Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 1+4:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀edyta ()
♀anjax8 ()
♀wai ()
oraz 2289 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Harry Potter i Więzień Azkabanu


Tytuł oryginalny Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Autor Joanne Kathleen Rowling

Od wydawcy

Z pilnie strzeżonego więzienia ucieka niebezpieczny przestępca. Kim jest? Co łączy go z Harrym? Dlaczego lekcje przepowiadanie przyszłości stają się dla bohatera udręką?

W trzecim tomie przygód Harry ego Pottera poznajemy nowego nauczyciela obrony przed czarną magią, oglądamy Hagrida w nowej roli oraz dowiadujemy się więcej o przeszłości profesora Snape a. Wyprawiamy się również wraz z trzecioklasistami do obfitującego w atrakcje Hogsmeade, jedynej wioski w Anglii zamieszkanej wyłącznie przez czarodziejów.

[Media Rodzina, 2001]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

♀saiguio (), dodano 2008-08-29
Według mnie książka ta jest najlepsza z serii Harry ego Pottera. Pisana jest prostym językiem i łatwo trafia do dzieci i dorosłych.

Główny wątek dotyczy więźnia, który ucieka z Azkabanu. Harry dowiaduje się o tym jeszcze podczas pobytu u ciotki i wuja, ale nie podejrzewa, że ucieczka ta jest związana ze światem magicznym, a tym bardziej z jego osobą. Gdy przychodzą normalne listy ze szkoły, znajduje wśród nich dokument do podpisania. Zawiera z wujem układ, że tamten podpisze, jeśli Harry będzie grzeczny podczas pobytu ciotki Marge w domu. Niestety, nie udaje się. Ciotka doprowadza Harry ego do złości i Harry, nie mogąc wytrzymać, zamienia ją w balon, a następnie ucieka z domu.

Trafia do "Dziurawego Kotła" i tam spędza ostatni tydzien wakacji (nie będę opowiadać szczegółowo). W ostatni dzien spotyka tam swoich przyjaciół i razem udają się na peron. Zajmują miejsce w przedziale wraz z nowym profesorem. Podczas podróży spotykają dementora i dzięki obecności profesora pozbywają się go, unikając nieszczęścia. W szkole okazuje się, że tam również jest pełno dementorów. Pojawiają się dwaj nowi nauczyciele, Lupin i Hagrid.

W szkole spotyka przyjaciół wiele przygód, szczęśliwych i nie całkiem.

Zakończenie jest zaskakujące i naprawdę ciekawe. Zdradzę tylko tyle, że nie każdy jest tu sobą...

Uważam, że książka ta jest najlepsza z pięciu części i naprawdę jest warta przeczytania, i chociaż nie występuje tu Voldemort we własnej osobie, nie brak czarnego charakteru.

Gorąco polecam miłośnikom Harry ego, ale i tym, którzy go jeszcze nie znają.

♀saiguio (), dodano 2008-08-29
Wg. mnie jest to jedna z lepszych części o przygodach Harry ego. Poznaje on w niej swojego wuja Syriusza, dzięki temu nie jest już zupełnie sam na świecie. Ma wprawdzie wujostwo, u których mieszka podczas wakacji, jednak oni go w ogóle nie rozumieją i wiecznie traktują jak intruza. Rodziną staje się dla niego dopiero Syriusz. W książce poznajemy też nowe istoty zwane Dementorami, które wysysają z ludzi i wszelkich istot drzemiące w nich szczęście. Pilnują one więzienia czarodziejów w Azkabanie. Nic dziwnego, że nikt stamtąd nigdy nie uciekł. Kto pozbawiony szczęścia i wszelkiej nadziei byłby zdolny myśleć w ogóle o ucieczce. Syriuszowi jednak sie to udaje. Musi się jednak ukrywać, bowiem w Azkabanie znalazł się jako "morderca rodziców Harry ego". Harry jednak uwierzył, że to Lord Voldemort stoi za śmiercią Potterów, a nie jego wuj.

Ogólnie rzecz biorąc książka jest naprawdę ciekawa i godna polecenia.
Dodaj recenzję

Cytaty

♀saiguio (), dodano 2008-08-29
– Po pierwsze – zagrzmiał wuj Vernon – będziesz się do cioci Marge odzywał cywilizowanym językiem.
– Dobrze, wuju – powiedział Harry – ale pod warunkiem, że ona będzie się tak samo odzywała do mnie.
– Po drugie – ciągnął wuj Vernon, jakby nie dosłyszał odpowiedzi Harry'ego – Marge nie wie nic o twojej nienormalności, więc nie życzę sobie żadnych... żadnych dziwactw podczas jej pobytu. Masz się zachowywać jak należy, zrozumiano?
– Jeśli tylko ona będzie się tak zachowywać – wycedził Harry przez zaciśnięte zęby.
– Po trzecie – ciągnął wuj Vernon, łypiąc groźnie na Harry'ego swoimi małymi świńskimi oczkami – powiedzieliśmy Marge, że jesteś w Ośrodku Wychowawczym Świętego Brutusa dla Młodocianych Recydywistów.
– Co?! – krzyknął Harry.
♀saiguio (), dodano 2008-08-29
* Och, tego bym panu nie polecał. Zacznie pan wszędzie dostrzegać omen śmierci. Można się śmiertelnie wystraszyć.
o Postać: księgarz Esów i Floresów

* – Harry! – krzyknął Fred, odpychając łokciem Percy'ego i kłaniając się nisko. – Okropnie się cieszę, że się spotykamy, stary...
– To cudowne – rzekł George, odpychając Freda na bok i ściskając dłoń Harry'emu. – Naprawdę niesamowite.
o Opis: gdy Percy przywitał się z Harrym jak burmistrz, który wita gości w ratuszu

* Próbowaliśmy zamknąć go w piramidzie. Ale mama nas nakryła
♀adupe (), dodano 2008-12-28
Ja nie szukam żadnych kłopotów. To kłopoty zwykle znajdują mnie.
♀adupe (), dodano 2008-12-28
Ciekawe, w co by się zmienił, widząc ciebie. W pracę domową, za którą dostałaś dziewięć punktów na dziesięć możliwych, co?
pokaż wszystkie (4)...
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz