Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 5-3:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
oraz 1661 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Idiota


Tytuł oryginalny Идиот

Autor Fiodor Dostojewski
Dodane przez ♀anjax8 ()
Forma powieść
Gatunek klasyka obca
Rok pierwszego wydania 1868
Tagi książę, naiwność, dobroć, literatura rosyjska, klasyka, natura człowieka, psychika człowieka, Szwajcaria, Rosja, Myszkin
Pokaż podobne

Od wydawcy

Fiodor Dostojewski (1821 - 81), pisarz rosyjski. Debiutował powieścią "Biedni ludzie" (1845), dzięki której dał się poznać jako mistrz analizy psychologicznej. Fascynacja psychiką ludzką i przekonanie o dualistycznej naturze świata znalazły oddźwięk w następnych powieściach: "Sobowtór", "Białe noce", "Zbrodnia i kara", "Biesy", "Bracia Karamazow". Znaczący wpływ na jego utwory, m.in. "Wspomnienia z domu umarłych", "Dziennik", wywarła działalność w kole pietraszewców, za co został aresztowany i skazany początkowo na karę śmierci, a potem na zesłanie; ślady znajdziemy też na kartach "Idioty".

Tytułowy idiota to różniący się od przeciętnych i "normalnych" osób książę Myszkin. wyróżnia go niezwykła dobroć, niekiedy na granicy naiwności, współczucie, szlachetność i mądrość, które to cechy potrafią docenić tylko nieliczni. Dla większości jest on tylko idiotą, nieprzystosowanym do życia, zbyt mało sprytnym i egoistycznym, by radzić sobie w społeczeństwie. Powieść rozpoczyna się w momencie, gdy bohater wraca do Rosji po długoletnim pobycie w Szwajcarii, gdzie lecząc nadwrażliwe nerwy, spędził większość swojego życia. Odnajduje daleką krewną, generałową Jepanczyn, i próbuje rozpocząć nowe życie w nowym środowisku, jednak zostaje wplatany w różne intryg, jest wykorzystywany i ośmieszany.

Dostojewski wzorował księcia Myszkina na Chrystusie, człowieku dobrym i uduchowionym, który musi się zmierzyć ze złem obecnym w innych ludziach i w świecie. Agłaja przyrównuje też Myszkina do Don Kichota, a jego dobroć - do walki z wiatrakami. Walka wydaje się przegrana, bo czy jeden człowiek może zbawić świat?
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

♀saiguio (), dodano 2009-02-07
Dostojewski jest pisarzem przez większość znawców literatury szanowanym. "Idiota" jest dowodem jego talentu, łatwości przelewania słowa na papier.

"Idiota" jest opowieścią o księciu Myszkinie. Poznajemy go w pociągu, w drodze do Petersburga. Uważany jest za osobę niespełna rozumu, w dodatku epilepsja potęguje to wrażenie "inności". Historia jego życia komplikuje się w momencie poznania Rogożyna i Nastazji Filipowny oraz kilku innych ciekawych osobistości. Od tego momentu życie nabiera tempa i kolorytu.

Książka jest o miłości i jej intrygach. Jest także o zawiłościach życia wynikających z biedy bądź chęci szybkiego wzbogacenia się. Jest to także historia księcia Myszkina - człowieka o niezwykle wrażliwym sercu. Ogólne uważanie go za naiwnego idiotę ma swoje odbicie w ostatniej części książki.

Jedyne, co jest męczące w powieści, to nadmierna ilość imion i nazwisk pojawiających się co chwila (chyba jak w każdej książce Dostojewskiego) oraz czasami zbyt długie i męczące opisy. Ale warto dobrnąć do końca, zważywszy, że zakończenie jest niespodziewane.

Dla mnie książka jest ciekawym zbiorem portretów psychologicznych niezwykłych, a zarazem standardowych ludzi oraz interesujących i zaskakujących wydarzeń. Książę, główny bohater, intryguje, co powoduje, że chce się poznać jego dalsze losy, coraz bardziej pogmatwane. Poza tym jego osobowość udowadnia czytelnikowi, że bycie idiotą nie jest takie proste, a zarazem idiotą może być ten, kto kogoś za taką osobę uważa. "Idiota" daje do myślenia o podejściu do drugiego człowieka i o szacunku, jak też pokazuje dobro i zło w nim ukryte.
Dodaj recenzję

Cytaty

♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Delikatność i godność wypływa z głębi serca, a nie z lekcji tańca.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Dosyć już tej ciągłej uczuciowości, trzeba wreszcie zacząć kierować się rozsądkiem. Wszystko to razem wzięte, ta cała zagranica, ta cała wasza Europa, to tylko fantazja, nic więcej; i my wszyscy za granicą – to tylko fantazja... nich pan zapamięta moje słowa, sam się pan przekona!
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Lepiej być nieszczęśliwym i wiedzieć, niż być szczęśliwym i żyć w nieświadomości.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Moje słowa nie odpowiadają moim myślom, a to poniża moje myśli.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Nie jestem tchórzem. Tchórzem jest ten kto się boi i ucieka a ja się boję, ale nie uciekam.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Obawiałem się tego, ale nie myślałem o Tym.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
W naszym stuleciu wszyscy są poszukiwaczami przygód.
pokaż wszystkie (7)...
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz