Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
2018-12-11 19:04:35
Anonim
Enter
Jako niezalogowany oblicz: 8-7:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
♀wai ()
oraz 1872 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Dom dzienny, dom nocny
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Dom dzienny, dom nocny


Tytuł oryginalny Dom dzienny, dom nocny

Autor Olga Tokarczuk
Dodane przez ♀nataliaef ()
Forma powieść
Gatunek literatura współczesna
Tagi dom, noc, dzień, Nagroda Literacka im. Władysława Reymonta
Pokaż podobne

Od wydawcy

"Olga Tokarczuk napisała książkę niezwykłą i wieloznaczną, opowiedzianą między jawą a snem, między konkretem a mitem. Wydaje się, że powieść otwiera nowy rozdział w twórczości pisarki".
Mariusz Cieślik, "Polityka"

"»Dom dzienny, dom nocny« jest najambitniejszym projektem prozatorskim Olgi Tokarczuk. Ta pełna melancholijnego smutku (a miejscami i okrucieństwa) książka oferuje nam w finale wspaniały, optymistyczny koncept. Otwiera nas na poznawanie życia, doświadczanie naszego istnienia w jego wielowymiarowej postaci. Nie udzielając nam porad ani nie serwując nam odpowiedzi na tzw. najistotniejsze pytania, zachęca do otwarcia się na tę niełatwą próbę, jaką jest nasza własna, niepowtarzalna egzystencja".
Jarosław Klejnocki, "Gazeta Wyborcza"

[Wydawnictwo "Ruta", 1999]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

♀nataliaef (), dodano 2008-10-22
"Stało się. Kilka dni temu postanowiłam przeczytać książkę Olgi Tokarczuk pt. "Dom dzienny, dom nocny", tak przez wszystkich zachwalaną. Podchodziłam do niej z niemałym lękiem, ponieważ bałam się rozczarowania (jak to często bywa przy przereklamowanych książkach), a także tego, że nie podołam jej przesłaniu, bo powieść ponoć bardzo trudna. W końcu się zdecydowałam i... muszę przyznać, że naprawdę warto było.

"Dom dzienny, dom nocny" jest pisany w formie jakby raptularza. Bardzo ambitny i refleksyjny. Historie różnych bohaterów przeplatają się z dygresyjnymi zapiskami o grzybach, traktatach filozoficznych itd. Literacki opis jest doskonale połączony z wiedzą filozoficzną. Książka jest bardzo oryginalna i wciągająca, czyta się ją jednym tchem. Jest ona metaforą utajonych sensów istnienia, w której autorka pokazuje, że "życie to sen, a sen to życie" podlegające nieustannym zmianom oraz próbuje odpowiedzieć na pytanie, co to jest świat realny. Udowadnia, że "każdy z nas ma dwa domy - jeden konkretny, umiejscowiony w czasie i w przestrzeni; drugi - nieskończony, bez adresu, bez szans na uwiecznienie w architektonicznych planach. I że w obu żyjemy równocześnie."

Książka pełna jest tajemniczości i czaru, skłania nas do otwarcia się na własną egzystencję. To pomieszanie jawy ze snem, które w pewnym momencie zatraca dla nas granice. Jesteśmy skłonni uwierzyć, że ta imaginacyjna strona świata istnieje i jest jak najbardziej realna. Autorka zawarła tu wiele ważnych myśli, a wyczuwalna lekkość pióra sprawia, że czyta się ją bardzo przyjemnie i zachłannie, bojąc się uronić choćby najmniejsze słowo.

Jestem nią urzeczona i nie omieszkam sięgnąć po kolejne pozycje Olgi Tokarczuk z nadzieją, że okażą się równie dobre i magiczne jak ta."
Dodaj recenzję

Cytaty

♀Aleksandra0709 (), dodano 2011-02-09
Jak wygląda świat, kiedy życie staje się tęsknotą? Wygląda papierowo, kruszy się w palcach, rozpada. Każdy ruch przygląda się sobie, każda myśl przygląda się sobie, każde uczucie zaczyna się i nie kończy, i w końcu sam przedmiot tęsknoty robi się papierowy i nierzeczywisty. Tylko tęsknienie jest prawdziwe, uzależnia. Być tam, gdzie się nie jest, mieć to, czego się nie posiada, dotykać kogoś, kto nie istnieje. Ten stan ma naturę falującą i sprzeczną w sobie. Jest kwintesencją życia i jest przeciwko życiu. Przenika przez skórę do mięśni i kości, które zaczynają odtąd istnieć boleśnie. Nie boleć. Istnieć boleśnie – to znaczy, że podstawą ich istnienia był ból. Toteż nie ma od takiej tęsknoty ucieczki. Trzeba by było uciec poza własne ciało, a nawet poza siebie. Upijać się? Spać całe tygodnie? Zapamiętywać się w aktywności aż do amoku? Modlić się nieustannie?
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz