Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 9*4:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
pracus ()
oraz 1506 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Galapagos


Tytuł oryginalny Galápagos

Autor Kurt Vonnegut
Dodane przez ♀gupik ()
Forma powieść
Gatunek literatura piękna
Rok pierwszego wydania 1985
Tagi Galapagos, wyspa, Ekwador
Pokaż podobne

Od wydawcy

Kurt Vonnegut jest mistrzem współczesnej literatury amerykańskiej. Jego czarny humor, satyryczna wena i niezrównana wyobraźnia po raz pierwszy zwróciły uwagę amerykańskich czytelników w „Syrenach z Tytana” w roku 1959, a pozycję „prawdziwego artysty” potwierdziła „Kocia kołyska” w roku 1963. „Galapagos” jest zaliczana do najlepszych powieści w jego dorobku.

Duch Leona Trouta, który zginął w wyniku dekapitacji, nie skorzystał z kilku szans przejścia błękitnym tunelem w zaświaty i milion lat spędził na Ziemi, najpierw na statku „Bahia de Darwin”, później na jednej z wysp archipelagu Galapagos. To właśnie z jego relacji dowiadujemy się, jaka przyszłość czeka ludzki gatunek. A wszystko zaczęło się w 1986 roku: świat ogarnia chaos, wybucha światowy kryzys ekonomiczny, tajemniczy wirus bezpłodności rozprzestrzenia się na cały świat poza kilkoma wyspami, w tym właśnie archipelagu Galapagos. Ludzkość przetrwa dzięki całkowicie przypadkowym uczestnikom „Przyrodniczej Wyprawy Stulecia” - Adolf von Kleist, admirał ekwadorskiej marynarki zostaje nowym Adamem, a Hisako Hiroguchi, żona japońskiego geniusza komputerowego oraz pięć Kanka-bonek, przedstawicielek plemienia ludożerców zamieszkującego lasy Ekwadoru, nowymi Ewami. To oni dają przyszłość całemu rodzajowi ludzkiemu. Zdaniem komentującego te wszystkie wydarzenia ducha Leona Trouta ludzkie wielkie mózgi, z których tak dumna była dwudziestowieczna cywilizacja, nie były szczytowym osiągnięciem ewolucji, lecz jej pomyłką. Przez milion lat homo sapiens ewoluował na wyspie w kierunku gatunku przypominającego fokę...
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

♀Aleksandra0709 (), dodano 2009-01-05
– Chłopcze – powiedział ojciec – pochodzisz z długiej linii stanowczych, zaradnych mikroskopijnych kijanek, z których każda wygrała swój wyścig.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2009-01-05
CARSON: Jak duża jest marynarka wojenna Ekwadoru?
KAPITAN: Cztery łodzie podwodne. Stale znajdują się pod wodą. Nigdy nie wypływają.
CARSON: Nigdy?
KAPITAN: Nie, już od wielu, wielu lat.
CARSON: Ale utrzymujecie z nimi łączność radiową?
KAPITAN: Nie.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2009-01-05
Jego wielki mózg zmuszał go do takiego postępowania co najmniej raz w miesiącu w ciągu trzech ostatnich lat – do wynajmowania obcych ludzi, którzy mieli go związać i nieco poddusić. Cóż za metoda na przetrwanie!
♀Aleksandra0709 (), dodano 2009-01-05
Przeprosiny za chwilową niedyspozycję mózgu były zasadniczym tematem wielu konwersacji: „Oooch...”, „przepraszam”, „mam nadzieję, że nie czujesz się zraniony”, „nie mogę uwierzyć, że mogłem zrobić coś takiego”, „to stało się tak nagle, że nawet nie zdążyłem o tym pomyśleć”, „jestem ubezpieczony na wypadek takich spraw”, „nie potrafię tego sobie wybaczyć”, „nie wiedziałem, że był nabity” i tak dalej i dalej.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2009-01-05
Ależ kiedyś ludzie gadali, gadali, gadali! Wszyscy, jak dzień długi, uprawiali swoje bla bla bla. Niektórzy kontynuowali ten proceder nawet we śnie.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2009-01-05
Donald był psem (...) Pragnął jedynie, aby rzucano mu kij, który mógłby przynieść z powrotem po to, aby znów można było go rzucić po to, aby znów mógł go przynieść z powrotem i tak dalej, i tak dalej.Delikatnie mówiąc, Donald nie był zbyt rozgarnięty. Z pewnością nie skomponowałby IX Symfonii Beethovena.
pokaż wszystkie (6)...
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz