Logowanie/Rejestracja

Gdzie kupić?

Szukaj książek


Szukaj treściCzat
Jako niezalogowany oblicz: 7+0:

Ostatnio odwiedzający
♂rafar ()
♀edyta ()
♀anjax8 ()
♀wai ()
oraz 1206 niezalogowanych...
Zaprzyjaźnione serwisy
|
Żywoty diabłów polskich
Przeczytana
Posiadana
Ulubiona

Żywoty diabłów polskichAutor Witold Bunikiewicz
Dodane przez ♀silverraven ()
Forma zbiór opowiadań
Gatunek literatura piękna
Rok pierwszego wydania 1930
Tagi diabeł, demonologia
Pokaż podobne

Od wydawcy

Obecne wydanie "Żywotów diabłów polskich" jest czwartym z kolei. Pierwsze wyszło w roku 1930 w Warszawie, drugie w roku 1932 w Poznaniu, trzecie w 1960 r. w Poznaniu.

Witold Bunikiewicz (1884-1946) debiutował w roku 1909 tomikiem poetyckim, a w roku 1912 jako autor sceniczny. Do roku 1930 wydał 5 tomików wierszy ("Komedia olimpijska" - 1909, "Wiosna" - 1910, "Ballady" - 1920, "Rapsod mazowiecki" - 1930, "Rycerz śmierci" - 1930) i 5 komedii wierszem ("Złote czasy" - 1912, "Piosenki ułańskie" - 1917, "Sowizdrzały" - 1918, "Wazon i róża" - 1922, "Cud miłości" - 1928). Wychowanek gimnazjów galicyjskich, studiował Bunikiewicz historię sztuki w Berlinie, Monachium i Paryżu, a wzrastał jako literat pod osobistym wpływem czołowych pisarzy Młodej Polski: Artura Górskiego, Antoniego Lange i Stanisława Przybyszewskiego. W czasie pierwszej wojny światowej ranny na froncie czarnogórskim, przebywał później jako rekonwalescent w Czechach i wtedy nawiązał kontakty z tamtejszymi literatami, czego rezultatem jest wydany później (1924) tomik dobrych przekładów "Współczesna liryka czeska". Po roku 1920 pracował najpierw w dyplomacji, a później (od r. 1926) w dziennikarstwie w Warszawie. Był redaktorem czasopisma "Panowa" i stałym recenzentem plastycznym (do r. 1939) "Kuriera Warszawskiego". Jest też autorem kilku studiów z historii sztuki, publikowanych osobno i w czasopismach. Po roku 1930* napisał dwie powieści: "Życie w kolorach" (1930)* i "Czarny karnawał" (1938).

Twórczość poetycka i dramaturgiczna Bunikiewicza stanowi właściwie epigońskie kontynuowanie poetyki Młodej Polski i jest dla dzisiejszego czytelnika prawie martwa. Pozostała po nim jedynie zaczęta w późniejszych latach życia twórczość prozatorska, z czego najoryginalniejszym i pełnym swoistego uroku jest właśnie nasz tomik humorystycznych opowiadań, napisanych na podstawie rozproszonych podań i klechd ludowych oraz literackiej tradycji, cykl jednolitej w rubasznym tonie i dowcipnej demonologii polskiej.

[Wydawnictwo Poznańskie, 1985]
Zawartość:
- Gdzie należy szukać wejścia do piekieł
- W jaki sposób Boruta został wojewodą
- Szelmostwo Boruty
- Wesele Karczmarki Jagusi
- Pan pułkownik Rogaliński
- Diabla parafia
- Pokaranie Mefista
- Żałosny żywot diabła Hejdasza
- Opowieść o nieprzyjemnym diable Rokicie
- Historia żarłocznego diabła Fugasa
- Diabelska miłość
- Diabli kalendarz

[Wydawnictwo Poznańskie, 1985]
Dodaj notatkę od wydawcy

Opinie i recenzje

W tej chwili nie jest dodana żadna recenzja. Może dodasz pierwszą?
Dodaj recenzję

Cytaty

W tej chwili jest dodany żaden cytat
Dodaj cytat

Powiązania

Brak powiązań z zewnętrznymi stronami.
Dodaj powiązanie

Komentarze

W tej chwili jest dodany żaden komentarz
Dodaj komentarz