Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 2*4:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀wai ()
♀edyta ()
oraz 2592 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przewodnik po świecie duchów i demonów
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Przewodnik po świecie duchów i demonów


Tytuł oryginalny Death Gods. An Encyclopedia of the Rulers, Evil Spirits, and Geographies of the Dead

Autor Ernest Abel

Od wydawcy

Wiara w życie po fizycznej śmierci towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wszystkie cywilizacje i kultury światowe, od kiedy tylko zaczęto utrwalać idee i czynić z nich tradycje; miały przynajmniej pewne ;oficjalne, wyobrażenie o tym, co dzieje się po zakończeniu ziemskiej wędrówki człowieka, a nierzadko wyobrażenia te rozrastały się w wizje obejmujące światy nawet rozleglejsze niż ziemski i zaludnione przez istoty na ogół znacznie potężniejsze od człowieka, przejmujące władanie nad nim na drugim brzegu życia.

Autor przedstawia zarówno główne kulturoznawcze motywy, jak i występujące we wszystkich kulturach świata popularne poglądy na temat wszystkiego tego, co związane z życiem po śmierci. W swoim leksykonie prezentuje wiele wątków tej tematyki od prymitywnych przekazów plemiennych i mitów starożytnych ludów po bogactwo wciąż żywych religii.

Znajdziemy w tej publikacji nie tylko bliskie nam tematy powtarzające się we wszystkich trzech wielkich religiach świata, chrześcijaństwie, judaizmie i islamie, takie jak choćby demony Poznamy także zgoła nieznane lub zapomniane zagadnienia dotyczące świata pogranicznego, na styku życia i śmierci, a także zaświatów, obecne niezliczonych lokalnych wierzeniach.

Niewątpliwą wartością publikacji jest to, że nie skupia się ona wyłącznie na kulturze europejskiej, grecko-rzymskiej i chrześcijańskiej. Znajdziemy więc w Encyklopedii duchów, demonów zła między innymi wątki afrykańskie i azjatyckie, bliskowschodnie i mezoamerykańskie czy nawet polinezyjskie i eskimoskie. Poszczególne hasła kierują nas do nieistniejącej mitologii Celtów, Azteków czy Babilończyków, ale też do wciąż żywych wierzeń kultywowanych w najbardziej odciętych od świata miejscach, jak np. na Grenlandii. Tematyka książki obejmuje przy tym zarówno sprawy błahe, jak opisy pomniejszych duszków, jak również ważkie i wciąż żywe tematy, jak choćby scenariusze zagłady ziemskiego świata.

[Bellona, 2013]
Wiara w życie po fizycznej śmierci towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wszystkie cywilizacje i kultury światowe - od kiedy tylko zaczęto utrwalać idee i czynić z nich tradycję - miały przynajmniej pewne "oficjalne" wyobrażenie o tym, co dzieje się po zakończeniu ziemskiej wędrówki człowieka, a nierzadko wyobrażenia te rozrastały się w wizje obejmujące światy nawet rozleglejsze niż ziemski i zaludnione przez istoty na ogół znacznie potężniejsze od człowieka, przejmujące władanie nad nim "na drugim brzegu życia".

Książka przedstawia zarówno główne kulturoznawcze motywy, jak i występujące we wszystkich kulturach świata popularne poglądy na temat wszystkiego tego, co związane z życiem po śmierci. Autor prezentuje wiele wątków tej tematyki - od prymitywnych przekazów plemiennych i mitów starożytnych ludów po bogactwo wciąż żywych religii. Znajdziemy w tej publikacji bliskie nam tematy powtarzające się we wszystkich trzech wielkich religiach świata - chrześcijaństwie, judaizmie i islamie, takie jak choćby "demony".

[Bellona, 2011]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

W tej chwili jest dodany żaden cytat
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz