Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
2018-12-11 19:04:35
Anonim
Enter
Jako niezalogowany oblicz: 6-8:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
♀wai ()
oraz 2048 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Kruca fuks: Alfabet góralski
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Kruca fuks: Alfabet góralskiAutor Bartłomiej Kuraś, Paweł Smoleński
Dodane przez ♀silverraven ()
Forma felieton/zbiór felietonów
Gatunek literatura faktu
Rok pierwszego wydania 2013
Rok pierwszego wydania w Polsce 2013
Tagi Dookoła Świata, Podhale, górale, Literatura faktu - felietony i reportaże
Pokaż podobne

Od wydawcy

Książka składa się z kilkudziesięciu subiektywnie wybranych, ale charakterystycznych haseł - np. gwara, Blumenfeld, grule, Pęksowy Brzyzek, Dolina Chochołowska, copka z gniozdkiem, TOPR, oscypek czy Orla Perć.

Przez smak śliwowicy, surowe piękno Giewontu i małą szarotkę, przez osiągnięcia sportowe Bachledy czy Fortuny, muzykę Bartusia Obrochty, a także halny - autorzy przybliżają kulturę Tatr. Ukazują góralski smutek, powagę, wzruszenie i śmiech oraz radość z obcowania z melodią gwary.

Kto Tatry zna, podczas czytania tej książki poczuje się jakby właśnie w nich był. Nie odłoży jej, póki nie dowie się, co jest za kolejnym wzniesieniem (następnym hasłem).


"Kuraś i Smoleński w swoich reportażach opisują Podhale prawdziwe, nie żadną cepelię. Nie unikają trudnych tematów, o których pod Tatrami ciągle niełatwo rozmawiać. Kulturę góralską szanują, choć patrzą na nią z przymrużeniem oka. Lektura obowiązkowa dla ceprów. Warto też, by zajrzeli do niej górale".

Jerzy Jurecki, Dziennikarz Roku 2012 w plebiscycie miesięcznika "Press", właściciel „Tygodnika Podhalańskiego"


Bartłomiej Kuraś - reporter "Gazety Wyborczej" i góral z dziada pradziada. Urodził się w Zakopanem, ma ojcowiznę w Nowym Targu. W Tatrach odnajduje spokój i ślebode (wolność); zna tam miejsca ciche nawet w szczycie sezonu. Beskórcyjo - łagodne przekleństwo - to jego ulubione podhalańskie słowo. Przetłumaczył na góralską gwarę jeden z odcinków cyklu o Kajku i Kokoszu. Dostał m.in. "Kryształowe Pióro" za reportaż "Depresja górala. Aby halny nikogo nie zabrał" (był jego współautorem) oraz "Parzenicę" za cykl "Razem dla Tatr" o potrzebie ochrony tatrzańskiej przyrody. Razem z Pawłem Smoleńskim wydali książkę "Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie" (2010)

Paweł Smoleński - reporter od kilku dekad (ponad dwie w "Gazecie Wyborczej"), ale wcześniej, zwłaszcza w dzieciństwie, za sprawą rodziców - i też swoją własną - zdeklarowany Podhalanin, ze wszystkimi tego stanu rzeczy konsekwencjami. Uważa, że Tatry byłyby najlepszym miejscem na świecie, gdyby nie ceperskie najazdy. Zazdrości Tytusowi Chałubińskiemu, że w XIX w. mógł wędrować przez puste góry. Zresztą - Tatry sprzed półwiecza też były puste, co, niestety, już nie wróci. Autor książek: "Pochówek dla rezuna" (Nagroda Pojednania Polsko-Ukraińskiego), "Irak. Piekło w raju" (Nagroda im. Kurta Schorka), "Izrael już nie frunie", i "Balagan. Alfabet izraelski". Jeden z tych ceprów, który umie godać na posiadach z góralami.

[Wydawnictwo Agora, 2013]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

W tej chwili jest dodany żaden cytat
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz