Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 8+6:

Ostatnio odwiedzający
♀edyta ()
♂rafar ()
♀anjax8 ()
pracus ()
oraz 3992 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Samolubny gen


Tytuł oryginalny The Selfish Gene

Autor Richard Dawkins
Dodane przez ♀Aleksandra0709 ()
Forma esej/eseje
Gatunek popularnonaukowa
Rok pierwszego wydania 1976
Tagi nauki przyrodnicze, gen, genetyka, geny, biologia, nauki biologiczne, nauki ścisłe
Pokaż podobne

Od wydawcy

Stworzyły nas geny. To one są motorem ewolucji. Jesteśmy tylko - podobnie jak rośliny i zwierzęta - maszynami przetrwania powołanymi do życia przez geny. Mamy zapewnić genom jak najlepsze możliwości tworzenia ich następnych kopii.

Oto przesłanie - jakże okrutne - "Samolubnego genu", najsłynniejszej książki Richarda Dawkinsa, profesora biologii na Uniwersytecie Oxfordzkim, autora wydanych w Polsce: "Ślepego zegarmistrza" (1994) i "Rzeki genów" (1995). "Samolubny gen" wciąż utrzymuje się na czołówkach list bestsellerów popularnonaukowych na świecie, książkę przetłumaczono już na dwadzieścia języków.

[Prószyński i S-ka, 2003]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

♀Aleksandra0709 (), dodano 2009-12-15
Niektórzy z moich kolegów uważali powyższe wyjaśnienie zdolności przetrwania memu Boga za niedostateczne. Koniec końców zawsze chcą się dopatrzyć „korzyści biologicznych”. Potwierdzenie, że idea Boga „silnie przemawia do psychiki”, im nie wystarcza. Chcą jeszcze wiedzieć dlaczego. Jeśli coś przemawia do psychiki, to znaczy, że porusza umysły, a te ukształtował dobór naturalny genów w pulach genowych. Pytają więc o przyczynę, dla której posiadanie takiego umysłu zwiększa szansę przetrwania genu.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2009-12-15
Ślepa wiara potrafi uzasadnić wszystko. Jeśli człowiek wierzy w innego boga, a nawet jeśli dla oddawania czci temu samemu bogu używa innego rytuału, ślepa wiara potrafi go skazać na śmierć – na krzyżu, na stosie, przez przebicie mieczem krzyżowca, zastrzelenie na ulicy w Bejrucie lub rozerwanie bombą w barze w Belfaście. Memy ślepej wiary, zarówno w sferze, jak patriotyzmu czy polityki, mają swoje własne bezwzględne sposoby na rozprzestrzenianie się.
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz