Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 9+5:

Ostatnio odwiedzający
♀edyta ()
♂rafar ()
oraz 1965 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Jedenaście minut
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Jedenaście minut


Tytuł oryginalny Onze Minutos

Autor Paulo Coelho
Dodane przez ♀Carrie86 ()
Forma powieść
Gatunek literatura piękna
Rok pierwszego wydania 2003
Tagi miłość, seks, prostytucja, Maria
Pokaż podobne

Od wydawcy

Maria, młoda dziewczyna z brazylijskiej prowincji, wyrusza w daleką podróż. Jednak świat jest inny, niż sobie wyobrażała. Gorzkie doświadczenia sprawiają, że zostaje prostytutką. Decyduje się na życie bez miłości i wpada w pułapkę, z której wybawić może właśnie miłość.

"Jedenaście minut" to współczesna baśń dla dorosłych, przypowieść o seksie, miłości i przeznaczeniu, które sprawia, że kręte ścieżki naszego losu mogą nieoczekiwanie poprowadzić nas ku szczęściu, choć dawno przestaliśmy w nie wierzyć. "Jedenaście minut" to zarazem głębokie studium o naszej seksualności, o jej sacrum i profanum, o tak ważnej sferze naszego życia, a zarazem tak zakłamanej. To powieść, która nie pozwala na obojętność i budzi nadzieję, że spotkanie z drugim człowiekiem może być najważniejszym doświadczeniem naszego życia.

[Drzewo Babel, 2004]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

♀saiguio (), dodano 2008-08-28
Bohaterką „Jedenaście minut” jest Maria - prostytutka, która znajduje prawdziwą miłość i wychodzi za mąż za swojego klienta. Opartą na tym banalnym, wręcz wulgarnym schemacie historię, pisarz potrafił przekształcić w coś więcej niż popularną powieść erotyczną. Opowieść o Marii nie sprowadza się wyłącznie do epatowania czytelnika erotyzmem i nie jest też próbą wzbudzenia współczucia dla kobiet uprawiających najstarszy zawód świata, co według mnie stanowi jej główną zaletą.

Historia prostytutki jest dla Paulo Coelho pretekstem do refleksji o istocie ludzkiej seksualności. Powszechne dziś: łamanie tabu, wolność seksualna, amoralność sprawiają, że to co bezcenne – życie, czas, miłość, a więc rzeczy, które każdemu należą się za darmo przeliczane i sprzedawane są za pieniądze. W takim świecie pozornie żyje się łatwiej, nadmierna wolność jednak jak się okazuje prowadzi do zniechęcenia i apatii. Ludzie zalewani zewsząd pornografią, otoczeni bogatą literaturą naukową wiedzą o seksie zadziwiająco mało, a co więcej tracą nim zainteresowanie. Odarty z uczuć seks staje się jałowy i niesatysfakcjonujący.

Snując opowieść o Marii pisarz stara się dociec dlaczego ludzie zaczęli żyć w taki sposób. Okazuje się, że tak naprawdę nie ma żadnego istotnego powodu. Być może gubi ich własna wrażliwość i nie potrafią przebrnąć zwycięsko przez pierwsze zawody miłosne, które przydarzają się każdemu w okresie dorastania. Te pierwsze porażki, tak naturalne i nieuniknione mogą prowadzić do tego, że poszukując swej drogi do miłości ludzie często nie opierają jej już na uczuciu, lecz eksperymentują z własnym ciałem, stawiają na technikę i nie uwzględniają potrzeb partnera. Seks staje się więc narkotykiem, sposobem na życie, ale nigdy formą kontaktu - „uściskiem płci”.
Najbardziej konstruktywne wydają się więc postawione przez pisarza pytania o to jak wybrnąć ze ślepego zaułka, kiedy powiedzieć sobie „Dość!”?
♀edyta (), dodano 2011-04-26
Książka mobilizuje do myślenia, pełna zwrotów akcji. Inna niż poprzednie tego autora. Czyta się ją z zapartym tchem.
Dodaj recenzję

Cytaty

♂rafar (), dodano 2008-04-08
Ani czas, ani mądrość nie zmieniają człowieka - bo odmienić istotę ludzką zdolna jest wyłącznie miłość...

W pogoni za szczęściem wszyscy mamy równe szanse
♀bangbang (), dodano 2008-08-05
Kiedy nie miałam już nic do stracenia, dostałam wszystko.
♀saiguio (), dodano 2008-08-28
Wszystko mi mówi, że niebawem podejmę błędną decyzję, ale czyż człowiek nie uczy się na własnych błędach? Czego los chce ode mnie? Żebym nie podejmowała ryzyka? Żebym wróciła, skąd przyszłam, nie mając nawet odwagi powiedzieć życiu "tak"?
Popełniłam już błąd w dzieciństwie, gdy ten chłopiec poprosił mnie o ołówek. Od tego czasu zrozumiałam, że okazje nie trafiają się często i że trzeba przyjmować prezenty, jakie przynosi nam los. Oczywiście, bywa to ryzykowne, ale czyż to ryzyko jest większe niż prawdopodobieństwo, że autobus, który wiózł mnie tu przez czterdzieści osiem godzin, ulegnie wypadkowi? Jeżeli już mam być komuś lub czemuś wierna, to przede wszystkim sobie samej. Podobno jeżeli chcę spotkać prawdziwą miłość, muszę skończyć z nijakimi miłostkami. Moje skąpe doświadczenie pokazuje, że nic nie zależy od mojej woli - i to zarówno w sferze materialnej, jak i duchowej. Ten, kto stracił coś, co uważał za swoje (a zdarzyło mi się to wielokrotnie), uczy się w końcu, że nic nie jest jego własnością.
Tak więc nie warto niczym się przejmować, tylko żyć tak, jakby dzisiejszy dzień był pierwszym (lub ostatnim) dniem mojego życia.
♀edyta (), dodano 2011-04-26
Nikt nikogo nie traci, bo nikt nikogo nie może mieć na własność. I to jest najważniejsze przesłanie miłości - mieć najważniejszą osobę na świecie, ale jej nie posiadać.
♀edyta (), dodano 2011-04-26
Jeżeli już mam być komuś lub czemuś wierna, to przede wszystkim sobie samej.
♀edyta (), dodano 2011-04-26
Odkryłam coś, o czym ie miałam pojęcia, a czego teraz chcę nauczyć ciebie: Trzeba dać prezent, coś od siebie, zanim poprosisz o coś więcej.
♀edyta (), dodano 2011-04-26
Życie płynie bardzo szybko. Czasem w ciągu paru sekund można trafić z niebios wprost do piekieł.
♀edyta (), dodano 2011-04-26
Człowiek poznaje siebie, dopiero gdy pozna własne granice.
♀edyta (), dodano 2011-04-26
Kiedy poznałam upokorzenie i całkowitą uległość, stałam się wolna.
♀edyta (), dodano 2011-04-26
Człowiek przechodzi piekło, zanim to zrozumie.
pokaż wszystkie (10)...
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz