przełamało. Postanawia nikomu nie przekazywać informacji o chorobie oraz ostatni rok życia godziwie przeżyć. Ma dość stale otaczającego ją strachu przed rodziną. Kiedyś musi postawić na swoim – i właśnie nadeszła odpowiednia pora. Wyprowadza się do Ryczącego Abla aby opiekować się jego chorą córką – Cecil. Rodzina uważa, że oszalała, gdyż Abel i jego córka nie cieszą się dobrą reputacją. Prawdziwym ciosem dla Stirlingów jest znajomość Valency z Barneyem Snaithem – osobowością z tajemniczą, niekoniecznie piękną, przeszłością. Czy rodzina w końcu zrozumie, że Valency jest wrażliwą, kochaną i inteligentną osobą, której zawsze brakowało w życiu miłości i szczęścia? Akcja "Błękitnego Zamku" dzieje wiele, wiele lat temu. Ludzie mają inne poglądy oraz zachowują się inaczej niż aktualnie. Można by pomyśleć, że książka jest pesymistyczna oraz niezbyt ciekawa, ale gwarantuję Wam, że tak nie jest. Postacie nie są bezbarwne, a każda z nich dzięki opisom L.M. Montgomery wydaje się nam znana. Początkowo smutne i zgorzkniałe życie bohaterki może przygnębiać, ale po przemianie Valancy stronice książki przepełnione są pięknymi opisami i zdarzeniami - nie raz chciało mi się śmiać. Czytając "Błękitny Zamek" wszystkie zdarzenia 'widziałam' w głowie, jak na filmie. Jest to książka o poszukiwaniu szczęścia i prawdziwego życia.

webook.pl
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

♀Aleksandra0709 (), dodano 2013-08-19
Jedna z najpiękniejszych książek, jakie kiedykolwiek czytałam. Choć lubię serię "Ania z Zielonego Wzgórza", uważam, że "Błękitny zamek" bije ją na głowę. Aż chciałoby się zrobić ekranizację...
Dodaj recenzję

Cytaty

♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-12-09
Jedyna rzecz, której można być pewnym na tym świecie, to tabliczka mnożenia.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-12-09
Nadzieja czyni nas niewolnikiem, rozpacz – wolnym człowiekiem.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-12-09
Swoboda to fikcja - nic podobnego nie istnieje. Są tylko różne rodzaje niewoli - względnej niewoli.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-12-09
Czy ty nie masz wstydu? (...) Mam, ale to, czego ja się wstydzę, różni się od tego, czego wy się wstydzicie.
♀edyta (), dodano 2011-03-06
"-Każdy ma swój Błękitny Zamek, tak mi się wydaje - powiedziała Cissy cichutko. - Tylko, że każdy nazywa go inaczej."
♀edyta (), dodano 2011-03-06
"Największym szczęściem jest kichnąć, kiedy się ma ochotę."
♀edyta (), dodano 2011-03-06
"Strach to nasz grzech pierworodny."
♀edyta (), dodano 2011-03-06
"Żyję tylko dlatego, że nie mogę tego przerwać."
♀edyta (), dodano 2011-03-06
"Kto zniósłby trudy życia, gdyby nie miał nadziei, że w końcu wyzwoli go śmierć."
pokaż wszystkie (9)...
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz