Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 4*5:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
pracus ()
oraz 4951 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
W krainie kota
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

W krainie kota


Tytuł oryginalny W krainie kota

Autor Dorota Terakowska
Dodane przez ♀gupik ()
Forma powieść
Gatunek literatura dziecięca/młodzieżowa
Rok pierwszego wydania 1999
Tagi baśń, kot, dziecko, tarot, podróż, choroba, wędrówka
Pokaż podobne

Od wydawcy

Ewa, młoda pisarka, ma niebawem urodzić dziecko. Pewnej nocy pod wpływem tajemniczego impulsu zjada korzeń nieznanej rośliny. Kiedy przychodzi na świat rudowłosy Jonyk, przez moment nic nie zapowiada żadnych dziwnych wydarzeń... Do chwili, gdy trzynastodniowe niemowlę zwraca się do matki całym zdaniem, a w domu pojawia się kot, nazywany przez rodzinę Kotykiem.
Nowoczesna baśń o poszukiwaniu własnej tożsamości i rozumieniu samego siebie. Pomysł fabularny zaczerpnięty z symboliki Tarota, którego znaczenia można śledzić na kartach książki. Opowiedziana historia Ewy, jej trzymiesięcznego synka i uratowanego przez główną bohaterkę kota, który odwdzięcza jej się wyprawami w Krainę Tarota, sugeruje, że życie ma swoją drugą stronę - tajemniczą, magiczną.
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

♀saiguio (), dodano 2008-08-29
W krainie kota" to książka opowiadająca baśniową historię o podróży pewnej pani przez dziwną krainę. Kobieta ta dzięki niezwykłym zdolnościom swojego nowo narodzonego syna ratuje życie pewnemu kotu, który okazuje się bardzo niezwykły. Z jego pomocą przenosi się we śnie do krainy Tarota i ma tam do wykonania pewną znaczącą dla tego świata misję.

Sięgnęłam po tę książkę dość ochoczo. Pewnie przez to, że uwielbiam koty i magiczne opowieści o nich. Niestety, książka już na samym początku mnie rozczarowała. Moim zdaniem ważną rzeczą dla dobrego pisarza jest wnikliwa analiza tematu. To, co uderza tu od razu, to błędy merytoryczne. Po pierwsze, w naturze raczej nie ma kocurów o maści trójkolorowej. Piszę raczej, bo aby kocur miał takie umaszczenie, musi dojść u niego do mutacji chromosomalnej, a to zdarza się rzadko i jest patologią. Po drugie, koty są bardzo wrażliwe na kwas acetylosalicylowy. Aspirynę można im podawać, ale w minimalnej dawce i co trzy dni; podanie dwa razy w odstępie 24 godzin może się zakończyć krwotocznym zapaleniem żołądka. Po trzecie, nie jest zdrowe dla kota karmienie go surową wątróbką. Można by powiedzieć, że się czepiam i byłaby to prawda, bo w moim przekonaniu wybitny pisarz, gdy pisze o czymś, to radzi się fachowców, jest dociekliwy. Bo ludzie często ufają temu, co przeczytają w książkach.

Co do reszty książki, to nie zaćmiła ona tych błędów. Motyw tarota nie wydaje mi się zbyt oryginalny, wielka komnata z lustrami jest trochę naciągana. Całość przywodzi na myśl "Alicję w Krainie Czarów", ale, niestety, nie dorównuje jej w żadnym stopniu.

Dodaj recenzję

Cytaty

♀Aleksandra0709 (), dodano 2012-07-04
(...) bo niektórzy mają ptaka, którego biorą za Ducha Świętego.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2012-07-04
Bo – teraz już to wiedziałam, choć nie wiem skąd – Złocisty Ptak nie jest po to, aby Go oglądać, ale by w Niego wierzyć. Nie jest po to, aby Go dogonić, ale aby Go zawsze, przez całe życie szukać. I właśnie to nadaje sens życiu: wiara i szukanie.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2012-07-04
Doprawdy, żądza zaspokojenia naukowej ciekawości powinna mieć jakieś granice...
♀Aleksandra0709 (), dodano 2012-07-04
I właśnie to nadaje sens życiu: wiara i szukanie.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2012-07-04
Magia i nauka najczęściej się wykluczają...
♀Aleksandra0709 (), dodano 2012-07-04
Nie wszystko należy pamiętać.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2012-07-04
Niektóre niemowlęta nie są jeszcze skażone przez swój świat. Dlatego wiedzą, widzą i słyszą to, czego nie wiedzą, nie widzą i nie słyszą starsze dzieci lub dorośli. Posiadają naturalny dar odróżniania dobra od zła i białej magii od czarnej. Gdy mówią, nie kłamią, za to znakomicie wyczuwają kłamstwa innych. Rozumieją tez mowę ptaków, zwierząt, kamieni, roślin. Potem, niestety, z tego wyrastają (...).
♀Aleksandra0709 (), dodano 2012-07-04
Wojny są fatalne dla nauki. Wymagają od uczonych jedynie wymyślania nowych rodzajów broni, przez co ubożeją ich umysły.
♀Aleksandra0709 (), dodano 2012-07-04
Zrób dzisiaj to, co masz zrobić jutro, a dostaniesz futro...
pokaż wszystkie (9)...
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz