Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 7+5:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
oraz 2270 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Raj/Jar (wspólnie z Radosławem Wiśniewskim)Autor Dariusz Pado
Dodane przez ♂ma.te ()
Forma zbiór/tomik wierszy
Gatunek poezja
Rok pierwszego wydania 2005
Tagi poezja, liryka, wiersz, wiersze, split
Pokaż podobne

Od wydawcy

W tej chwili nie jest dodana notatka od wydawcy
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

♂ma.te (), dodano 2009-01-02
Twórców Raju/Jaru szczególnie interesuje język. Darek Pado w przedziwny sposób dociera w swoich wierszach o getcie do tego, co jest istotą doświadczenia labiryntu, uwięzienia. Jak zauważył w Mitach przebranych Michał Głowiński, „labirynt(…)nie sprzyja porozumiewaniu się, nie tworzy dogodnych warunków kontaktu, uniemożliwia dialog. Przestrzeń ta nie tylko ogranicza, czy wręcz paraliżuje ruchy, krępuje także mówienie, a więc wszelkie związki z drugą osobą.(…) Mury oddzielają bohatera od innych postaci także wówczas, gdy z pozoru nawiązuje z nimi swobodną konwersację; konwersacja ta nie ma wszakże żadnych danych, by stać się pogłębioną rozmową”. Czy istotnie możemy doszukiwać się labiryntowego mówienia w Raju i Peryferiach Raju? Wydaje się, że tak; język Darka Pady odbija kondycję opisywanego przez niego skaleczonego świata. Jest to przecież mówienie niejasne i ciemne, przypominające posklejane lustro; znajdziemy tu inwersje, zabawy słowne, styl telegraficzny, zamierzone i niezamierzone potknięcia językowe, skrajną lapidarność, paradoks; innym razem giniemy w nadmiarze przydawek, gubimy się w elipsach mających odbijać zasadę świata ułomnego, świata na opak.
♂ma.te (), dodano 2009-01-02
Dwugłowe dziecko Pado i Wiśniewskiego jest zatem dzieckiem zwątpienia językowego i niewątpliwego, elegijno-żałobnego, czaru. Taki efekt możliwy jest chyba tylko dzięki podwójnej głowie dziecka. Autorom udało się też, jak sądzę, dosięgnąć w wielkiej historii cywilizacji pojedynczych losów. I udało im się ową pojedynczość pozostawić w miarę autonomiczną, nie podporządkowaną rytualnym formułom opowieści o zagładach.

Anna Kałuża
♂ma.te (), dodano 2009-01-02
W obu częściach osobną poezję stanowią przypisy do wierszy. Jedne z najciekawszych, najbardziej pomysłowych, jakie kiedykolwiek czytałem. Te przypisy są glosami do wierszy, wzbogacają ich odczytania i pozwalają dostrzec, jak bardzo - mimo wszystko - te wiersze umocowane są w życiu.

Jakub Winiarski
Dodaj recenzję

Cytaty

♂ma.te (), dodano 2009-01-02
Joanna Wajs
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz