Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 4-3:

Ostatnio odwiedzający
♀edyta ()
♂rafar ()
♀anjax8 ()
pracus ()
oraz 4329 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Głośniej! Rozmowy z pisarkamiAutor < antologia >

Od wydawcy

"Głośniej! Rozmowy z pisarkami" to książka zawierająca serię wywiadów z dziesięcioma kobietami-ikonami polskiej literatury, kultury, sztuki i obyczajowości. Wspólną płaszczyzną prezentowanych rozmów jest ich silne nacechowanie osobiste - pisarki opowiadają o swoim borykaniu się z codziennością, o feminizmie "od kuchni", o dylematach kobiecości w dobie ponowoczesności. Jednak przede wszystkim "Głośniej!" jest książką skupiającą w sobie liczne wątpliwości, spory, trudne pytania oraz próby odpowiedzi dotyczące tego, jak wygląda kobiece pisarstwo w dzisiejszej Polsce. Diagnoza wyłania się w trakcie lektury, wywiady pozostają we wzajemnym stosunku komplementarności i - dzięki temu, że zostały zebrane w jednej książce - wchodzą ze sobą w dialog.

Kazimiera Szczuka, Agneta Pleijel, Dubravka Ugresic, Ewa Kuryluk, Irena Karpa, Grażyna Plebanek, Marlene Streeruwitz, Renata Šerelyte, Michalina Witkowska, Dorota Masłowska to silnie osadzone w polskiej kulturze, niewymagające rekomendacji nazwiska. Wszystkie panie są bohaterkami "Głośniej!". I wszystkie głośno mówią o sobie.

Kiedy opisuje się doświadczenie mężczyzny, opisuje się doświadczenie uniwersalne. Mężczyzna - to człowiek: a man, l'homme. Kiedy opisuje się doświadczenie kobiece, znajdujemy się nagle w gettcie konwencji, serii: pod spódnicą, w torebce. Nie jesteśmy traktowane poważnie, jesteśmy marginalizowane. Zaprosiłyśmy do rozmowy kobiety-pisarki, które walczą z takim stanem rzeczy. Z Dubravką Ugresic, Kazimierą Szczuką, Ewą Kuryluk, Marlene Streeruwitz rozmawiamy m.in. o ich drogach artystycznych, podnoszeniu doświadczenia kobiecego do godności, sztuce życia i dziewczyńskich przyjemnościach.

Agnieszka Drotkiewicz, Anna Dziewit

[Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, 2006]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

W tej chwili jest dodany żaden cytat
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz