Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 3-2:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
pracus ()
oraz 4158 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Tabletki z krzyżykiem


Tytuł oryginalny Tabletki z krzyżykiem

Autor Hołownia Szymon
Dodane przez ♀karamia ()
Forma esej/eseje
Gatunek religia
Rok pierwszego wydania 2007
Tagi człowiek, Bóg, pytania
Pokaż podobne

Od wydawcy

Jeśli Bóg jest Ojcem, kto jest Matką? Czy ryby też utonęły w potopie? A gdyby Piłat nie skazał Jezusa? Kiedy będzie koniec świata? A jeśli Obcy to nie katolicy? Czym różni się dusza od karty SIM?

Takie pytania i wiele innych, równie intrygujących, stawia w swojej książce Szymon Hołownia. Dotyczą historii biblijnych, śmierci i życia pozagrobowego, dogmatów katolickich i wielu innych rzeczy. Podobne pytania zadaje sobie także wielu chrześcijan, choć czasem wstydzą się do tego przyznać.

"Tabletki z krzyżykiem. Pierwsza pomoc w lękach związanych z Bogiem, końcem świata, czyśćcem i duchami" to książka niezwykła i oryginalna na polskim rynku literatury religijnej. Pokazuje, że o sprawach związanych z religią można pisać współczesnym językiem, w sposób lekki i dowcipny, a zarazem z głębokim zaangażowaniem. Książka dla tych, którzy oczekują, aby Kościół nadążał za zmianami zachodzącymi we współczesnym świecie. Ci, którzy już sporo wiedzą na tematy religijne, także na pewno dowiedzą się czegoś nowego. "Tabletki z krzyżykiem" jednych rozbawią, innych zaskoczą, niektórych nawet oburzą, ale na pewno nikogo nie pozostawią obojętnym.

[Wydawnictwo Znak, 2007]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

♀saiguio (), dodano 2009-02-07
Autor recenzji na okładkę (Znak, 2007) wybrał kilka pytań, które stawia Hołownia w swojej książce. Czym się kierował? Pewnie chciał zaciekawić, zaintrygować, wzburzyć. I szczerze mówiąc, nie była to trudna praca. Kto wie, czy nie otworzył książki na chybił-trafił i nie przepisał kilku wątków? Na czym więc polega fenomen "Tabletek z krzyżykiem"?

Książka ma schemat wywiadu, gry na pytania i odpowiedzi rozgrywanej z samym sobą, ale z wykorzystaniem wielu "telefonów do przyjaciela". Autor często odwołuje się do opinii fachowców lub pseudo-fachowców. Czasem aż nie chce się wierzyć, że przytacza rzeczywiste cytaty - wydają się zbyt niedorzeczne. A jednak! Nasz świat aż roi się od fanatyków, którzy pragną zostać zauważeni i wypowiedzieć się na każdy temat, najlepiej bardzo kontrowersyjny. A gdzie szukać takich tematów, jeśli nie w Biblii i religii? Hołownia więc bez zbędnych konwenansów rozprawia się z domorosłymi egzegetami, sam udzielając innych odpowiedzi... Ale czy naprawdę?

Po przeczytaniu książki uświadomiłam sobie, że sięgnęłam po nią, bo naprawdę chciałam znać odpowiedzi na te naiwne pytania - czy zmarłe dzieci zamieniają się w anioły?, czy Jezus naprawdę musiał dać się tak katować?, do kogo będzie należeć po zmartwychwstaniu przeszczepione serce?... Głupie? Może i tak, ale kto z nas nie chciałby tego wiedzieć?

Tylko że Hołownia nie da nam jasnych i prostych odpowiedzi. Nie powie "tak" lub "nie". On nas zapozna z poglądami innych, ironizując mniej lub bardziej, on poruszy najgłębsze zakamarki naszego serca, byśmy sami mogli dojść do jedynie słusznego wniosku... Jakiego? - na to pytanie już każdy sam musi odpowiedzieć, kiedy odłoży książkę Szymona Hołowni, usiądzie w ciszy i zaduma się nad światem i sobą samym - może pierwszy raz w życiu...

Dodaj recenzję

Cytaty

♀Aleksandra0709 (), dodano 2012-07-22
Bóg dał nam rozum właśnie po to, byśmy nie wiedząc czy wątpiąc – pytali.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2012-07-22
– Czy wielka jest różnica między grobem a ustępem?
– Nie. Bo jeśli czas tam iść, to trzeba iść.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2012-07-22
Grzech jest jak wietnamska podróbka, która kosztuje trzy razy więcej niż obiecywano.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2012-07-22
Heroizmu wiary nie dowodzi się dzisiaj na szafotach, ale odmawiając przyjęcia łapówki czy przestrzegając szóstego przykazania.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2012-07-22
Panie, chroń nas przed wymyślonym przez nas niebem.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2012-07-22
Są takie zdania, po których kropka brzmi doprawdy niezwykle wyraźnie.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2012-07-22
Śmiech najdoskonalej demaskuje fałsz i kłamstwo. W chwilach radości człowiek staje zaś w prawdzie wobec Boga, to znaczy staje taki, jaki jest, staje się sobą.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2012-07-22
Wśród sześciu miliardów ludzi nie ma nikogo, kto by urodził się „po nic”.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2012-07-22
Zło jest przecież zawsze do przełknięcia tylko pod postacią dobra.
pokaż wszystkie (9)...
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz