Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 8+2:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀edyta ()
oraz 3056 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Lord Jim
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Lord Jim


Tytuł oryginalny Lord Jim

Autor Joseph Conrad
Dodane przez ♀Thelostkate ()
Forma powieść
Gatunek klasyka obca
Tagi statek, lektura, klasyka, etyka, morze, kapitan, wina, śmierć, marynarz, Kanon na Koniec Wieku
Pokaż podobne

Od wydawcy

Joseph Conrad (właśc. Teodor Józef Konrad Korzeniowski 1857-1924), powieściopisarz, Polak piszący po angielsku. Syn szlachcica, literata i antycarskiego konspiratora, dzieli z rodzicami 5 lat zesłania w głąb Rosji. PO śmierci rodziców wyjeżdża z Polski i zaciąga się na statek angielski.

Żegluje po całym świecie, zdobywając szlify oficerskie i obywatelstwo brytyjskie.

Jego twórczość oparta jest w znacznej mierze na osobistych doświadczeniach związanych z latami pobytu na morzu. Opublikował m.in. "Zwycięstwo Almayera" (1895), "Murzyn z załogi »Narcyza«" (1903), "Jądro ciemności" (1902), "Tajfun" (1903), "Smuga cienia" (1917), "Ocalenie" (1920), "Korsarz" (1923).


Bohater powieści "Lord Jim", młody oficer na statku "Patna", wiozącym ośmiuset malajskich pielgrzymów, załamuje się, gdy statek tonie, i opuszcza go wraz z załogą. Przechodzi potem piekło sądu morskiego i skazany za dezercję, szuka dróg rehabilitacji. Osiada na odległej wyspie Patusan, gdzie zdobywa przyjaźń tubylczych Malajów, jednakże dawna wina ciągnie się za nim wszędzie.

[Wydawnictwo Sara, 2002]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

♀Thelostkate (), dodano 2008-09-20
Chcemy na tak różne sposoby być - zaczął znowu. Ten przepyszny motyl znajdzie kupkę nawozu i siedzi na niej spokojnie; ale człowiek na swojej kupce błota nigdy spokojnie nie wytrwa. Chce być to tym, to znów owym, chce być... (...) Chce być świętym i chce być diabłem... - a za każdym razem, co zamknie oczy, widzi siebie w bardzo udanej postaci - tak doskonałym, jakim nigdy być nie może... W marzeniu...
♀Aleksandra0709 (), dodano 2008-10-26
Człowiek, który się rodzi, wpada w marzenie, jak się wpada do morza. Jeśli usiłuje się wydostać w powietrze, jak robią niedoświadczeni, topi się. Nie! mówię panu! Jedyny sposób to nieszczęsnemu żywiołowi się poddać i wysiłkami rąk i nóg sprawić, że głębokie, głębokie morze człowieka utrzyma. Więc pan mnie pyta: jak być?
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz