Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 4+7:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀edyta ()
♀anjax8 ()
oraz 1486 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Kosmiczne Marionetki
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Kosmiczne Marionetki


Tytuł oryginalny The Cosmic Muppets

Autor Philip Kindred Dick
Dodane przez ♂rafar ()
Forma powieść
Gatunek science fiction
Rok pierwszego wydania 1964
Tagi dobro, zło, walka dobra ze złem, bogowie, fantastyka, fantastyka naukowa, science fiction
Pokaż podobne

Od wydawcy

Ted Burton przed laty wyjechał z rodzinnego miasteczka. Teraz chce odwiedzić stare kąty, spotkać dawnych znajomych, odświeżyć wspomnienia z dzieciństwa. Jednak Millgate w Wirginii nie jest tym miejscem, które zachował w pamięci. Jest obce. Inne są ulice, inne domy, inne sklepy, inna gazeta co dnia przekazuje mieszkańcom wieści ze świata. Co najgorsze, nikt nie pamięta Teda, ludzie zachowują się tak, jakby nigdy nie istniał. To jeszcze nie wszystko: z Millgate nie można wyjechać, tajemnicza bariera odgradza bowiem miasto od reszty świata; spacerują po nim, przenikając przez ściany, istoty przypominające duchy, zwane Wędrowcami. Nad doliną zaś, w której jest położone, majaczą dwie olbrzymie sylwetki zwarte w - zdawałoby się - odwiecznym starciu.

W Millgate rzeczywistość kryje się za zasłoną iluzji, a Ted trafia na arenę trwającego od zarania dziejów starcia dobra ze złem.
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

♂rafar (), dodano 2007-09-17
Książka ta trafiła w moje ręce przez przypadek. Przeczytałem wcześniej Ubika i bardzo zainteresował mnie autor. W sumie jest to jeden z popularniejszych twórców SF. Przeczytawszy wcześniej ambitnego Ubika liczyłem na to, iż tym razem trafię na coś podobnego. Okazało się inaczej...

Na początku poznajemy gościa, który ma koło trzydziestki i postanawia wraz z żoną odwiedzić swoje rodzinne miasteczko, które opuścił 9lat temu. Po dojechaniu samochodem dochodzi on do wniosku, że zupełnie się zmieniło. Są tu inne domy, inne ulice, wszystko jest inne. Wchodzi do sklepu i pyta się barmana czy go poznaje. Ten stwierdza, że nie, pomimo, że pracuje tu od czterdziestu lat. To go zaczyna zastanawiać. Postanawia się zatrzymać i przyjrzeć się bliżej zaistniałej sytuacji.

Okazuje się, że w miasteczku toczą ze sobą wojnę 2 światy. Zły uosobiony z chłopcem, który w swojej mocy ma pająki i dobry, który reprezentuje dziewczynka i jej pszczoły. Bohater najpierw poznaje chłopca. On pokazuje mu dwóch olbrzymów, którzy stoją w dolinie. Jeden z nich jest tym dobrym, drugi złym. Poznaje też dziewczynkę, która każe mu się trzymać z daleka od małego Diabła. Bohater jednak nie opowiada się on jednak po żadnej stronie. Po prostu chce przywrócić dawne miasteczko, które opuścił 9lat wcześniej.

Po miasteczku przechadzają się Wędrowcy. Jak się później okazuje, są to byli mieszkańcy miasta. Zostali zamienieni w zjawy, a aktualni mieszkańcy miasta to tylko zasłony (podobnie jak i nowe sklepy, domy) stworzone przez złego boga. Bohater poznaje kogoś w rodzaju kloszarda, kto jako jedyny pamięta to, co było kiedyś. Razem z jego i zjaw pomocą próbują przywrócić dawne miasto. Siłą woli udaje im się to.

Przesłaniem książki jest odwieczna walka dobra ze złem. Walka, która nigdy nie ustaje, nigdy się nie kończy. Gdy małe miasteczko wraca już do normy, bogowie opuszczają ciała chłopca i dziewczynki. Rosną do ogromnych rozmiarów i gdzieś w kosmosie walczą ze sobą. Walki tej nie można wygrać ani przegrać. Ona po prostu trwa...
Dodaj recenzję

Cytaty

W tej chwili jest dodany żaden cytat
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz