Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 2+4:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀wai ()
♀edyta ()
oraz 3226 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Córka opiekuna wspomnień


Tytuł oryginalny The Memory Keeper s Daughter

Autor Kim Edwards
Dodane przez ♀silverraven ()
Forma powieść
Gatunek literatura współczesna
Rok pierwszego wydania 2006
Tagi córka, wspomnienia
Pokaż podobne

Od wydawcy

Recenzje ze strony wydawnictwa:

"(...) Niezwykła książka, w której miłość przeplata się z bólem. Przejmujące studium uczucia do odrzuconego, niepełnosprawnego dziecka, które rozkochuje w sobie przybraną matkę. Wielkie opowiadanie, jak głęboki związek emocjonalny i jedna decyzja potrafią zniszczyć wszystko, co najpiękniejsze między dwojgiem ludzi i tym, co dla nich najdroższe.(...)"

Ewa Błaszczyk - aktorka, prezes Fundacji Akogo


"Jest to książka poruszająca i zarazem trochę niebezpieczna, wyzwala bowiem w czytelnikach niewygodne pytanie, którego wielu wolałoby uniknąć: o wybór w sytuacji dramatycznej, w jakiej nikt z nas nie chciałby się znaleźć."

Monika Szwaja - pisarka


"Córka opiekuna wspomnień to wzruszająca i skłaniająca do psychologicznej refleksji powieść. Znakomicie ilustruje pogląd, że nie przeżyta żałoba, nie wypłakany żal po jakiejś utracie - hamują nas na drodze życiowej. Mówiąc symbolicznie - trudno otwierać kolejne drzwi i cieszyć się nowymi widokami, póki nie zamknęło się za sobą ostatecznie drzwi za czymś, co utraciliśmy.
Bohater stracił siostrę, ale jej nie opłakał. Nie pożegnał się z nią... Moja praktyka terapeutyczna pokazuje że to bardzo częste doświadczenie wielu ludzi. Taka niemożność opłakania kogoś kto umarł. Nie dajemy sobie do tego prawa. Uważamy że to niestosowne. Wstydzimy się. Nie czujemy oparcia w otoczeniu albo nie umiemy o nie prosić. A potem żyjemy tylko połowicznie. Na wdechu...
To powieść o tym, że nic nie jest takie jak się nam wydaje. Bohater oddaje niepełnosprawne dziecko do ośrodka, mówiąc wszystkim, że córeczka zmarła. Wydaje mu się że chroni rodzinę przed cierpieniem a tak naprawdę ucieka przed własną przeszłością. Boi się być świadkiem kolejnej śmierci kogoś bliskiego. Ucieka przed swoimi uczuciami - przed którymi tak naprawdę nie da się uciec. Można im zaprzeczać, można je zakłamywać lub spychać głęboko, ale one zawsze wracają i to z tym większą siłą im dłużej były skrywane...
Bohaterka nie może przestać myśleć o córeczce, ponieważ się z nią nie pożegnała...To pokazuje jak ważne są w naszym życiu dobre pożegnania. Nie zamknięte sprawy są jak otwarte rany, które jątrzą się latami. na marginesie przypomnijmy, że W Polsce jeszcze dziś zdarza się że matka, która rodzi martwe dziecko nie ma okazji się z nim pożegnać. Takie prawo jest jej często odbierane. Rzekomo w trosce o nią...
Autorka opisuje też - w przejmujący sposób - znany terapeutom fakt, że skrywane głęboko tajemnice rodzinne i tematy tabu mają działanie destrukcyjne - potrafią z ukrycia siać daleko idące spustoszenie. Nie nazwane uczucia, nie wyrażone myśli działają na życie codzienne rodziny. To, że o czymś się nie mówi nie oznacza, że tego nie ma. Tajemnice rodzinne wyzwalają napięcie we wszystkich. Coś wisi w powietrzu, tylko nikt nie wie co. Paradoksalnie takie "trupy w szafie" robią więcej złego niż np. ujawnienie, że dziadek miał kochankę albo, że babcia wyszła za mąż bez miłości...
Nikomu nie życzę narodzin niepełnosprawnego dziecka, i za każdym razem będąc w ciąży bałam się, czy moje dziecko urodzi się zdrowe (ten lęk podzielają chyba wszystkie ciężarne kobiety...) ale rodzice dzieci takich dzieci często mówią o tym, że ich ciężkie i trudne doświadczenie zarazem ich rozwinęło i wzbogaciło. To co często wydaje nam się ciężarem nie do udźwignięcia - z czasem pokazuje inne oblicze. Takie, bez którego byłoby nam trudno żyć.
Bohater chciał mieć życie lekkie i piękne. Jak pierścionek ze szmaragdem. Ale życia nie da się zaplanować, skontrolować, zaprogramować. Cała sztuka polega na tym, by być otwartym na to co los przyniesie. I przeżywać go w pełni. Razem ze wszystkimi trudnymi i bolesnymi uczuciami."

Justyna Dąbrowska- psycholog, psychoterapeutka, redaktor naczelna miesięcznika Dziecko


"Jest to opowieść o tajemnicy, która staje się ciężarem. O kłamstwie, po którym życie zamieni się w wewnętrzne więzienie. O jednej chwili, która, jak ta uchwycona na fotografii, zdecyduje o wszystkim, co potem nastąpi.
Wyobraź sobie: dowiadujesz się, że żyje drugie z bliźniąt, które rzekomo zmarło przy porodzie 25 lat temu. Twoja córka z Zespołem Downa wychowana została przez pielęgniarkę, asystującą przy porodzie. Czym kierował się twój dobry mąż, dokonując takiego wyboru? Czym młoda pielęgniarka? Czy ujawnienie rodzinnego sekretu będzie wyzwaniem dla miłości i zadośćuczynienia?"

"Pomiędzy odrzuceniem, lękiem, kłamstwem, a miłością tkwi tajemnica, która staje się wewnętrznym więzieniem. Czasem jedna chwila zdecyduje o przyszłości. Tobie też może się zdarzyć."

Marta Fox - pisarka


"Rok 1964, Stany Zjednoczone. Doktor-ortopeda David Henry samodzielnie przyjmuje przedwczesny poród swojej żony, Norah. Ku zaskoczeniu małżonków na świat przychodzą bliźnięta. Zdrowy chłopczyk Paul oraz dziewczynka Phoebe, u której ojciec rozpoznaje zespół Downa. Chcąc oszczędzić żonie cierpień i lęku, mówi jej, że córeczka zmarła, a sam postanawia oddać niemowlę do zakładu opieki. Jednak będąca świadkiem wydarzeń i zakochana w lekarzu pielęgniarka decyduje się zatrzymać Phoebe. Los zdaje się sprzyjać samotnej dotąd Caroline, bo noc życiowego przełomu daje jej w prezencie nie tylko dziecko.
Mijają lata. David wciąż zmaga się ze strasznym sekretem, uciekając w sztukę. Norah także nie może pogodzić się ze stratą. Dorastający Paul źle znosi oddalanie się rodziców od siebie i ich nadopiekuńczość. Równolegle śledzimy losy Caroline, jej walkę o to, żeby Phoebe mogła w miarę normalnie się rozwijać. Dzielna kobieta wytycza szlaki wielu innym rodzicom. Oczywiście kiedyś prawda wyjdzie na jaw... Lecz zanim to się stanie, Edwards, , przeprowadzi nas przez niejeden emocjonalny zakręt. Ale przewodniczka z niej mądra i wrażliwa. Wyrozumiała dla ludzkiej słabości i bez patosu ukazująca dobroć oraz heroizm tych, którzy nie uciekli przed odpowiedzialnością. Koniecznie!"

Marta Mizuro - krytyk literacki, recenzent miesięcznika Zwierciadło


"...to intrygująca książka, w której tragiczne wydarzenia obracają się na dobre i dla bohatera, i dla czytelnika. Wartością tej powieści jest realistyczny i sympatyczny portret dziewczynki z zespołem Downa.

Anna Sobolewska - historyk literatury, autorka książki Cela. Odpowiedź na zespół Downa.


"Jedna decyzja podjęta w chwili szoku nieodwracalnie zmienia życie kilku osób. Między członkami jednej rodziny wznosi mury chłodu i niezrozumienia, drugą tworzy i jej życie nasyca sensem. Kim Edwards napisała głęboko wzruszającą powieść o wyrzutach sumienia, których nie można zgasić, o miłości, która zamiera i o szczęściu, do którego każdy ma prawo, także jeśli jest inny.
Rodzina jak z amerykańskiego snu: piękna żona, uzdolniony, szlachetny mąż lekarz i nadejście wyczekiwanego dziecka. Szczęśliwie rodzi się przepiękny syn i po kilku minutach szok: ma siostrę bliźniaczkę z chorobą Downa. Błyskawiczna decyzja ojca noworodków: dziewczynkę oddać do ośrodka opiekuńczego, a żonę przekonać, że mała zmarła. Tylko on zna prawdę i przez ćwierć wieku żyje z nią i cierpieniem, jakie niesie. Ale jest jeszcze pielęgniarka, która miała umieścić dziewczynkę w zakładzie. Nie robi tego. Zakłada rodzinę, opiekuje się dzieckiem, wychowuje je jak własne. Napięcie narasta, bo prawda o istnieniu dziecka musi wyjść na jaw... Kto poniesie konsekwencje tego, co się stało? Czy w takiej sytuacji możliwy jest happy end? Ta powieść poruszy każdego, bo w oprawie sprawnie opisanej akcji porusza delikatne problemy i zmusza do refleksji nad podstawowymi kwestiami etycznymi. Musiała się stać bestsellerem światowym!"

Leszek Bugajski - krytyk literacki, recenzent Newsweeka

"Akcja Córki opiekuna wspomnień rozwija się z absolutnie hipnotyzujących przesłanek, wciągając czytelnika głęboko i nieodwołalnie w splątane losy dwóch rodzin i niszczycielskiego sekretu, który rzuca swój cień na ich życie. Uwielbiam tę przykuwającą uwagę opowieść, skomplikowane osobowości jej bohaterów, oraz piękny język, w jakim została napisana." "

Sue Monk Kidd


"Córka opiekuna wspomnień to prawdziwy podarunek, emanujący promienną tajemniczością. Kim Edwards pisze mądrze i ze współczuciem o rodzinie, wyborach, sekretach i odkupieniu.
To przecudowna powieść, rozdzierająca serce, lecz jednocześnie uśmierzająca jego cierpienie "

Luanne Rice


"Fascynująca powieść, świetnie napisana. Z zadziwiającą umiejętnością współodczuwania Kim Edwards odkrywa kulisy wstrząsu, jakim jest ujawnienie rodzinnego sekretu - sekretu, który stanowi wyzwanie dla miłości i wyznacza granice odkupienia."

Ursula Hegi


"Kim Edwards napisała powieść tak hipnotyzującą, że połknęłam ją za jednym zamachem, czytając aż do bladego świtu. Będziecie wręcz oczarowani stworzonymi przez nią postaciami bohaterów, patrząc jak małżeństwo oparte na najsłodszej zażyłości wali się w gruzy z powodu źle pojętej stereotypowej mądrości, zniszczone przez kłamstwa i tajemnice. Z popiołów powstaje nowe życie, wystarczająco silne, by stawić opór konwencjom i określić rodzinę jako formę miłości przynoszącej wsparcie. Przerażenie, litość, odkupienie win - czy czytelnik może żądać czegoś więcej? W tej przepięknie napisanej powieści mieści się wszystko."

Sena Jeter Naslund


"Ta książka wzbudza zainteresowanie, wystawia na próbę, rzuca na kolana i bez przerwy zaskakuje. To literatura godna zapamiętania i zręczna. Naprawdę przykuwa uwagę!"

Bobbie Ann Mason


"Niezwykły debiut (...) Edwards jest urodzonym prozaikiem.... "Córka opiekuna wspomnień" obfituje w detale psychologiczne i niuanse związków międzyludzkich

Chicago Tribune


"Niejeden czytelnik może być powalony tą niezwykłą mocą i współczuciem płynącym z Córki opiekuna wspomnień"

The Washington Post


"Debiutująca nowelistka Edwards napisała poruszającą serca książkę, na przemian mroczną i jasną, literacką i pełną napięcia. Wskazana i polecana dla czytelniczych grup dyskusyjnych.

Library Journal


"Obiecujący debiut prozatorski... Córka opiekuna wspomnień jest pasjonującą, wspaniale skonstruowaną opowieścią... Gorąco polecamy."

Bookreporter.com
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

W tej chwili jest dodany żaden cytat
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz