Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 2+7:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
oraz 1915 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Historia O
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Historia O


Tytuł oryginalny Histoire d’O

Autor (właśc. Aury Dominique) Réage Pauline
Dodane przez ♀edyta ()
Forma powieść
Gatunek literatura współczesna
Rok pierwszego wydania 1954
Rok pierwszego wydania w Polsce 1992
Tagi erotyzm, kobieta, mężczyzna, Paryż
Pokaż podobne

Od wydawcy

Arcydzieło literatury erotycznej! Wydana początkowo w 600 egzemplarzach, skandalizująca, zakazana, sprzedawana spod lady, ale i najczęściej czytana powieść francuska XX wieku.
„Historia O” ukazała prawie równocześnie z „Witaj smutku” Françoise Sagan. Ale to ta pierwsza zdobyła prestiżową Prix des Deux Magots, co otworzyło jej drogę do sukcesu i jeszcze podsyciło atmosferę skandalu. Posypały się zakazy: sprzedaży nieletnim, reklamy, plakatów oraz pozwy o obrazę moralności. Jednak żaden proces się nie odbył. Rozgłos wokół „Historii O” potęgowała zagadkowa tożsamość autora. Powieść przypisywano największym pisarzom epoki, aż do 1994 r., kiedy 86-letnia Dominique Aury, intelektualistka, tłumaczka, ówczesna sekretarz redakcji „Nouvelle Revue Française”, ujawniła się w wywiadzie dla „New Yorkera”. Dominique Aury zdradziła również okoliczności powstania książki. Zakochana w Jeanie Paulhan, pisarzu, krytyku, dyrektorze „Nouvelle Revue Française” i członku Akademii Francuskiej, chciała napisać do niego list miłosny i nadała mu formę powieści.

„Nareszcie kobieta, która się przyznaje! A do czego się przyznaje? Do tego, przed czym kobiety zawsze się broniły, a nigdy bardziej niż dzisiaj! Do tego, co mężczyźni cały czas im zarzucali: że wszystko w nich jest seksem, aż po umysł. Że trzeba bez przerwy je karmić, pielęgnować, malować, dbać o nie i bez przerwy je bić. Że one po prostu potrzebują dobrego Pana”.
Z posłowia Jeana Paulhan


„W «Historii O» szokuje to jak ta książka szokuje dzisiaj. Można by pomyśleć, że w naszej spornografizowanej kulturze powieść skandalizująca w 1954 roku, może dziś wydać się niewinna. Ale nie. «Historia O» ma tak potężną siłę oddziaływania jak kiedyś”.
Slate.com

Wydawnictwo Amber, 2013
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

W tej chwili jest dodany żaden cytat
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz