Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 8+6:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
pracus ()
oraz 3174 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Egipcjanin Sinuhe


Tytuł oryginalny Sinuhe, egyptiläinen

Autor Mika Waltari
Dodane przez ♀Aleksandra0709 ()
Forma powieść
Gatunek historyczna
Rok pierwszego wydania 1945
Tagi historia, historyczna, Egipcjanin, Syria, Babilonia, Kreta, Hatti
Pokaż podobne

Od wydawcy

Powieść ta, nawiązujaca tytułem do starożytnej egipskiej opowieści-legendy, to barwny obraz ciekawej epoki rewolucji religijnej i społecznej faraona Echnatona, przedstawiciela XVIII dynastii. Tłem tego obrazu są kraje starych kultur: Syria, Babilonia, Kreta, Hatti. Bohaterem powieści pisanej w formie pamiętnika jest lekarz egipski Sinuhe, którego urodzenie i pochodzenie otoczone jest mrokiem tajemnicy, a którego całe życie to jedno niepowtarzalne pasmo przygód i niezwykłych wydarzeń. Z tytułu swojego zawodu i godności królewskiego trepanatora, jak i skutkiem przedziwnych zrządzeń losu, wmieszany jest w najważniejsze zdarzenia i intrygi swoich czasów, związany z najwybitniejszymi osobistościami epoki, bierze udział w wielkiej polityce i dworskich intrygach, przeżywa wojny, rewolucje i prześladowania, kocha i nienawidzi, wzbogaca się i ubożeje, aż wreszcie po wielu przejściach i stratach, zawodach i niepowodzeniach kończy jako wygnaniec nad brzegiem Morza Czerwonego.

[Czytelnik, Warszawa 1989]
Senmut, którego nazywałem ojcem, był lekarzem biedaków w Tebach. Kipa, którą nazywałem matką, była jego żoną. Dzieci nie mieli. Dopiero w starości przybrali mnie za syna. Kipa nazwała mnie Sinuhe, imieniem z baśni, bo jej zdaniem przyszedłem do niej uciekając przed niebezpieczeństwami, jak ów baśniowy Sinuhe, który przypadkiem podsłuchał straszliwą tajemnicę faraona i który potem uciekł i żył przez wiele lat, doświadczając rozmaitych przygód w obcych krajach... Kapłani Amona mówią, że imię człowieka to wróżebna zapowiedź. Być może więc, że to moje imię wystawiło mnie na niebezpieczeństwa i przygody i wygnało do obcych krajów. Moje imię skazało mnie na udział w straszliwych tajemnicach, sekretach królów i ich małżonek, tajemnicach, które mogą przyprawić człowieka o śmierć. Moje imię uczyniło ze mnie w końcu banitę i wygnańca...

[Książnica, 2004]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

♀Aleksandra0709 (), dodano 2011-11-04
Człowiek nie powinien nigdy być zbyt szczęśliwy, gdyż nie ma nic bardziej przelotnego i nietrwałego jak ludzkie szczęście.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2011-11-04
Doprawdy, jesteś szalony i pewnie nie widziałeś nic w życiu, lecz wzrosłeś zakutany w worku. Bo człowiek nie może żyć, jeśli nie czuje się lepszy od innego człowieka, i nie ma człowieka tak nędznego, żeby pod jakimś względem nie mógł się czuć lepszy od drugiego. Jeden dumny jest ze zręczności swoich rąk, inny z siły swoich barków, złodziej dumny jest ze swej chytrości, sędzia z mądrości, chciwiec z oszczędności, żona ze swej cnoty, a ladacznica z wyzbytej przesądów natury. I nic nie sprawia człowiekowi większego zadowolenia jak świadomość, że pod jakimś względem lepszy jest od innych. Toteż i my czujemy się ogromnie radzi, że jesteśmy mądrzejsi od ciebie i bardziej kuci od ciebie, choć jesteśmy tylko biedakami i niewolnikami, a ty umiesz czytać i pisać.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2011-11-04
I nie jest winą kobiety, gdy zwraca się ona ku innemu mężczyźnie, lecz jest to wina mężczyzny, ponieważ nie potrafi dać jej tego czego potrzebuje.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2011-11-04
Już tak jest, że nie ma człowieka, który by nie poczuł się chory, gdy się go o tym długo i uparcie zapewnia, on zaś zaczyna się w siebie wsłuchiwać. Każdy ma bowiem wewnętrzną potrzebę rozkwilania się nad samym sobą i pragnie, by się nim opiekowano, a lekarze wiedzieli o tym zawsze i bardzo się dzięki tej wiedzy wzbogacili.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2011-11-04
Wierność kobiety jest jak wiatr, który pozostaje zawsze taki sam, tylko zmienia kierunek.
pokaż wszystkie (5)...
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz