Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 3-9:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀wai ()
♀edyta ()
oraz 2309 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Harry Potter i Czara Ognia


Tytuł oryginalny Harry Potter and the Goblet of Fire

Autor Joanne Kathleen Rowling

Od wydawcy

W tym roku w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart rozegra się Turniej Trójmagiczny, na który przybędą uczniowie z Bułgarii i Francji. Zgodnie z prastarymi regułami, w Turnieju Trójmagicznym ma uczestniczyć trzech uczniów - reprezentantów każdej ze szkół, wybranych przez Czarę Ognia. Dziwnym zbiegiem okoliczności wybranych zostaje czterech... Co z tego wynika dla Harry ego, jego przyjaciół i całego świata czarodziejów ,dowiecie się z lektury.

[Media Rodzina, 2000]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

♀saiguio (), dodano 2009-02-07
Kolejna książka z cyklu o Harrym Potterze nieco różni się od swoich poprzedniczek. Ma aż 768 stron i trzedzieści siedem rozdziałów, co raczej nie jest spotykane w książkach dla dzieci i młodzieży. Książka już w dniu sprzedaży osiągnęła rekordową ilość sprzedanych egzemplarzy. Przetłumaczono ją na pięćdziesiąt języków, w tym grecki i arabski, i tylko Biblia ma więcej tłumaczeń. Na podstawie książki wytwórnia Warner Bros. kręci właśnie film. Harry Potter okazał się jednym z największych sukcesów wydawniczych w historii, a krytycy literaccy wciąż starają się odkryć, na czym polega magnetyzm tej książki.

J.K. Rowling w "Czarze Ognia" prezentuje świat magii w zupełnie innych barwach niż dotychczas. Zmienia się klimat książki i staje się ona bardziej mroczna. Bohaterzy nieuchronnie muszą poddać się procesowi dojrzewania.

Tytułowy bohater, Harry, nadal pozostaje u swojego wujostwa Dursleyów. Z utęsknieniem czeka na mistrzostwa świata w quidittchu, na które wybrać się ma z rodziną swego najlepszego szkolnego przyjaciela, Ronalda Weasleya. Kłopot zaczyna się, gdy wujek zakazuje Harry emu wyjazdu. Z ratunkiem pojawia się w magiczny sposób (wpadając przez komin) rodzina Weasleyów. Cudem udaje się bohatera wziąć do Nory - domu Rona, gdzie zaczyna się magiczna przygoda.

Na mistrzostwach świata dzieją się dziwne, niewyjaśnione rzeczy. Pojawia się znienacka na niebie znak rozpoznawczy potężnego czarnoksiężnika, Tego Którego Imienia Nie Wolno Wymieniać - Lorda Voldemorta. Wszyscy obawiają się nawrotu czasów, kiedy to czarna magia i poplecznicy Voldemorta bezlitośnie rządzili społecznością czarodziejów.

Harry wraz ze swoimi przyjaciółmi Ronem i Hermioną udaje się do Hogwartu na czwarty rok edukacji i próbuje odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań związanych z ostatnimi wydarzeniami. Dowiadują się o Turnieju Trójmagicznym, który ma odbyć się w ich szkole. Zasady są proste: do Hogwartu zjeżdżają się delegacje z dwóch innych szkół i Czara Ognia wybiera z każdej po jednym reprezentancie, który musi zmierzyć się z trzema trudnymi i niebezpiecznymi zadaniami.

Udział w turnieju dozwolony jest tylko dla osób z ostatniego roku, co budzi sprzeciw w uczniach. Nadchodzi dzień, kiedy Czara ma wytypować reprezentantów. Gdy ogłosiła już wszystkich trzech reprezentantów, niespodziewanie wyrzuca jeszcze jedno nazwisko: Harry Potter. Nikt nie wie, w jaki sposób udało mu się przełamać granice wieku, jaka obowiązuje w turnieju, lecz pomimo tego rada oznajmia, że Hogwart będzie miał dwóch reprezentantów.

Harry postawiony jest w trudnej sytuacji. Jest w szoku, bo nie wrzucił do Czary swego imienia i nie wie, kto i w jakim celu to zrobił. Mało kto mu wierzy, nawet Ron ma wątpliwości, co wywołuje między przyjaciółmi spór. Uczniowie z jego i innych szkół mając poczucie niesprawiedliwości, odrzucają go i szepczą o nim prawie przy każdej sytuacji, co sprawia bohaterowi przykrość.

Hormony robią swoje i zaczną się stosunki damsko-męskie. W zimie ma odbyć się Bal dla uczniów czwartego roku, a Harry i Ron będą mieli poważny problem z zaproszeniem towarzyszki. Będą musieli przełamać swą nieśmiałość, co okaże się trudniejsze niż myśleli. Hermiona odegra też dość znaczącą rolę i autorka dała kilka wskazówek, z których czytelnik może domyślić się, co będzie w wątkach miłosnych w przyszłych częściach.

Uczniowi czwartego roku przygotowanie się do zadań sprawia wiele kłopotu. I pomoc przyjaciół staje się tu nieoceniona. Pod koniec książki zginie niestety jedna osoba i okaże się, że przy boku Harry ego był zdrajca, który starał się go zabić i był w zmowie z Voldemortem, najgorszym wrogiem Harry’ego.

Czytelnik może poczuć niedosyt, bo książka pozostawia kilka niewyjaśnionych tajemnic, które na pewno zostaną poruszone w dalszych częściach tego wieloksięgu. Harry dojrzeje i odkryje kilka ważnych cech i umiejętności, o jakich sam nie wiedział.

To zdecydowanie książka, którą warto przeczytać. W niektórych momentach zapiera dech w piersiach, a w innych pozwala nam na wzruszenie się. Zdecydowanie różni się od poprzednich. Bohater wkracza w brutalny, realny świat czarodziejów, który jest równie - albo jeszcze bardziej - niebezpieczny niż świat mugoli. Autorka pokazuję w niej, że dobro zawsze zwycięża, a prawda nas uwolni. Książka wciąga, a jej niepowtarzalny klimat pozwoli nam oderwać się choć na parę godzin od ponurej rzeczywistości.

Dodaj recenzję

Cytaty

♀adupe (), dodano 2008-11-30
Będziemy na tyle silni, na ile będziemy zjednoczeni i na tyle słabi, na ile podzieleni. [Dumbledore]
♀adupe (), dodano 2008-11-30
What would come, would come... and he would have to meet in when it did. (ang.)

Co ma być, to będzie, a jak już będzie, to trzeba się z tym zmierzyć.
[Hagrid]
♀adupe (), dodano 2008-11-30
Jeśli chcesz poznać człowieka, patrz, jak traktuje podwładnych, a nie równych sobie.
[Syriusz Black]
♀adupe (), dodano 2008-11-30
Nie jest ważne, kto kim się urodził, ale czym się stał!
[Dumbledore]
♀adupe (), dodano 2008-11-30
Prawda to cudowna i straszliwa rzecz, więc trzeba się z nią obchodzić ostrożnie.
[Dumbledore]
pokaż wszystkie (5)...
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz