Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 7*4:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀wai ()
♀edyta ()
oraz 3479 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Forrest Gump


Tytuł oryginalny Forrest Gump

Autor Winston Groom
Dodane przez ♂rafar ()
Forma powieść
Gatunek obyczajowa
Tagi bieganie, Forrest Gump, wojsko, ekranizacja, wojna
Pokaż podobne

Od wydawcy

„Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co dostaniesz…”

Poznajcie Forresta Gumpa, sympatycznego i zaskakującego łebskiego bohatera tej nadzwyczajnej odysei kosmicznej. Forrest najpierw – dość przypadkowo – zostaje gwiazdą drużyny futbolowej Uniwersytetu Alabama, później jedzie do Wietnamu, gdzie staje się bohaterem wojennym, robi też karierę jako światowej klasy pingpongista i zapaśnik oraz potentat handlowy… W samym środku swoich przygód porównuje wojenne blizny z Lyndonem Johnsonem, odkrywa prawdę o Richardzie Nixonie i przeżywa wzloty i upadki, pozostając wiernym swej jedynej i prawdziwej miłości – Jenny. Jednocześnie przez całe swoje życie z dziecięcą mądrością i nieustannym zdziwieniem nie przestaje się przyglądać otaczającym go ludziom. W powieści obserwujemy nadzwyczajną podróż przez trzy dekady kulturowego krajobrazu Ameryki. Forrest Gump ma do opowiedzenia cholernie dobrą historię – by w nią uwierzyć, trzeba ją po prostu przeczytać!

--------------------

„Życie idioty to nie bułka z masłem” – powiada Forrest Gump, bohater i narrator powieści Winstona Grooma.

Forrest, młody człowiek o wielkim sercu, nie znosi, gdy ludzie nazywają go kretynem czy debilem. Fakt, czasami myśli wolniej od innych, ale za to natura nie poskąpiła mu wzrostu i mięśni. Nie jest też typowym idiotą, bo na przykład fizyka kwantowa i skomplikowane obliczenie nie sprawiają mu trudności. Forrest to ucieleśnienie prostoty i niewinności, współczesny Kandyd, którego losy jakby przypadkiem splatają się z istotnymi wydarzeniami z najnowszej historii Ameryki. Walczy w Wietnamie i spotyka prezydenta Johnsona, zostaje mistrzem ping-ponga i ratuje od utonięcia Mao Tse Tsunga, leci w kosmos z nabzdyczoną major Fritch i orangutanem Zuzią, spotyka prezydenta Nixona, osiąga sukcesy jako zapaśnik i szachista, ucieka z planu filmowego z Raquel Welch, zakłada hodowlę krewetek i w końcu zostaje milionerem. Nigdy nie przestaje być wierny Jenny – swojej wielkiej miłości z lat szkolnych. Jest żywym dowodem na to, że wcale nie trzeba być mądrym, by do czegoś dojść, wystarczy niezniszczalny optymizm i pogoda ducha.
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

♀saiguio (), dodano 2008-08-28
Zabawna, intrygująca i pouczająca. Tak w trzech słowach można opisać bez wątpienia najlepszą i najbardziej znaną książkę amerykańskiego prozaika Winstona Grooma. "Forrest Gump", bo właśnie o tym utworze mowa, to współczesna powieść obyczajowa, zawierająca także treści moralno-dydaktyczne.

W swojej powieści autor w niezwykły sposób przedstawia nam koleje życia tytułowego Forresta Gumpa - Amerykanina o niezwykle niskim poziomie inteligencji, ale nadzwyczaj dobrym i wielkim sercu. Czytając książkę Grooma, razem z Forrestem przeżywamy wiele wspaniałych i prześmiesznych historii, takich jak na przykład lot w kosmos na jednym statku z wojującą feministką i gorylem, pobyt na wyspie ludożerców, udział w międzynarodowym turnieju ping-ponga czy spotkanie z prezydentem Chin. Każda z przygód zawiera w sobie jakiś morał, przesłanie. Każda, mimo swej żartobliwości, humoru, zmusza do głębszej refleksji, a także zastanowienia się nad sobą i światem.

"Forrest Gump" to opowieść o nas i o naszych powszednich marzeniach ukazanych przez pryzmat, łagodnie mówiąc, niezbyt inteligentnego człowieka. Czytając o Gumpie, czytamy o nas, o naszych troskach i radościach, powodzeniach i niepowodzeniach, chwilach szczęścia i nieszczęścia. Dzięki książce Winstona Grooma możemy poznać nasze wady, słabości, możemy spojrzeć na siebie z boku, bardziej obiektywnie. "Forrest Gump" to powieść zawierająca elementy przypowieści, gdyż wiele nas uczy. Czego? Przede wszystkim tolerancji. Tolerancji dla osób zupełnie innych od nas, nie tylko "głupszych", ale też myślących, postępujących "pod prąd". Po przeczytaniu tej książki nikt nie będzie mówił już do nikogo: "ty idioto", "kretynie", "debilu". A to dlatego, że utwór Grooma pozwala nam ujrzeć świat z innej perspektywy – perspektywy takiego właśnie "idioty", jakim był Forrest Gump. Po lekturze tej powieści sami przekonamy się, że, jak mawiał sam Forrest, "życie idioty to nie bułka z masłem".

Powieść Winstona Grooma odznacza się oryginalną i zwartą kompozycją, a także ciekawą, zaskakującą i intrygującą fabułą. Jest pisana prostym, potocznym, momentami nawet wulgarnym językiem, co wspaniale oddaje klimat i atmosferę utworu. Dialogi prowadzone przez bohaterów książki są niezwykle interesujące. Wzbogacają akcję, nigdy nie nużą, często rozbawiają nas do łez. Bardzo trafne okazało się także wprowadzenie w wypowiedzi głównego bohatera-idioty, nadających mu prawdziwości i charakteru, ciekawych neologizmów.

Książka "Forrest Gump" posiada jeszcze jedną zaletę. Otóż jest dobra zarówno na pochmurne jesienne wieczory, jak i słoneczne wiosenne popołudnia. Możemy ją czytać bez względu na porę roku, dnia, nasz dobry czy zły humor. A to dlatego, że powieść ta doskonale potrafi się "wtopić" w nasze samopoczucie. Jeżeli jesteśmy smutni, z pewnością rozchmurzymy się, czytając o kolejnej, bawiącej do łez przygodzie bohatera. Jeśli zaś będziemy potrzebowali trochę spokoju i chcieli się wyciszyć, to pomogą nam w tym wątki, w których razem z Forrestem będziemy głęboko przeżywać jego rozterki i rozczarowania. A to wszystko bez obawy, że przy okazji wpadniemy w całkiem melancholijny, ba, nawet depresyjny nastrój, ponieważ za chwilę znów będziemy wraz z Gumpem śmiać się do łez.

"Forrest Gump" to niezwykle komiczna, pasjonująca, a także pouczająca powieść, wprowadzająca nas w zmienne nastroje. Od jej lektury wprost nie można się oderwać, czyta się ją jednym tchem. Bez wątpienia mogę stwierdzić, że utwór Winstona Grooma to książka godna polecenia każdemu, no, może z wyjątkiem zbyt konserwatywnych osób, nie lubiących prowokacyjnych i nowatorskich pomysłów.

Dodaj recenzję

Cytaty

♂rafar (), dodano 2008-03-26
– Cicho! Coś powie...
– Jestem zmęczony. Chyba pójdę do domu.

– Co ci tak warga sterczy?
– Urodziłem się z wystającymi dziąsłami.
– To lepiej je wciągnij bo nadziejesz się na drut kolczasty.

- Co się stało mamo?
– Umieram Forrest...
– Dlaczego umierasz mamo?

Cuda zdarzają się codziennie. Niektórzy w to nie wierzą, ale to prawda.

Czasami po prostu brakuje kamieni.

– Czego byś najbardziej chciał?
– Chce mi się siku.

– Dlaczego tak szybko złożyliście broń?
– Bo pan sierżant kazał.
– Jezu! Gump, jesteście genialni!

Fajnie jest być idiotą, zwłaszcza kiedy nikt nie patrzy.

Gówno się zdarza. (shit happens)

I nagle ktoś wyłączył deszcz i zaświeciło słońce.

Jedna połowa staje tam, druga staje tam, a trzecia staje tu.

Jedno wam powiem: Życie idioty to nie bułka z masłem.

Jedyne lekcje jakie mi się podobały to przerwy na drugie śniadanie, choć pewno trudno je nazwać lekcjami.

Jesteście gównem na kupie gnoju.

Jeśli widzisz kolejkę, to stań w niej. Co ci szkodzi?

Jeżeli nie wiesz, co to jest, to nie jedz tego.

Kiedy myślisz, że gorzej już być nie może, zacznij się walić deską po nodze. Zobaczysz jaką poczujesz ulgę gdy przestaniesz.

Ludzie, którym lepiej się nie odszczekiwać: nauczyciel, sierżant w wojsku, policjant, własna mama.

Mama mówiła: "poznasz głupiego po czynach jego". (Mamma said stupid is as stupid does!)

Może i jestem idiotą, ale nie jestem głupi.

Może jestem głupi, ale wiem co to miłość.

Nawet jeżeli jesteś idiotą, staraj się nie być głupi.

Nie wpadniesz w tarapaty, jeżeli będziesz trzymał język za zębami.

– Odnalazłeś Jezusa, Gump?
– Nie wiedziałem, że mam go szukać.

Staraj się nie mieć nic na własność. Jeśli masz od kogo, to pożyczaj nawet buty.

Umieranie jest częścią życia. Wolałbym żeby tak nie było.

W miejscach publicznych staraj się nie zwracać na siebie uwagi: nie klnij, nie wrzeszcz, nie sikaj, i nie rzygaj, bo ręczę Ci, że wpadniesz w tarapaty.

Zawsze jak gdzieś szedłem, to biegłem.

Życie idioty to nie bułka z masłem

Jesteście podstępni, jak psie gówno na środku chodnika.
♀katimka (), dodano 2008-12-19
1. "Zawsze staraj się postępować jak należy - chyba, że sumienie ci nie pozwala":)

2. "Cokolwiek robisz, staraj się mieć powód."
♀Aleksandra0709 (), dodano 2009-01-04
Prawa nigdy wszystkich na raz nie zadowalają, co nie znaczy, że są złe. Kiedy na przykład tygrys zjada małpę, jest to niedobre dla małpy, ale dobre dla tygrysa. Po prostu takie jest życie.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2009-01-04
Trzęsę się ze strachu jak meduza na wybojach.
pokaż wszystkie (4)...
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz