Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 6+7:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀wai ()
♀edyta ()
oraz 2496 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Chłopiec w pasiastej piżamie


Tytuł oryginalny The Boy in the Striped Pyjamas

Autor John Boyne
Dodane przez ♂Isgenaroth ()
Forma powieść
Gatunek literatura współczesna
Rok pierwszego wydania 2006
Tagi chłopiec, II wojna światowa, obóz zagłady, obóz koncentracyjny
Pokaż podobne

Od wydawcy

Przypowieść o naturze zła, które rodzi się w umysłach tak zwanych „porządnych ludzi”.

To niebezpieczna podróż na drugą stronę lustra, gdzie wartości zmieniają się w swoje przeciwieństwa. Podróżnikiem jest dziewięcioletni Bruno, syn komendanta obozu koncentracyjnego, który odkrywa i na dziecięcy sposób interpretuje otaczającą go rzeczywistość. Świat przedzielony ogrodzeniem z kolczastego drutu jest obcy i groźny, ale wzbudza ciekawość i wciąga. Jak w okrutnej baśni, bohater zapuszcza się zbyt daleko i spotyka po drugiej stronie ogrodzenia wychudzonego chłopca o ciemnych oczach, ubranego w pasiastą piżamę. Pogawędka z rówieśnikiem przeradza się w potajemny rytuał spotkań. Przekraczanie granic i nieumiejętność rozpoznania prawdy o sytuacji prowadzi do dziwnego splotu wydarzeń i nieprzewidywalnego finału.

John Boyne - irlandzki pisarz urodzony w Dublinie w 1971 roku, studiował literaturę angielską i uczestniczył w kursach pisania kreatywnego, które to doświadczenia wykorzystał pisząc powieści z gatunku short stories. Na co dzień pracuje jako menedżer sieci księgarskiej Waterstone'a.

[Wydawnictwo Literackie, 2007]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

♂Isgenaroth (), dodano 2009-10-23
Na odwrocie egzemplarza Chłopca w pasiastej piżamie, którego akurat ja czytałem, jest napisane, że specjalnie nie streszczano jej fabuły aby nie psuć wrażenia z lektury. Bo podobno najlepiej ją czytać, nie znając nawet tematu. Dziwiłem się temu, bo autor czy wydawca, opisem na okładce, jak najbardziej chce zachęcić do książki, a tu wszystko na odwrót. Przeczytałem, zrozumiałem, dlaczego tak…
Bohaterem jest dziewięcioletni chłopiec imieniem Bruno, który zamieszkuje wraz z rodzicami i swoją starszą siostrą w pięknym domu w Berlinie. Akcja rozgrywa się w tym czasie, kiedy wieczorem, nie wolno zapalać świateł w mieszkaniu, bo grozi to niebezpieczeństwem. Ojciec chłopca wykonuje bardzo ważną pracę i pewnego dnia, wdziewa przepiękny mundur, inny niż nosił do tej pory. Związane jest to z tym, iż ktoś nazywany Furią, pokłada w nim wielkie nadzieje. Nadzieje te związane są z tym, iż trzeba zostawić piękny dom, przyjaciół w Berlinie i wyjechać do nieznanego i brzydkiego miejsca. W brzydkim miejscu, jest brzydki dom, po którym nieustannie poruszają się żołnierze. Z okna chłopięcego pokoju, roztacza się widok, na miasteczko, które jest za ogrodzeniem z drutu kolczastego. Miasteczko, w którym mieszkają ludzie w piżamach. Bardzo smutni ludzie, którzy cały dzień chodzą w piżamach. Pewnego dnia, Bruno znudzony i zniechęcony brakiem przyjaciół, wyrusza na poszukiwania. Jako wielki odkrywca, postanawia „coś” odnaleźć i dokonuje tego za kolczastym ogrodzeniem. Znajduje takiego samego, tylko chudszego chłopca o imieniu Szmul. Ten chłopiec, jak wszyscy za ogrodzeniem, też ciągle jest w piżamie. Rodzi się przyjaźń, która doprowadzi do nieprzewidzianego zakończenia.
W powieści tej urzeka niewinność dziecka, wobec całego złego świata. Bruno rozumuje jak normalne, kilkuletnie dziecko i nie rozumie, dlaczego żołnierz krzyczy na innego człowieka, a ten kuli się przed nim, drżąc ze strachu. Nie rozumie wielu różnych aspektów życia w tamtych czasach i tłumaczy je sobie, na swój dziecięcy sposób. Książka opowiada o obozie koncentracyjnym, Holokauście ale w jakże zupełnie inny sposób, niż ten z którym spotykamy się w takiego typu lekturach. Opowiada tak, że nie jesteśmy w stanie zapomnieć o niej, przez długi czas, kiedy zamkniemy już jej stronice.
Dodaj recenzję

Cytaty

W tej chwili jest dodany żaden cytat
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz