Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 6*8:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀edyta ()
♀anjax8 ()
♀wai ()
oraz 1206 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Numery
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Numery


Tytuł oryginalny Numbers

Autor Rachel Ward
Dodane przez ♂Isgenaroth ()
Forma powieść
Gatunek literatura dziecięca/młodzieżowa
Tagi literatura dziecięca i młodzieżowa, thriller, data, numer
Pokaż podobne

Od wydawcy

Thriller psychologiczny dla nastolatków
Debiutancka powieść brytyjskiej autorki Rachel Ward opowiada o 15-letniej Jem i jej wielkiej tajemnicy. Gdy dziewczynka ma siedem lat, umiera jej matka. Właśnie wtedy Jem odkrywa, że numer pojawiający się w jej w głowie, gdy patrzy komuś prosto w oczy, to data śmierci tej osoby. Jem zdaje sobie sprawę, że nic nie trwa wiecznie. Unika przyjaźni i związków... do dnia, kiedy poznaje Spidera. To outsider, tak jak ona. Z tą chwilą życie dziewczyny zmienia się drastycznie... Pierwszego dnia, gdy razem czekają na przejażdżkę London Eye, Jem dostrzega coś strasznego - w oczach wszystkich zebranych osób widzi jedną datę - aktualną!

Wydawnictwo Wilga, 2009
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

♀Tala86 (), dodano 2012-05-31
Ucieczka od życia

Rachel Ward swój debiut literacki miała w 2005 roku, kiedy to jej opowiadanie zdobyło nagrodę na lokalnym Festiwalu Frome w Anglii. Co ciekawe w późniejszym czasie okazało się, że to opowiadanie zmieniło się w pierwszy rozdział książki Numery. Czas uciekać, która jest pierwszym tomem z trylogii Numery. Jak twierdzi sama autorka pisze przede wszystkim powieści dla młodzieży, które czasem przypadają także do gustu starszym czytelnikom.

Jem w wieku siedmiu lat straciła matkę z powodu przedawkowania narkotyków. Od tamtego czasu dziewczyna była przerzucana z jednej rodziny zastępczej do drugiej, zamykając się w sobie, co raz bardziej. Wszystko z powodu tajemnicy, której brzemię dziewczyna musi dźwigać na swoich barkach odkąd pamięta. Jem widzi w oczach ludzi numery, które tak naprawdę oznaczają datę ich śmierci. Dziewczyna stara się poradzić z tą wiedzą na swój sposób, stroniąc od ludzi. Tylko jej szkolnemu znajomemu udaje się przebić przez tą barykadę, a później oboje muszą uciekać z miasta. Jem nawet nie wie, w którym momencie zakochuje się w Pająku. Tylko, co zrobić, kiedy zna się datę jego śmierci? Co wyniknie z tej sytuacji?

Muszę powiedzieć, że po opisie książki i wielu pozytywnych recenzjach na jej temat spodziewałam się czegoś naprawdę ciekawego, wciągającego oraz trzymającego w napięcie. Niestety dostałam monotonną książkę skupioną przede wszystkim na aspołecznych zachowaniach dwójki nastolatków. Z początku miałam jeszcze mała nadzieję, że wątek związany z nadnaturalnym talentem głównej bohaterki, w niewielkim stopniu uratuje kulejącą fabułę. Tutaj jednak też doznałam zawodu. Autorka dość oględnie potraktowała ten temat i skupiła się na bardziej fabularnych wątkach. Co gorsze, w dużej mierze fabuła ta jest, aż do bólu przewidywalna, więc nie raz miałam ochotę zostawić książkę i wziąć się za dużo ciekawszą powieść.

Główni bohaterowie, również nie zachęcili mnie do czytania. Jest to dwójka typowych nastolatków, którzy nie potrafią lub nie chcą odnaleźć swojego miejsca w życiu. Są to postacie bezbarwne i nie płaskie. Niby przezywają jakieś tam swoje emocje, ale wszystko wydaje się raczej sztuczne. Muszę szczerze powiedzieć, że w paru momentach miałam ogromną ochotę na wrzeszczeć na nich z tego powodu.

Jedynym malutkim plusikiem, jaki podnosi moją ocenę dla tej książki, jest jej zakończenie. Daje ono, bowiem nadzieję, iż w kolejnym tomie będzie znacznie ciekawiej i bardziej dynamicznie.

Podsumowując. Numery. Czas uciekać to naprawdę typowa powieść młodzieżowa. Już sam język, jakim została napisana, na to wskazuje. W dużej mierze składa się on, bowiem ze slangu, jakim posługuje się młodzież, nie wyłączając z tego również wulgaryzmów. Dlatego jeżeli szukacie ambitniejszej lektury, to z całą stanowczością radze omijać Numer szerokim łukiem.
Dodaj recenzję

Cytaty

W tej chwili jest dodany żaden cytat
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz