Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 9-6:

Ostatnio odwiedzający
♀edyta ()
♂rafar ()
oraz 2597 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Leksykon niewiedzy. To, na co dotychczas nie znamy odpowiedzi
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Leksykon niewiedzy. To, na co dotychczas nie znamy odpowiedzi


Tytuł oryginalny Lexikon des Unwissens: Worauf es bisher keine Antwort gibt

Autor Kathrin Passig, Aleks Scholz

Od wydawcy

"Oto nasza wiedza o tym, co wiemy: Są rzeczy, o których wiemy, że je wiemy. Są rzeczy, o których wiemy, że ich nie wiemy, to znaczy: jak dotąd ich jeszcze nie wiemy. Są też rzeczy, o których nie wiemy, że ich nie wiemy. I z każdym rokiem dowiadujemy się o nich coraz więcej" – powiedział kiedyś Donald Rumsfeld. Możemy napisać tyle leksykonów, ile jest gałęzi wiedzy. Odkrywcza myśl Kathrin Passig i Aleksa Scholza była jednak inna: napiszmy, jak wiele jeszcze nie wiemy, czyli o rzeczach, o których wiemy, że ich nie wiemy. W codziennym świecie wiedza o niewiedzy nie jest szczególnie popularna. Składa się na to wiele przyczyn, pośród których jedną z najważniejszych jest kult sukcesu, z powodzeniem lansowany przez media. Jak piszą autorzy: "Dziennikarze wolą oznajmiać zakończenie badań i nowe odkrycia. Tytuł: »Nic nowego o X« brzmi znacznie gorzej niż: »Zagadka X ostatecznie rozwiązana«".

"Leksykon niewiedzy" jest książką nie tylko pożyteczną, ale też bardzo ciekawą i przyjemną. A przy tym jakie pole do popisu daje myślicielom! Przypuśćmy, że nie jesteście specjalistami od węgorzy, zagadnień rozwoju społeczeństwa amerykańskiego czy halucynogenów. Ale gdy się dowiecie, jak mało o tym (i o wielu jeszcze innych sprawach) wiadomo w ogóle, czy nie wysilicie się, aby spróbować dociec, kim właściwie byli pierwsi Amerykanie lub jak zbudowana jest ciemna materia?


"Jest wiele książek opisujących mnóstwo ciekawych rzeczy, ale »Leksykon niewiedzy« jest tylko jeden. Kathrin Passig i Aleks Scholz zebrali w swojej książce najbardziej interesujące zjawiska, których nauka nie potrafi wyjaśnić".
"Das Literatur-Café"

"Passig i Scholz poszli dokładnie tą postpopularnonaukową ścieżką łatwo przyswajalnej literatury faktu, którą wytyczyła »Krótka historia prawie wszystkiego« Billa Brysona: bezceremonialny, ale solidnie przygotowany narrator uwalnia laików od kompleksów, uzmysławiając, z jak trudną materią mają do czynienia i jakimi spryciarzami są naukowcy".
"Der Spiegel"

"Jest w tej książce ukryta między wierszami ważna myśl: powinniśmy najpierw znać pytania, jeśli chcemy zrozumieć odpowiedzi".
"Die Welt"

"Dowcipny i ironiczny leksykon cudów i zagadek tego świata. Nauka i rozrywka w jednym".
"Deutsche Welle"
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

W tej chwili jest dodany żaden cytat
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz