Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 7*6:

Ostatnio odwiedzający
♀edyta ()
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀wai ()
oraz 1485 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka / Dziwna sprawa Skaczącego Jacka
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka / Dziwna sprawa Skaczącego Jacka


Tytuł oryginalny Strange Affair of Spring Heeled Jack, The

Autor Mark Hodder
Dodane przez ♀silverraven ()
Forma powieść
Gatunek fantasy
Rok pierwszego wydania 2010
Tagi Philip K. Dick Award, Fabryka Słów, Obca Krew
Pokaż podobne

Od wydawcy

Mark Hodder w swojej powieści przywołuje jedną z najciekawszych postaci Imperium dziewiętnastego wieku — sir Richarda Francisa Burtona — żołnierza, dyplomatę i podróżnika, wsławionego między innymi organizacją wyprawy w poszukiwaniu źródeł Nilu pod auspicjami Królewskiego Towarzystwa Geograficznego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Nie do przecenienia są także osiągnięcia sir Burtona na polu literackim i lingwistycznym. Znał 29 języków obcych i 11 dialektów. Sławę przyniosły mu doskonałe tłumaczenia "Baśni tysiąca i jednej nocy" oraz "Kamasutry". Znany był zresztą jako badacz zachowań seksualnych ludów Indii i Orientu. Krótko mówiąc, ikona wieku.

Jeszcze nie przekonani? W 1854 roku sir Burton otrzymał rozkaz spenetrowania Złotego Rogu Afryki, a w szczególności niezbadanego obszaru obecnej Somalii. Razem z trzema oficerami armii brytyjskiej wylądował w Adenie i zaraz na wstępie odwiedził osławione w tamtych czasach centrum handlu niewolnikami Harar w północnowschodniej Abisynii. Przebrany za Araba, dostał się, jako pierwszy Europejczyk, do zamkniętego miasta i odbył szereg spotkań z miejscowymi tuzami. Po dziesięciu dniach wrócił — samotnie wędrując przez pustynię — do Adenu. Był także pierwszym Brytyjczykiem, który dotarł do Mekki w Arabii i Harar w Etiopii, znów w przebraniu. W 1886 roku, w uznaniu zasług dla Imperium, królowa Wiktoria, ujęta osiągnięciami Richarda Francisa Burtona, obdarzyła go tytułem szlacheckim.

Teraz, za sprawą Marka Hoddera, sir Burton powraca jako główny bohater znakomitej powieści. W "Dziwnej sprawie Skaczącego Jacka" koła historii potoczyły się nieco inaczej, niż w sposób znany nam z kart historii. W innym kierunku rozwinęła się nauka — króluje para i eugenika, ulicami Londynu przetaczają się dziwaczne pojazdy parowe i kroczą groteskowe stwory, wyspecjalizowane w wykonywaniu ściśle określonych zadań. Wizja steampunkowego Londynu olśniewa, Hodder nie ogranicza się tylko do opisów niezwykłych wynalazków — z rozmachem przedstawia także kulturowe realia epoki. "Boże, chroń Króla!" — króla, ponieważ w powieści na tronie brytyjskim nie zasiada miłościwie panująca Wiktoria, lecz jej mąż, Albert.

W Londynie epoki pary i eugeniki, sir Burton podejmuje się rozwiązania zagadki ludzi wilków, porywających pomocników kominiarzy. Jak przystało na steampunk, sprawa z pozoru absurdalna, być może nawet nieco zabawna, szybko staje się dramatyczna, makabryczna i wielowymiarowa. Pojawia się w niej postać słynnego Spring Heeled Jacka. I akcja rusza z kopyta, wariacko miotając Czytelnikiem w kolejnych zwrotach akcji. Królewski agent, wspaniały podróżnik i człowiek wielkiej odwagi kontra tajemniczy, demoniczny potwór, stwór, a może przybysz z innej planety? Człowiek? Może wręcz Kuba Rozpruwacz (niektórzy łączyli te dwie postacie)? Spring Heeled Jack fascynował i przerażał dziewiętnastowieczny Londyn, a i dzisiaj nie narzeka na brak zainteresowania ze strony miłośników tajemnic i historii z dreszczykiem.
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

W tej chwili jest dodany żaden cytat
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz