Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 3*5:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
pracus ()
oraz 26894 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Frida


Tytuł oryginalny Frida!

Autor Barbara Louise Mujica
Dodane przez ♀wara ()
Forma powieść
Gatunek biografia/autobiografia
Rok pierwszego wydania 2001
Tagi ekranizacja, malarstwo, choroba, sztuka, biografia, biograficzna
Pokaż podobne

Od wydawcy

„Życie i sztuka Fridy Kahlo są nierozłączne, zbudowane z ciągłego współistnienia bólu i nadziei, cierpienia i odwagi. Jak napisał Carlos Fuentes, wypadek, który boleśnie dotknął osiemnastoletnią Fridę, równocześnie posypał jej przyszłe losy złotym pyłem. Trudno uwierzyć, że jej barwna postać, pełna odwagi i determinacji, wyobraźni i fantazji, nie jest tylko i wyłącznie owocem znakomitej fikcji literackiej”.
Katarzyna Napiórkowska, właścicielka galerii sztuki

„Była kaleką o krzywych plecach i paskudnym charakterze. Wulgarna i bezwzględna, egocentryczna i drażniąca. Kłamała, zdradzała, kochała tylko siebie. Barwna i piękna, cesarzowa Frida”.
Joanna Bojańczyk, dziennikarka "Gazety Wyborczej"

„Zrośnięte brwi, mały wąsik i etniczny strój- znaki rozpoznawcze Fridy Kahlo. Chyba byłaby zadowolona, widząc pielgrzymki turystów odwiedzających Casa Azul - jej dom rodzinny. Większość z nas przyjechała tam przyciągnięta legendą o malarce, którą stworzyły dwa zjawiska: ból i wielki Diego Rivera. "Zdarzyły mi się dwa wypadki: autobus i Diego" - mówiła zwykle. Na zdjęciach Frida to pewna siebie artystka. Na autoportretach - cierpiąca, niespełniona, nieszczęśliwa kobieta. Dwie Fridy”.
Monika Luft, dziennikarka
Historia sławnej malarki i fascynującej kobiety.

Frida Kahlo, okaleczona przez polio w dzieciństwie i straszliwy wypadek w młodości, poślubia wielkiego malarza fresków Diego Riverę. Związek tych dwojga niezwykłych ludzi, pełen namiętności, miłości, zazdrości i kłamstw, zawładnął wyobraźnią świata.

Na podstawie tej powieści o życiu i sztuce Fridy Kahlo powstał nominowany do Oscara film "Frida" z Salmą Hayek w roli głównej.

[Muza, 2005]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

♀saiguio (), dodano 2008-08-29
Mam nadzieję, że koniec jest radosny i nigdy tu nie wrócę.


Piłam, bo chciałam utopić swoje smutki, ale teraz te cholerstwa nauczyły się pływać.


Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?
♀Aleksandra0709 (), dodano 2011-12-12
3.47 nad ranem. Jak długo jeszcze do świtu? Każdy mięsień w moim ciele drży. Mój umysł wrze niczym garnek mole.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2011-12-12
A ja pytam: czego, mianowicie, uczyli się ci Indianie? Hiszpańskiego, czyli języka konkwisty? Czy też sposobów uprawiania roli wymyślonych przez Europejczyków? Teraz ludzie zadają sobie pytanie, czy oświata Indian to istotnie był taki dobry pomysł, czy może doprowadziła ona jedynie do zniszczenia resztek ich kultury, ale wówczas nikt się nad tym nie zastanawiał.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2011-12-12
Fotografie mamy w albumie rodzinnym ukazują surową kobietę o ciemnej karnacji, dużych brązowych oczach i wydatnym podbródku.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2011-12-12
Frida zawsze powtarzała, że nie można tych ludzi winić za to, co robili, bo im samym robiono rzeczy znacznie gorsze, a poza tym, mówiła, kto wie, może stronnicy rządu po prostu zmyślają te okropne historie, a co najmniej wyolbrzymiają fakty. Wie pan, po pewnym czasie żołnierze zabijają już tylko dla radości zabijania. Buntownicy, na przykład, spędzali wszystkie ciężarne kobiety, wieszali je za nogi i rozpruwali im brzuchy nożami, po czym rzucali martwe płody psom na pożarcie. Wszystko to działo się na oczach mężów, oczywiście tych, którym nie udało się uciec. Zdarzenia te relacjonowali mi ludzie, którzy widzieli je na własne oczy. Większość wciąż nie mogła o nich spokojnie mówić, nawet mężczyźni zalewali się łzami.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2011-12-12
Jestem czystą elektrycznością. Dzisiaj zadośćuczynię za grzechy.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2011-12-12
Kiedy boimy się, że umrze ktoś bliski, oczekiwanie ciągnie się bez końca. W powietrzu roi się od demonów. Anioły zmagają się z nimi co sił, ale czasem ponoszą klęskę – prawdę mówiąc, przegrywają dość często.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2011-12-12
Kiedyś wyznała mi, że był wrażliwy jak płatek róży i namiętny jak huragan.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2011-12-12
Malowała swoje emocje, swój ból, Fridę osaczoną przez demony, Fridę ze szkieletem wczepionym w mózg, Fridę z Diegiem pośrodku czoła niczym z wszystkowidzącym okiem, Fridę zrozpaczoną, Fridę z korzeniami wyrastającymi z brzucha, Fridę z pękającym kręgosłupem, Fridę we łzach, Fridę przebitą gwoździami, Fridę wypatroszoną, Fridę boginię, Fridę Chrystusa, Fridę królową rzeczy widzialnych i niewidzialnych.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2011-12-12
Piła, by zagłuszyć ból ciała, lecz piła także, by stłumić ból duszy.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2011-12-12
Rozejrzał się za Fridą i ujrzał, że leży na ulicy. Była zupełnie naga – przy zderzeniu podmuch zdarł z niej ubranie. Wyglądała fantastycznie, wręcz karnawałowo, albowiem całe jej ciało pokrywał złoty proszek malarza. – Miren a la pequena bailarina! – krzyknął jakiś człowiek. ,, Patrzcie na tę małą tancerkę!”. Pewnie uznał, że ma przed sobą tancerkę albo cyrkówkę o wiotkim, zgrabnym ciele, odzianą w czerwień i złoto.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2011-12-12
Sztuka trzymała ją przy życiu. Przetwarzanie bólu w piękno pomagało jej znaleźć sens, nadawało cel cierpieniu.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2011-12-12
Zawsze twierdziła, że jest milczący jak cień, cichy jak zapadający zmierzch.
pokaż wszystkie (13)...
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz