Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 3*3:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
pracus ()
oraz 1955 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Chce się żyć
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Chce się żyćAutor Maciej Pieprzyca
Dodane przez ♀silverraven ()
Forma powieść
Gatunek biografia/autobiografia
Rok pierwszego wydania 2013
Rok pierwszego wydania w Polsce 2013
Tagi Z życia innych... (Autobiografie/Biografie/Wywiady)
Pokaż podobne

Od wydawcy

Rok 1981. Na świat przyszedł Mateusz Rosiński. Po pewnym czasie lekarze zdiagnozowali u niego porażenie mózgowe. Nie dali rodzicom zbyt wielu nadziei. Uznali chłopca za roślinę. Mateusz jednak prawidłowo rozwijał się intelektualnie, tylko jego ułomne ciało nie pozwalało mu na komunikację ze światem. Przez lata chłopiec z dystansem i autoironią przyglądał się zmaganiom swoich rodziców niechcących się pogodzić z kalectwem najmłodszego syna. Obserwował, jak dorasta jego rodzeństwo. Wielokrotnie próbował skomunikować się z otoczeniem i przekazać światu wiadomość, że nie jest rośliną. Uda mu się to dopiero wiele lat później. Niespodziewanie znajdzie się ktoś, kto wreszcie zrozumie sygnały wysyłane przez Mateusza.

"Chce się żyć" to oparta na prawdziwych wydarzeniach, niepokorna, a zarazem pełna ciepła i humoru opowieść o ogromnej woli życia osoby skazanej przez świat na milczenie.


"Najpierw była pierwsza wersja powieści. Na podstawie niektórych jej wątków powstał scenariusz, a w końcu film. Chociaż książka i film mają wiele elementów wspólnych, są to byty odrębne i samodzielne. Chciałbym, żeby te byty się uzupełniały. Wierzę, że ci, którzy przeczytają książkę, będą chcieli zobaczyć jej bohaterów na ekranie. A ci, którzy zobaczą film, będą chcieli dowiedzieć się więcej o losach Mateusza i sięgną po powieść. Wierzę, że ani jedni, ani drudzy nie będą rozczarowani.

Mimo poważnej tematyki »Chce się żyć« jest powieścią o wydźwięku zdecydowanie optymistycznym. Utrzymaną w hrabalowskiej tonacji między weselem a pogrzebem. Wzrusza, śmieszy, skłania do refleksji związanych z życiem, śmiercią, miłością czy normalnością. To historia dająca nadzieję. Dzięki sile ducha można przezwyciężać przeciwności losu, wyjść poza własne ograniczenia, cieszyć się życiem, takim, jakie ono jest. Znaleźć szczęście. Tylko nie można się poddawać. Nigdy".

Maciej Pieprzyca


"Podwórko było otoczone z trzech stron takimi samymi, niewysokimi blokami. Wokół piaskownicy stały ławki. Mamusia przysiadła obok innej mamy z wózkiem. Wdała się z nią nawet w pogawędkę.
- Ja mam Matyldę, Tomka, a to Mateusz, mój najmłodszy - powiedziała z dumą. Jakbym już był zdrowy.
Po drugiej stronie też była ławka. Chłopczyk w wózku był ode mnie młodszy, miał w ręce łopatkę. Wstał z wózka i poszedł do piaskownicy. Obok mnie stał inny chłopczyk, też trzymał łopatkę. Moja prawa dłoń ruszyła w jej kierunku. Tym razem mnie posłuchała. Wstałem i poszedłem z łopatką w kierunku cudownego miejsca. Runąłem po pierwszym kroku. Ludzie wokół patrzyli, jak leżałem, a kobieta siedząca obok mamusi wstała i podbiegła do mnie. Mamusia siedziała przez chwilę. Kiedy podeszła, wyjęła mi z ręki łopatkę.
Tego dnia zrozumiałem, że nie jestem jak inne dzieci".

Fragment

[Wydawnictwo W.A.B., 2013]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

W tej chwili jest dodany żaden cytat
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz