Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 2*2:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀edyta ()
♀anjax8 ()
♀wai ()
oraz 2263 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Buszujący w zbożu


Tytuł oryginalny The Catcher in the Rye

Autor Jerome David Salinger

Od wydawcy

Bohaterem "Buszującego w zbożu" jest szesnastoletni uczeń, Holden Caulfield, który nie mogąc pogodzić się z otaczającą go głupotą, podłością, a przede wszystkim zakłamaniem, ucieka z college u i przez kilka dni "buszuje" po Nowym Jorku, nim wreszcie powróci do domu rodzinnego. Historia tych paru dni, którą opowiada swym barwnym językiem, jest na pierwszy rzut oka przede wszystkim zabawna, jednakże rychło spostrzegamy, że pod pozorami komizmu ważą się tutaj sprawy bynajmniej nie błahe. Za niezrównoważonymi gestami szczeniackiego buntu Holdena kryją się z gruntu zdrowe odruchy i nad podziw poważny stosunek do życia. Tym, o co ten chłopak walczy, okaże się w końcu ni mniej, ni więcej, tylko prawo do zachowania własnej twarzy w konformistycznym, zmaterializowanym społeczeństwie, w którym mu przyszło żyć.

[Iskry, 1988]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

♀saiguio (), dodano 2008-08-28
Salinger jako pierwszy postawił sprawę jasno, ludzie są ograniczeni, głupi, źli i snobowaci a jeśli chcesz przetrwać, musisz odgrywać wraz z nimi farsę którą oni nazywają życiem, choć sami nie wiedzą ile ich egzystencji do prawdziwego życia brakuje. Co jednak dzieje się kiedy masz szesnaście lat a cała ta prawda napiera na twe życie coraz bardziej je komplikując?Właśnie szesnaście jesieni, bo wiosna i lato jego życia dawno już przeminęły, ma Holden. Z niejednego pieca chleb już jadł i nie mało w życiu widział. Co jest w nim jednak wyjątkowego? Odpowiedź jest bardzo prosta, świadomie odrzucił wszelkie mistyfikacje rządzące społeczeństwem. Zbuntował się nie w imię idei, nie zamknął się obrażony w pokoju cierpliwie i dumnie znosząc karę za mówienie brzydkich słów do sąsiadki lecz rozerwał zaciskające się na szyi macki głupoty aby się nie udusić, aby nie zwariować. Niewielu można spotkać dziś ludzi prawdziwie wolnych, jednak taką właśnie jednostkę zdecydował się wykreować Salinger. Nic więc dziwnego że Holden wyrusza w tętniące nocnym życiem miasto w poszukiwaniu niezależności. Ta właśnie wyprawa staje się dal niego lekcją życia. Jednak wbrew oczekiwaniom staje się jeszcze bardziej zależny i jeszcze bardziej zniesmaczony. Na szczęście nawet w tak złym świecie jak ten istnieją jeszcze wartości niezaprzeczalne które pozwalają przetrwać najcięższe chwile."Buszujący w zbożu" budzi tęsknotę za wolnością, za życiem bez cywilizacyjnych ograniczeń i bez skostnienia moralnego, dlatego właśnie "Buszujący w Zbożu" jest książką niebezpieczną. Nie da się zignorować jej przekazu, dlatego jeśli chcesz aby Twoje życie konformistycznie toczyło się drogą wybraną za Ciebie, naprawdę nie powinieneś/powinnaś czytać tej książki.
Dodaj recenzję

Cytaty

♀saiguio (), dodano 2008-08-28
Artysta, który robi coś za dobrze, jeżeli się nie pilnuje, zaczyna po pewnym czasie popisywać się, starać o efekty, i w końcu robi to coś znacznie gorzej.


Nigdy bym za kimś nie wrzeszczał: „Powodzenia!” Bo jak się nad tym zastanowić, okropnie brzmi taki okrzyk.Aktorzy na scenie nie zachowują się wcale tak jak prawdziwi ludzie. Tylko im się zdaje, że to umieją. Niektórym, tym najlepszym, w pewnym stopniu to się udaje, ale nie na tyle, żeby mnie porwać. Bo jeśli któryś aktor jest naprawdę świetny, wyczuwa się, że on wie, że jest świetny, a to psuje całe wrażenie.


[...] największą zaletą muzeum było to, że wszystko tam stało zawsze na tym samym miejscu. Nic nigdy nie przesuwano. [...] Nikt się nie zmieniał. Tylko ty byłeś inny niż za poprzednią wizytą. Nie dlatego nawet, żeby ci przybyło lat. Nie w tym rzecz. Byłeś inny, po prostu. [...] Nie powiem, żeby mnie te myśli przygnębiały, ale skłamałbym, gdybym napisał, że robiło mi się od nich szalenie wesoło. Niektóre rzeczy powinny by zostawać zawsze nie zmienione.

♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Cholerne pieniądze. Zawsze w końcu człowiekowi ością w gardle staną.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Jeśli ktoś przyłapie kogoś, co buszuje w zbożu...
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Jeżeli ktoś umarł, to jeszcze nie powód, żeby go przestać lubić, zwłaszcza jeżeli to był ktoś tysiąc razy sympatyczniejszy niż inne znajome osoby, które żyją.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Lepiej nikomu nic nie opowiadajcie. Bo jak opowiecie – zaczniecie tęsknić.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Niektóre rzeczy powinny by zostawać zawsze nie zmienione. Żeby można je wpakować do jednej z tych wielkich oszklonych szaf i tak je przechowywać.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Sam jestem, samiutki z sobą samym...
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Wystarczy pleść jakieś głupstwa, których nikt nie może zrozumieć, a ludzie zrobią wszystko, czego od nich zażądasz.
pokaż wszystkie (8)...
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz