Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 9-2:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀anjax8 ()
♀edyta ()
pracus ()
oraz 3446 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Z głębi mroku


Tytuł oryginalny Set in Darkness

Autor Ian Rankin
Dodane przez ♂Isgenaroth ()
Forma powieść
Gatunek thriller/sensacja/kryminał
Rok pierwszego wydania 2000
Tagi cykl Inspektor Rebus, pieniądze, niepodległość, polityka, policja, inspektor, detektyw, Szkocja, Edynburg, mrok, policjant, parlament
Pokaż podobne

Od wydawcy

Edynburg ma się wkrótce stać siedzibą pierwszego od blisko trzystu lat parlamentu Szkocji. Z uwagi na to, że budynki parlamentu powstają w środku rejonu podległego komisariatowi na St. Leonard s, detektyw inspektor John Rebus zostaje mianowany łącznikiem policji do spraw z tym związanych.

Queensberry House stanowi nie tylko siedzibę przyszłych władz ustawodawczych, ale jest także miejscem, gdzie wedle legendy pewien szaleniec upiekł na rożnie młodego mężczyznę. Kiedy podczas remontu budynku odsłonięte zostaje palenisko pałacowej kuchni, w którym zginął ów młodzieniec, ekipa znajduje w nim ofiarę morderstwa popełnionego znacznie bliżej naszych czasów. Kilka dni później znalezione zostaje kolejne ciało. Tym razem ofiarą okazuje się kandydat na posła do szkockiego parlamentu, a wszyscy wokół zaczynają wywierać na Rebusa potężną presję, żądając natychmiastowych odpowiedzi.

Ktoś ma zamiar zbić na niepodległości Szkocji ogromny majątek, a kiedy w rachubę wchodzą ogromne pieniądze, wszystko zaczyna tonąć w mroku…

Ian Rankin, urodzony w 1960 w Królestwie Fife, jest absolwentem Uniwersytetu Edynburskiego. Po skończeniu nauki pracował jako zbieracz winogron, świniopas, poborca podatkowy, badacz alkoholu, dziennikarz piszący o sprzęcie hi-fi i punkowy muzyk. Jego pierwsza powieść z Rebusem zatytułowana "Supełki i krzyżyki" wyszła w roku 1987 i od tej pory jego książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, a także zdobywają sobie coraz większą popularność w USA. Został wybrany na członka Towarzystwa Hawthorna, jak również zdobył prestiżową Nagrodę Chandlera-Fulbrighta i nagrodzony został dwoma "Sztyletami" CWA za krótkie opowiadania. W 1997 jego powieść "Black & Blue" zdobyła Złoty Sztylet Macallan CWA oraz została nominowana do nagrody "Edgara" za najlepszą powieść roku, przyznawanej przez Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy Sensacyjnych. Powieści "Black & Blue", "The Hanging Garden", "Dead Souls" i "Mortal Causes" stały się podstawą scenariuszy spektakli telewizyjnych w telewizji ITV, w których w roli inspektora Rebusa wystąpił John Hannah. Powieść "Dead Souls", będąca dziesiątą z kolei w serii z inspektorem Rebusem, została w 1999 nominowana do Nagrody Złotego Sztyletu CWA. Obdarzony tytułem Absolwenta Roku Uniwersytetu Edynburskiego, Ian Rankin otrzymał także dwa honorowe doktoraty: jeden w 1999 na Uniwersytecie Abertay Dundee i drugi niedawno na Uniwersytecie St.Andrews. Mieszka w Edynburgu z żoną i dwoma synami.

[Zysk i S-ka, 2003]

Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

W tej chwili jest dodany żaden cytat
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz