Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 2*2:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀edyta ()
♀anjax8 ()
oraz 5580 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Krzyżacy


Tytuł oryginalny Krzyżacy

Autor Henryk Sienkiewicz
Dodane przez ♀karamia ()
Forma powieść
Gatunek klasyka polska
Rok pierwszego wydania 1900
Tagi ekranizacja, bitwa pod Grunwaldem, Jagiełło, średniowiecze, rycerze, męstwo, miłość, wojna, lektura, zakon
Pokaż podobne

Od wydawcy

Opowiadając o tragicznych losach Juranda ze Spychowa, któremu Krzyżacy zamordowali żonę, porwali córkę, a jego samego okrutnie okaleczyli, przenosi Sienkiewicz czytelnika w burzliwe czasy Jagiellonów, czasy rosnącego konfliktu między Polską i Zakonem. Powieść ubarwiają plastyczne sceny z życia dworskiego, opisy obyczajów rycerskich, bitew, pojedynków, a także niebanalny wątek miłosny. Jest tu także najwspanialszy obraz batalistyczny w naszej literaturze - zwycięstwo oręża polskiego pod Grunwaldem, które z właściwym sobie mistrzostwem odtworzył pisarz według „Pamiętników” Długosza.

”Krzyżacy” to ostatnia wielka powieść Sienkiewicza, zrodzona z niepokoju pisarza o losy narodu zagrożonego rosnącą potęgą Niemiec. Zaczęła ukazywać się w "Tygodniku Ilustrowanym" i kilku dziennikach dokładnie przed stu laty - od lutego 1897 roku, i drukowana była do marca 1900 roku. Wydanie książkowe powieści w roku 1900 uwieńczyło jubileusz dwudziestopięciolecia pracy pisarza.

Bestseller - II miejsce (ponad 52 tys. sprzedanych egzemplarzy) na liście bestsellerów roku 1998 opublikowanej przez „Notes Wydawniczy” (w kategorii „Literatura polska – klasyka”).

[Prószyński i S-ka, 2000]
"Krzyżacy" to powieść historyczna ukazująca dzieje Polski w XV wieku. Pisarz odwołał się do epoki wojen z Krzyżakami i jednego z największych tryumfów oręża polskiego - bitwy pod Grunwaldem, aby podnieść na duchu rodaków.

[Wydawnictwo Zielona Sowa, 2001]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

♀saiguio (), dodano 2008-08-28
Wielu polonistów stwierdza, iż "Krzyżacy" są najbardziej lekceważoną przez uczniów lekturą obowiązkową. Co ciekawsze, warto wspomnieć, że powieść ta jest jedną z najobszerniejszych książek, z jaką jest okazja się zetknąć przez cały czas trwania edukacji. Owa obszerność i grubość "Krzyżaków" zniechęca szkolniaków do przeczytania tej lektury. Ja także, będąc w podstawówce, nie byłem na tyle oczytany, by sięgnąć po dzieło Sienkiewicza, ale jakiś czas temu z ciekawości przeczytałem tylko i wyłącznie dla siebie "Krzyżaków". Czytając dziwiłem się, czemu sięgnąłem po tę książkę tak późno, przecież przez tę lekturę dostawałem bomby w szkole.

Uważam, że nie należy recenzować książki, która jest znana każdemu. Nawet ten, który ją zlekceważył, mniej więcej orientuje się, co zawiera treść "Krzyżaków". Zamiast recenzji napiszę krótki komentarz o tym, jak ta książka jest postrzegana.

A mianowicie: mówi się, że przeczytanie takich "Krzyżaków" pochłania bardzo dużo czasu, tymczasem przy odpowiednim SKUPIENIU ta powieść może być przerobiona w kilka dni - naprawdę wciąga. Kolejnym fałszywym oskarżeniem jest to, iż archaizmy w tej lekturze nie pozwalają przeczytać "Krzyżaków" z zainteresowaniem. Jest to pretekst bardzo zniechęcający innych czytelników, a przy tym krzywdzący samą powieść. Najbardziej absurdalnym pretekstem jest to, iż ktoś uważa, że w owej powieści Sienkiewicz przedstawia same bitwy i nic więcej. To nieprawda. Owszem: nie można zaprzeczyć, bitew w "Krzyżakach" było sporo, ale były także wątki romansowe, rozterki Zbyszka czyniły "Krzyżaków" powieścią naprawdę znakomitą.

Mam nadzieję, że Ci, którzy będą musieli w szkole przeczytać "Krzyżaków", chyba się nie zawahają i nie zlekceważą sobie owej powieści, a ci, którzy jeszcze nie zetknęli się ani razu z "Krzyżakami", powinni już teraz przeszukać swoje domowe biblioteczki i przeczytać sienkiewiczowską powieść. Chociażby po to, żeby zapoznać się z jedną z najbardziej znanych przedstawicielek klasyki polskiej.

Dodaj recenzję

Cytaty

♀saiguio (), dodano 2008-08-28
Po powrocie do Bogdańca, gdy złożył już krzyżackie czuby na trumnie Danusi, zmienił się z wyglądu i z usposobienia. ?Zbyszko wrócił, ale jakiś dziwny: nie tylko wybuchowy, spalony wichrem polnym, wynędzniały, lecz zarazem obojętny i małomówny. (...) Pokazało się , że miał zbity lewy bok i złamane dwa żebra, które źle złożone ?przeszkadzały? mu w chodzeniu i oddychaniu. (...) Nie było to wszystko samo w sobie groźne, bo chłop był młody i niespożyty jak dąb, ale na razie ogarnęło go jakieś niezmierne znużenie...?(s. 705). Z czasem to znużenie mijało. ?Bujne, płowe włosy obcięte na znak żałoby po Danuśce odrosły mu znów do pół pleców. Wracała mu dawna nadzwyczajna uroda. Gdy kilka lat temu w Krakowie szedł na śmierć z ręki kata, wyglądał jak pacholę z wielkiego rodu ? a teraz stał się jeszcze piękniejszy, istny królewicz, podobien z barków, z piersi, z lędźwi i ramion do olbrzyma, z twarzy zaś do dziewicy?
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Bóg pobłogosławi wszelkim uczynkom mającym na celu dobro Zakonu.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Kto przeciw Krzyżakowi rękę podnosi, synem ciemności jest.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Mieczów ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję jako wróżbę zwycięstwa, którą mi sam Bóg przez wasze ręce zsyła.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Mój ci jest!
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Nie daj Bóg, abych ja hańbę od śmierci wolał. Jam to uczynił: Zbyszko z Bogdańca!
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Oto jest ten, który jeszcze dziś rano mniemał się być wyższym nad wszystkie mocarze świata.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Toś mi i ty dziecko!...
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Więc tobie, wielka, święta przeszłości, i tobie, krwi ofiarna, niech będzie chwała i cześć po wszystkie czasy!
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-11-29
Zali cały Zakon tu leży?
pokaż wszystkie (10)...
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz