Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 9+6:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀wai ()
♀edyta ()
oraz 1282 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Skąpiec


Tytuł oryginalny L'avare

Autor Molier
Dodane przez ♂rafar ()
Forma dramat
Gatunek satyra/groteska
Tagi lektura, skąpiec, humor, wady, rodzina, rozdzeństwo, komedia charakterów
Pokaż podobne

Od wydawcy

"Skąpiec", jedna z najzabawniejszych komedii Molière a, należy do "żelaznego repertuaru" teatrów.

W utworze tym autor prowadzi z czytelnikiem swoistą grę, balansując między komizmem a tragizmem. Molière potrafi rozśmieszać do łez, a równocześnie ukazać smutną prawdę o nas samych. "Skąpiec" jest, tak naprawdę, komedią o człowieku ogarniętym chorobliwą manią posiadania majątku za wszelką cenę. A cena to naprawdę wysoka - zniszczone więzy rodzinne i samotność. Tytułowy bohater, Harpagon, przestaje być komiczny w scenach, które pokazują go jako ojca. Z powodu skąpstwa nie liczy się z uczuciami swoich dzieci, nienawidzi ich i chce się ich pozbyć. W tym celu snuje małżeńskie plany - córkę wyda za każdego, kto weźmie ją bez posagu, syn powinien się ożenić ze starszą i bogatą wdową.

Komedia ta ukazuje więc całkiem niewesołe oblicze jako studium tyranii i przemocy w rodzinie, a także skrajnego materializmu. I kto wie, czy właśnie nie to odczytanie jest najbardziej interesujące i aktualne dla współczesnego czytelnika.

[Zielona Sowa, 2002]

Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

♀saiguio (), dodano 2008-08-28
Molier postacią jest wielką. Włączenie go do kanonu szkolnych lektur trochę wypaczyła owego świetnego komedianta, zaburzyło sposób, w jakim powinniśmy go postrzegać. Ten XVII-wieczny buntownik za buntownika postrzegany nie jest, żarty jego nie bawią młodzieży, nudzą raczej i młodzież na lata długie, a nierzadko i na całe życie powodują o nim mylne przekonanie.A jakże barwną postacią był Molier. Jakże barwne, ironiczne, zmyślne i obrazoburcze jego komedie! Wyszydzał w nich bowiem wszystko i wszystkich - wielkie damy, myślące tylko o biżuterii i zabawach, lekarzy, od których chorzy woleli się trzymać z daleka, psy, koty, kokotyMolier jest legendą - choć gwiazda jego przygasła ostatnimi czasy. Śmiech t zdrowie - jeśli komedie Moliera Cię bawią - jesteś na dobrej drodze, czytelniku.Polecam!
Dodaj recenzję

Cytaty

♀saiguio (), dodano 2008-08-29
Czy ty pojmujesz, siostro, co to za szczęście móc się przyczynić do poprawienia losu osoby, którą się kocha? Zręcznie udzielić nieznacznej pomocy skromnym potrzebom zacnej rodziny! Zrozum tedy, jak bolesnym jest uczucie, że wskutek skąpstwa ojca niepodobieństwem jest dla mnie kosztować tej słodyczy i złożyć ukochanej w całej pełni świadectwo mej miłości.
♀saiguio (), dodano 2008-08-29
Młoda osoba, która od niedawna mieszka w tej dzielnicy. Zda się niebo samo stworzyło ją po to, aby natchnęła miłością każdego, kto się do niej zbliży. Na świecie nie może istnieć nic powabniejszego; wyznaję, iż straciłem zmysły od pierwszej chwili, kiedy ją ujrzałem. Nazywa się Marianna; mieszka z poczciwą matka, która prawie ciągle jest chora i do której przywiązana jest w sposób wprost niewiarygodny. Pielęgnuje ją, tuli i pociesza z czułością, która by cię zruszyła do głębi. Wszystko, co czyni, tchnie jakimś niewymownym wdziękiem; w każdym postępku mieszczą sie tysiące powabów, słodycz pełna uroku, pociągająca dobroć, uczciwość bez zmazy (...)
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz