Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 1+8:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
Karolina Widłak ()
oraz 3160 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Pustynna guwernantka


Tytuł oryginalny Desert Governess

Autor Phyllis Ellis
Dodane przez ♀saiguio ()
Forma opowiadanie
Gatunek na faktach
Rok pierwszego wydania 2005
Tagi kultura arabska, życie, praca, wolność, pałac, kobiety, islam, księżna, angielka, codzienność
Pokaż podobne

Od wydawcy

W roku 1997 Phillis Ellis, tancerka i aktorka, a także nauczycielka języka angielskiego, odpowiedziała na anons zamieszczony w prasie: "Poszukuje się angielskiej guwernantki dla księcia i księżniczek saudyjskiej rodziny królewskiej".

Wkrótce znalazła się w doskonale strzeżonym pałacu księcia Mukrina, brata króla Arabii Saudyjskiej. Przywyknięcie do życia pełnego ograniczeń, opuszczanie pałacu tylko w towarzystwie opiekuna, od stóp do głów w czerni, z zasłoniętą twarzą, stosowanie się do zaskakujących nakazów i zakazów okazało się dla tej nowoczesnej kobiety Zachodu bardzo trudne.

W swojej książce Phillis Ellis zawarła niezwykle ciekawe obserwacje na temat codziennego życia w Arabii, religii muzułmańskiej, wierzeń i obyczajów, kuchni i strojów. Interesowało ją zwłaszcza okryte tajemnicą życie arabskich kobiet, to, jak wygląda ich codzienność, jak traktowane są przez mężczyzn.

"Pustynna guwernantka" ujawnia wiele spraw będących dla Arabów tematami tabu, ale też przybliża i pozwala zrozumieć ten egzotyczny dla Europejczyków krąg kulturowy.

[Wydawnictwo Videograf II, 2005]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

♀saiguio (), dodano 2008-09-10
„Pustynna guwernantka” Phyllis Ellis to jedna z tych książek, które pojawiły się na fali zainteresowania Arabami, ich kulturą i islamem, wywołanym parę lat temu przez wydarzenia 11 września. Wtedy właśnie na świat muzułmański zwrócono większą uwagę, mass media poruszały jego temat znacznie częściej, co doprowadziło do sytuacji, iż przeciętny człowiek zaczął częściej stawiać sobie pytania, nad jakimi wcześniej się nie zastanawiał: czym muzułmanie różnią się od chrześcijan?

Czy to, co się o nich mówi, to prawda? Niestety, nie wszystkie pozycje, które zalały nasz rynek wydawniczy udzielały poprawnych odpowiedzi. Niektóre były po prostu odpowiedzią na powstały popyt.

W pewien sposób do takich książek należy „Pustynna guwernantka”. Jest to przykład typowej beletrystyki dla kobiet. Opisuje ona życie w Arabii Saudyjskiej z perspektywy Angielki, która wyjeżdża do tego odległego kraju uczyć królewskie dzieci swojego ojczystego języka. Phyllis Ellis nie ma zatem wykształcenia w zakresie arabistyki czy islamistyki, a w Arabii spędziła tylko około roku. Wiele rzeczy ocenia więc przez pryzmat laika oraz na podstawie zaledwie wycinka arabskiego życia, jakie dane jej było poznać zza murów królewskiego pałacu. Nie ma zatem co liczyć na to, że „Pustynna guwernantka” pogłębi wybitnie wiedzę czytelnika na temat Arabii Saudyjskiej czy Arabów w ogóle. Co więcej, można się z niej nawet dowiedzieć, że Koran został rzekomo spisany już za życia Mahometa, co nie jest prawdą. Jego „redakcji” podjęto się bowiem znacznie później.


Jednakże takie opisywanie świata przez pryzmat laika ma również swoje zalety. Czytelnik nie powinien nastawiać się na dosłowne odczytywanie informacji zawartych w książce, które często są nieprecyzyjne, a poddać ogólnej opisywanej w niej atmosferze. Phyllis Ellis wielokrotnie podkreśla, jak ograniczające bywają surowe nakazy obyczajowe w Arabii. Zakaz wychodzenia z domu dla samotnej kobiety wiąże się z tym, że po każdy najmniejszy zakup musi się ona udawać z mężczyzną. A ten może się zgodzić na wyjście z nią lub nie. Kobiety uzależnione są zatem od dobrej woli mężczyzn nawet w bardzo podstawowych kwestiach. Powoduje to siłą rzeczy małą „mobilność” kobiet, potęgowaną dodatkowo przez wysokie temperatury panujące na zewnątrz. Kobiety siedzą całymi dniami w domach, umilając sobie ciągnące się w nieskończoność dni spotkaniami we własnym gronie czy słodyczami. To wszystko sprawia, że jak to mawiają niektóre Saudyjki, każda z nich przez całe swoje życie jest na diecie.


Książka prowokuje do refleksji nad tym, czy saudyjskim księżniczkom rzeczywiście jest czego zazdrościć. Ich życie upływa między niezliczonymi bankietami i lawirowaniem między ograniczającymi ich funkcjonowanie zasadami. Wnętrze saudyjskiego pałacu to doskonałe pole do popisu dla kobiecych umiejętności ukrytej dyplomacji w pertraktacjach z mężczyznami.


Ellis prócz Saudyjczyków poznała w Arabii również imigrantów, którzy przybywają do tego kraju skuszeni lepszymi zarobkami. Smutny jest los niezliczonej ilości Filipinek, Syryjczyków czy Egipcjan, którzy rezygnując na lata z normalnego życia, mieszkając z dala od swych rodzin, usiłują odłożyć pieniądze dla siebie i bliskich. Nieustanna samotność i wymagana od nich służalczość potrafią załamać nawet najsilniejszych.


Oczywiście „Pustynna guwernantka” nie mogła się obyć bez opisów arabskiego wesela, kuchni czy zwyczajów. Niemniej nie wydaje mi się to być przedstawione w jakiś wyjątkowo porywające sposób. Phyllis Ellis napisała po prostu książkę dobrą na podróż pociągiem czy autobusem. Bez wyraźnej akcji, pełną dość schematycznych opisów różnych zadziwiających dla zachodniego widza „osobliwości arabskich”, która nie wciągnęła mnie. Niemniej jako lekka, sympatyczna książka „na chwilę” powinna się sprawdzić.
Dodaj recenzję

Cytaty

♀saiguio (), dodano 2008-09-10
Zajęcia w szkole odbywały się codziennie przez sześć tygodni, i - jak uprzedzała mnie Jo-Jo - dziewczynki nie wytrzymaja tam dłużej niz tydzień, udało sie to jednak głównie dzieki mojej wytrwałości, różnorakim zachętom i zapewnieniu J0-Jo , że na pewno dadza sonie radę. Chciałam żeby księżniczki zakosztował codziennego brytyjskiego życia i jeździły do szkoły autobusem, ale zazwyczaj i tak byłyśmy spóźnione, więc brałyśmy taksówkę. Trudno było mi sie przyzwyczaic do widoku saudyjskich panien wysiadających z auta w dżinsach, tenisówkach, T-shirtach, kurtkach i czapkach baseballowych.
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz