Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
2018-12-11 19:04:35
Anonim
Enter
Jako niezalogowany oblicz: 4*2:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
♀wai ()
oraz 2498 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Marcinkiewicz. Kulisy władzyAutor Kazimierz Marcinkiewicz
Dodane przez ♂rafar ()
Forma artykuł
Gatunek na faktach
Rok pierwszego wydania 2007
Tagi Polska, polityka, premier, Kazimierz Marcinkiewicz, Marcinkiewicz, władza, Rzeczpospolita Polska, IV RP, wywiad
Pokaż podobne

Od wydawcy

Fascynujący i dociekliwy wywiad rzeka przeprowadzony przez znanych dziennikarzy i komentatorów politycznych Michała Karnowskiego i Piotra Zarembę z byłym premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem, odsłaniający tajniki życia politycznego w Polsce. Najpopularniejszy polityk w Polsce z charakterystyczną dla siebie szczerością i poczuciem humoru ujawnia znane i nieznane okoliczności najważniejszych wydarzeń w Polsce po 1989 roku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu swojego premierowania. O kuchni polityki polskiej mówi prosto, czasem anegdotycznie, ale zawsze bez ogródek i wykrętów politycznej poprawności. Kreśli plastycznie wizerunki większości postaci polskiej sceny politycznej, nie stroniąc od bezkompromisowych i zawsze uzasadnianych ocen. Z książki wyłania się obraz polityka i człowieka bardzo wyrazistego, który broni swego projektu na Polskę, potrafi się wznieść ponad partyjne partykularyzmy i osobiste uprzedzenia oraz dla którego działalność publiczna to służba państwu polskiemu w imię wyznawanych zasad.
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

♂rafar (), dodano 2007-10-04
Gdy rozpocząłem swoją misję premiera Polski – tak bardzo zaszczytną – postanowiłem, że cała moja praca będzie jawna. Mój kalendarz ze wszystkimi spotkaniami był dostępny w Internecie. Byłem wszędzie, gdzie pojawiały się problemy, których bez pomocy państwa rozwiązać się nie dało. Najlepiej, jak potrafiłem, komunikowałem się z mieszkańcami naszego kraju. Mówiłem o tym, co robimy, jak rządzimy, dlaczego zmieniamy właśnie tak naszą rzeczywistość.
♂rafar (), dodano 2007-10-04
Rozumiem, że to za mało. Potrzebna jest też dobra atmosfera do zmian, potrzebna jest ponadto wielka nadzieja u większości Polaków na naprawę państwa i modernizację całego kraju, a także media pilnujące wszystkich poczynań, krytykujące popełniane błędy i wskazujące na powodzenia.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych – Ludwik Dorn i Marek Biernacki, sprawy zagraniczne prowadzi Jacek Saryusz-Wolski z Michałem Kamińskim, finanse trzyma silną ręką Zyta Gilowska ze Zbigniewem Chlebowskim, gospodarkę prowadzi Jan Krzysztof Bielecki wspierany przez Romana Kluskę, Zbigniewa Ziobrę pilnuje Cezary Grabarczyk, Kazimierza Ujazdowskiego wspiera Jarosław Gowin, a Bronisława Komorowskiego – Radek Sikorski.

Wielka koalicja naprawy państwa i modernizacji kraju przyciąga najlepszych, świetnie wykształconych, bardzo ambitnych, nieskażonych komunizmem młodych Polaków. Wszyscy chcą pracować dla Polski, wszyscy chcą konkurować o najważniejsze stanowiska w administracji publicznej i w państwowej, ale też w szybko modernizowanej i prywatyzowanej gospodarce. Powstaje wielka koalicja trzydziestolatków patrzących nowocześnie, choć patriotycznie na zmiany w naszym kraju i na miejsce Polski w Europie i świecie.

To jest właśnie prawdziwa władza. Dobra władza przyciąga, staje się pożytecznym magnesem dla najlepszych z najlepszych. Zła władza deprawuje i gromadzi miernoty. Dobra władza traktowana jak służba, jak możliwość dokonywania zmian wokół nas – to poszukiwanie dobra wspólnego za godziwą płacę. Zła władza to władza dla swoich, to nie budowanie i tworzenie, tylko zawłaszczanie i branie – jak nie dla siebie, to dla najbliższych i kolesi.

A kulisy – to ta zakryta, dyskretna, chowana czy ukrywana część życia. Kulisy nie są widoczne dla przeciętnego śmiertelnika. Po co znać fakty? Po co wiedzieć, jak wygląda prawda? Po co gromadzić wszystkie informacje? Lepiej karmić już przerobioną papką i poić destylowaną wodą. Tak przecież zdrowiej i bez nerwów. Wystarczy klip zamiast informacji, wystarczy news zamiast rzetelnej wiedzy. A to właśnie za kulisami wszystko się przygotowuje i właściwie wszystko się decyduje.

Gdy rozpocząłem swoją misję premiera Polski – tak bardzo zaszczytną – postanowiłem, że cała moja praca będzie jawna. Mój kalendarz ze wszystkimi spotkaniami był dostępny w Internecie. Byłem wszędzie, gdzie pojawiały się problemy, których bez pomocy państwa rozwiązać się nie dało. Najlepiej, jak potrafiłem, komunikowałem się z mieszkańcami naszego kraju. Mówiłem o tym, co robimy, jak rządzimy, dlaczego zmieniamy właśnie tak naszą rzeczywistość.

Ale wtedy też postanowiłem, że po skończonej misji opiszę wszystko, co się działo wokół mnie, że nie będę ukrywał nawet najbardziej smutnej prawdy. Karty na stół! Dlaczego? Opis prawdziwej historii rządzenia, władzy i jej kulis pomaga. Daje możliwość korygowania błędów, naprawiania pomyłek, podejmowania lepszych decyzji. „Prawda nas wyzwoli”. Codzienna szybka, ale krótka, bardzo często zagmatwana, mocno komentowana i nadinterpretowana informacja nie musi być prawdą. Czasami warto zatrzymać się na chwilę, zastanowić, przeanalizować, spojrzeć dokładniej, by prawdę poznać i na prawdzie budować.

Taki cel postawiłem sobie, opisując z mojej osobistej perspektywy rzeczywistość ciekawych lat życia naszego kraju. Wierzę, że kogoś to zainteresuje.
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz