Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 2-5:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
♀wai ()
oraz 2104 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Oparzenie


Tytuł oryginalny Oжoг (Ožog)

Autor Wasilij Aksionow
Dodane przez ♀Aleksandra0709 ()
Forma powieść
Gatunek literatura piękna
Rok pierwszego wydania 1980
Tagi literatura rosyjska, literatura XX wieku, oparzenie, przyjaciele, przyjaźń, artysta, system
Pokaż podobne

Od wydawcy

Przejmujący obraz dramatu pokolenia inteligencji radzieckiej przełomu lat 60. i 70., a zarazem całego społeczeństwa

Tragiczne losy pięciu przyjaciół - fizyka, lekarza, pisarza, rzeźbiarza, saksofonisty - tworzą kafkowską wizję świata, gdzie wszechobecna władza okalecza jednostki i naród. Życie bohaterów podporządkowane jest nie zawsze zrozumiałym prawom systemu. Ale w przeciwieństwie do metaforycznych sytuacji z "Procesu" czy "Zamku" radziecka władza jest realna, namacalna, a jej absurdalne nakazy i zakazy dotykają konkretnych ludzi. Wszystkie postawy – próby kontestacji zastanego porządku, bezowocne wysiłki nadania mu ludzkiej twarzy, emigracja wewnętrzna, konformizm czy flirt z władzą - kończą się klęską. Nie można ucywilizować nieludzkiego systemu, nie można "robić swojego" w kraju zwycięskiego socjalizmu. Wszystko służy umacnianiu molocha. Z każdego wynalazku można zrobić bombę, z każdego wiersza i melodii – hymn. Jedynym wyjściem jest ucieczka. Utrata złudzeń i marzeń prowadzi w końcu do dramatycznego pytania: Czy jestem godny ojczyzny? A czy ojczyzna jest godna mnie?


"Cóż za bogactwo stylistyki i wyrafinowany warsztat literacki! Aksionow z wdziękiem Bułhakowa łączy i przeplata prozę poetycką, poezję, fantasmagorię, rozbudowaną metaforykę z językiem potocznym, posuniętym do granic żargonu".
"Le Monde"


Wasilij Pawłowicz Aksionow urodził się w 1932 roku. Jego rodzice byli ofiarami stalinowskich represji. Matka, Jewgienija Ginzburg, profesor uniwersytetu w Kazaniu, spędziła kilkanaście lat w obozach pracy. Głośne stały się jej wspomnienia więzienno-obozowe "Stroma droga", tłumaczone na wiele języków zachodnich, wydane również w Polsce w drugim obiegu. Wasilij mieszkał z matką tylko w latach 1948-50, kiedy osiedliła się w Magadanie. Nazwa tego miasta, budząca w swoim czasie grozę, widnieje na świadectwie ukończenia przez przyszłego pisarza szkoły średniej. Po studiach medycznych w Leningradzie i czterech latach pracy w zawodzie lekarza Aksionow poświęcił się literaturze.

Jego proza stawała się coraz bardziej krytyczna wobec radzieckiej rzeczywistości, nawet jej forma kłóciła się z obowiązującymi kanonami. Aksionow eksperymentował, sięgał po nowe środki wyrazu, po fantastykę, groteskę. Coraz ostrzejsze szykany sprawiły, że w roku 1980 wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Obecnie odwiedza Rosję, gdzie przywrócono mu obywatelstwo i ukazują się jego książki.

Twórczość Aksionowa rozwijała się w opozycji do dziedzictwa epoki stalinizmu, była wyrazem sprzeciwu wobec form życia radzieckiego, jego instytucji, etyki, obyczajowości, sztuki i literatury, skrępowanych socrealistycznymi zakazami i nakazami. Do najbardziej znanych należą głośne powieści poświęcone moralnym dylematom młodego pokolenia ("Koledzy", "Gwiaździsty bilet", "Apielsiny iz Marokko") i opowiadania zebrane w tomach "Katapul’ta", "W pół drogi do księżyca". Na emigracji powstały m.in. powieści "Wyspa Krym", "Bumażnyj piejzaż".

Głośna trylogia "Moskiewska saga", epicka opowieść o moskiewskiej rodzinie inteligenckiej w latach stalinizmu, z siłą tołstojowskiej narracji i emocjonalnym bogactwem "Doktora Żywago" ukazuje historię ludzi walczących o przetrwanie. Porównywane z "Wojną i pokojem" tomy "Pokolenie zimy", "Wojna i więzienie", "Więzienie i pokój" okrzyknięto najgłośniejszym wydarzeniem literackim ostatniego dziesięciolecia.

"Oparzenie", najsławniejsza i najwybitniejsza powieść Aksionowa, stała się bezpośrednią przyczyną emigracji pisarza.

Najnowszą powieść, "Nowy słodki styl", znakomity "poemat dygresyjny prozą", w którym pisarz dokonuje rozrachunku ze swoim emigracyjnymi latami i oddaje tragizm emigracyjnego losu, krytyka nazwała "wielką amerykańską powieścią napisaną przez Rosjanina". Dzieło ukaże się jeszcze w 2000 roku nakładem Wydawnictwa Amber.

[Amber, 2000]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

W tej chwili jest dodany żaden cytat
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz