Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 6+7:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀wai ()
♀edyta ()
oraz 3959 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Reisefieber
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

ReisefieberAutor Mikołaj Łoziński
Dodane przez ♀anwilq ()
Forma powieść
Gatunek obyczajowa
Rok pierwszego wydania 2006
Tagi Daniel, pisarz, wspomnienia, Paryż, Matka
Pokaż podobne

Od wydawcy

Zaskakująco dojrzały debiut 25-letniego autora. Utrzymana w klimacie filmów Bergmana opowieść o poszukiwaniu prawdy – o najbliższych i o samym sobie.

Główny bohater, Daniel, pisarz tworzący „powieść nowoczesną”, przybywa do Paryża na wieść o śmierci matki. Rozmowy z ludźmi, którzy ją znali, pozwalają mu zrekonstruować ostatnie lata jej życia, ale też przywołują wspomnienia z dzieciństwa. Swoistym kontrapunktem dla tej historii jest narracja prowadzona z punktu widzenia samej matki Daniela, Astrid, która zmaga się z ciężką chorobą i dopiero w pożegnalnym liście do syna wyjawi mu rodzinną tajemnicę.

Czytelnik Łozińskiego od pierwszych linijek poddaje się niespiesznemu, hipnotycznemu rytmowi jego prozy. Autor po mistrzowsku kreśli portrety psychologiczne dojrzałego mężczyzny i jego starej matki. Dzięki znakomitej konstrukcji i plastycznym scenom powieść czyta się jednym tchem, a po zakończeniu lektury na długo zachowuje ją w pamięci.
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

♀anwilq (), dodano 2008-10-31
Bohater książki przyjeżdża do Paryża na wieść o śmierci matki, której nie widział od lat. W dzieciństwie był z nią bardzo związany, lecz z różnych powodów ich kontakt się urwał. Daniel odwiedza miejsca związane z matką i odnajduje bliskich jej ludzi - kochanka, niewidomą psychoterapeutkę i lekarza, który zapisał jej ostatnie, nic nieznaczące słowa. Właściwie spotkania te niewiele przynoszą mu informacji o matce, raczej skłaniają do wspomnień i przemyśleń na temat własnego życia. Odkrywając prawdę o matce, Daniel stopniowo odkrywa prawdę o samym sobie, o swoim związku z Anna, o lęku przed małżeństwem i założeniem rodziny.
Książka doskonale napisana. Autor z niezwykłą sprawnością opisuje bieżącą akcję, wspomnienia z dzieciństwa, sny oraz rozterki bohatera. Takie pomieszanie wątków nie tworzy chaosu, lecz nadaje powieści niepowtarzalny klimat.
Dodaj recenzję

Cytaty

W tej chwili jest dodany żaden cytat
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz