Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 8-2:

Ostatnio odwiedzający
♀anjax8 ()
♂rafar ()
♀edyta ()
oraz 3449 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Projekt mężczyznaAutor < antologia >
Dodane przez ♀Aleksandra0709 ()
Forma zbiór opowiadań
Gatunek literatura współczesna
Rok pierwszego wydania 2009
Tagi literatura współczesna, polska literatura współczesna, literatura polska, opowiadanie, opowiadania, zbiór opowiadań, mężczyzna
Pokaż podobne

Od wydawcy

Zadając autorom temat "mężczyzna" i szukając "męskich" opowiadań, Justyna Sobolewska i Agnieszka Wolny-Hamkało liczyły nie na efekt satyryczny, tylko literacki. Ciekawiło je, jak autorzy opowiedzą swoje historie, jakich mężczyzn skonstruują. Wyłoniła się ciekawa mozaika portretów. Tytuł antologii "Projekt mężczyzna" nie oznacza bynajmniej, że chodziło im o skonstruowanie obrazu mężczyzny idealnego, mężczyzny nowych czasów, wirtualnego tworu, który powinien zaistnieć. Książka ta jest po prostu zbiorem zajmujących historii, choć nie sposób nie zauważyć, że przeważają w nich ciemne barwy.

Twórcy antologii oddają się w służbę: jak kuratorzy wystawy tematycznej, uważnie dobierają artystów. Komponują rzecz unikatową, która jest czymś więcej niż sumą dodanych do siebie prac, w różnych kontekstach zyskujących nowe znaczenia czy w inny sposób otwierających się na interpretację. Nic zatem dziwnego, że zestawiają ze sobą teksty pisarzy bardzo znanych, takich jak Kornel Filipowicz czy Tadeusz Różewicz, z bardzo młodymi: Błażejem Dzikowskim czy Małgorzatą Rejmer - oraz wybierają czasem na pierwszy rzut oka niepasujące do siebie nazwiska: Białoszewski i Bakuła? Pilch i Samson?

Autorzy: Janusz Anderman, Hanna Bakuła, Miron Białoszewski, Jacek Bierut, Anna Bolecka, Agnieszka Drotkiewicz, Błażej Dzikowski, Kornel Filipowicz, Natasza Goerke, Anna Janko, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Miłka Malzahn, Łukasz Orbitowski, Jerzy Pilch, Grażyna Plebanek, Marta Podgórnik, Małgorzata Rejmer, Tadeusz Różewicz, Zyta Rudzka, Hanna Samson, Piotr Siemion, Mariusz Szczygieł.

[Delikatesy, 2009]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

W tej chwili jest dodany żaden cytat
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz